29 اسفند 1342

29 اسفند 1342

ابلاغ بودجه به دولت/ مردم ایرانشهر و چاه بهار علف بیابان می‌خورند/خواهران و برادران بلوچ مرا به جقه اعلیحضرت قسم داده‌اند که مصائبشان را به عرض پدر تاجدار برسانم!/مقدمتا باید مردم را از شر گرسنگی نجات داد!/مردم می‌گویند از رادیو می‌شنویم به بلوچستان کمک شده، چرا ما نمی‌بینیم؟!/برای دام‌های گرسنه با هواپیما علوفه می‌رسانید؛ همین توجه را به بلوچ‌های مرزنشین هم بکنید!

 

ابلاغ بودجه به دولت

روزنامه «کیهان» نوشت: ساعت 9:05 امروز جلسه علنی مجلس شورای ملی به ریاست مهندس ریاضی تشکیل شد.

در جلسه امروز نسبت به لایحه بودجه سال 1343 با ورقه اخذ رأی نهایی به عمل آمد و لایحه با 159 رأی موافق و یک رأی ممتنع به تصویب رسید و به دولت ابلاغ شد.1

 

 مردم ایرانشهر و چاه بهار علف بیابان می‌خورند

عیسی مبارکی، نماینده ایرانشهر، فهرج و بلوچستان در نطق پیش از دستور خود در جلسه امروز مجلس شورای ملی گفت: بنده چندی قبل از پشت تریبون نیازمندی‌های برادران عزیزم را به عرض رسانیدم، ولی مثل اینکه اول میکروفون یکی بود و بلوچیستان هم دور است و حرف ما به جایی نرسید و حالا دوتاست امیدوارم که صدای ما برسد.

 

خواهران و برادران بلوچ مرا به جقه اعلیحضرت قسم داده‌اند که مصائبشان را به عرض پدر تاجدار برسانم!

بنده با کسب اجازه ازمقام ریاست چندی پیش برای سرکشی حوزه انتخابیه خود به بلوچستان رفتم. این مسافرت و مشاهده نزدیک اوضاع موجب تأسف شدید من شد و نمی‌خواستم با تشریح آن خاطر نمایندگان  محترم ملت را نیز متأثر سازم، ولی خوهران و برادران بلوچ مرا به جقه اعلیحضرت همایون شاهنشاهی قسم داده‌اند که در مرکز شرح بیچارگی آنها را به شرف عرض پدر تاجدار رسانیده و از پشت تریبون مجلس آن اوضاع ناگوار را به استحضار نمایندگان محترم ملت و هیئت محترم دولت برسانم.

نمایندگان محترم و هیئت محترم دولت قطعا استحضار دارند که چندی است در اثر نیامدن باران مردم بلوچستان هستی خود را از دست داده و در نهایت عسرت ادامه زندگی داده‌اند. امسال که بحمدالله بارندگی شده بدبختانه سیل‌های شریر مناطق گرمسیری خرابی‌هایی به بار آورده که مرمت آنها بستگی به مخارجی دارد که متأسفانه مایه آن را قحطسالی از دست مردم ربوده است.

 

مقدمتا باید مردم را از شر گرسنگی نجات داد!

به هر حال صرف نظر از ترمیم خرابی‌ها و بهبود اوضاع و رفع نیازمندی‌ها از قبیل ایجاد راه و وسایل ارتباطات، توسعه فرهنگ، بهداشت و امور کشاورزی و... که فعلا مجال شرح حال آن نیست و تقاضای انجام آنها را در جلسات بعدی از دولت خواهم نمود، مقدمتا تا به دست آمدن محصول که شاید چهار ماه دیگر وقت لازم دارد باید مردم را از شرّ گرسنگی نجات داد.

مردم شاه‌دوست و میهن‌پرست استان بلوچستان و سیستان نه تنها با انواع مصیبت‌ها روبه‌رو و از ابتدایی‌ترین وسایل محروم‌اند، با نهایت تأسف باید به عرض برسانم که در حال حاضر اهالی ایرانشهر و چاه بهار قسمت عمده ارتزاق خود را به وسیله علف بیابان تأمین می‌کنند.

 

مردم می‌گویند از رادیو می‌شنویم به بلوچستان کمک شده، چرا ما نمی‌بینیم؟!

بنده نمی‌خواستم این حقیقت شرم‌آور را از پشت تریبون مجلس نقل کنم، ولی چه کنم که موکلین مرا به جقه شاهنشاه قسم داده‌اند. مردم می‌گویند این همه از رادیو می‌شنویم که به بلوچستان و بلوچستانی توجه و کمک شده است؛ ما که چیزی ندیده‌ایم. این کمک‌ها چه بوده، به وسیله چه مقامی و به چه کسی داده شده است؟

 

برای دام‌های گرسنه با هواپیما علوفه می‌رسانید؛ همین توجه را به بلوچ‌های مرزنشین هم بکنید!

شاهنشاه ما لحظه‌ای از فکر مردم غافل نیستند و همواره همّ خود را صرف آسایش ملت خود می‌فرمایند. بیش از این وقت مجلس را نمی‌گیرم. فقط در حضور نمایندگان محترم از دولت تقاضا دارم که کمک نقدی و جنسی فوری به مردم گرسنه و قحطی‌زده بفرستند و تا رسیدن محصول آنها را از چنگال گرسنگی رها سازند؛ چنان‌که در سرمای زمستان در نقاط مختلف برای نجات دام‌ها با هواپیما علوفه می‌رساندند. لااقل نظیر همین توجه را برای دویست‌هزار نفر بلوچ مرزنشین بنمایند.2

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.