نجفقلی خان صمصام‌السلطنه

نجفقلی خان صمصام‌السلطنه

نجفقلی خان بختیاری فرزند حسینقلی خان ایلخان بختیاری در 1267هـ .ق. متولد شد و پس از مرگ پدر در 1320هـ .ق. از سوی مظفرالدین شاه لقب صمصام‌السلطنه و ایلخانی گرفت. صمصام‌السلطنه در دوره حکومت محمدعلی شاه به مخالفان پیوست و با برادرخود علیقلی خان سردار اسعد همراه شد. او به همراه سواران مسلح بختیاری اصفهان را تصرف کرد و حکومت اصفهان را در...

 

نجفقلی خان بختیاری فرزند حسینقلی خان ایلخان بختیاری در 1267هـ .ق. متولد شد و پس از مرگ پدر در 1320هـ .ق. از سوی مظفرالدین شاه لقب صمصام‌السلطنه و ایلخانی گرفت. صمصام‌السلطنه در دوره حکومت محمدعلی شاه به مخالفان پیوست و با برادرخود علیقلی خان سردار اسعد همراه شد. او به همراه سواران مسلح بختیاری اصفهان را تصرف کرد و حکومت اصفهان را در 1326 عهده‌دار شد.

 

 

در 29 رجب 1329 به ریاست‌الوزرایی رسید و تا صفر 1331 در این منصب باقی بود. در دوره نخست‌وزیری وی مسئله اولتیماتوم روسها برای اخراج شوستر امریکایی مستشار مالیه صورت گرفت او از موافقان پذیرش تقاضای روسها بود و مجلس مخالف این مسئله بود. نتیجه؛ درگیری انحلال مجلس دوم شورای ملی و اخراج شوستر از ایران بود. او بار دیگر در سال 1337ق/ 1296ش به مدت چهار ماه به نخست‌وزیری منصوب شد و زمانی که احمدشاه فرمان عزل او را صادر کرد برای مدتی حاضر به پذیرفتن این فرمان نبود و خود را نخست‌وزیر می‌دانست. در انتخابات دوره چهارم مجلس شورای ملی به نمایندگی تهران انتخاب شد و به مجلس راه یافت. در سال 1300ش حکومت خراسان به وی واگذار شد که خود از پذیرفتن آن سرباز زد و در 1308 نیز برای مدتی کوتاه به فرمانداری چهارمحال منصوب و به حل اختلافات در این منطقه مأمور شد. او در سال 1309 در اصفهان درگذشت. نجفقلی خان صمصام‌السلطنه فراماسونر و از اعضای لژ بیداری بود.

 

11- 8 کارت پستال با تصویر ستارخان و محمدولی خان تنکابنی و صمصام‌السلطنه به مناسبت پیروزی مشروطیت

4909- 1 نجفقلی خان صمصام‌السلطنه در لباس رزم

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.