20 بهمن 1342

20 بهمن 1342

تصویب لایحه سپاه بهداشت در جلسه امروز مجلس شورای ملی/قیافه سران عشایر فارس پس از بازجویی چنان تغییر یافته که قابل شناسایی نبودند!/قطعنامه پزشکان علیه لایحه جدید امور پزشکی، دارویی و مواد غذایی/49 آموزشگاه تعطیل شد/شاه و فرح سفر تفریحی خود به اروپا را تمدید کردند!

تصویب لایحه سپاه بهداشت در جلسه امروز مجلس شورای ملی

در جلسه امروز مجلس شورای ملی، گزارش کمیسیون بهداری راجع به تشکیل سپاه بهداشت قرائت و پس از تصویب به سنا ارسال شد.

در این گزارش آمده است: به طوری که خاطر نمایندگان محترم مستحضر است در تاریخ 1 بهمن‌ماه 1342 فرمان تشکیل سپاه بهداشت از طرف شاهنشاه شرف صدور یافت در اجرای منویات همایونی دولت لایحه آن را تهیه و تقدیم مجلس شورای ملی نمود. این لایحه یکی از مشکلات بزرگ اجتماعی مملکت را که موضوع بهداشت و درمان مردم روستاهای کشور است حل نموده؛ زیرا برای وزارت بهداری از نظر افراد و کادر این امکانات به زودی فراهم نمی‌شد که بتواند برای تمام افراد روستانشین کشور که ۷۵ درصد جمعیت مملکت را تشکیل می‌دهند از نظر بهداشت چاره‌ای اندیشد.

از تاریخ تصویب این قانون به منظور تعمیم بهداشت در روستاها و مناطق روستایی کشور سپاه بهداشت مرکب از گروه پزشکی و گروه کمک پزشکی به شرح زیر تشکیل می‌گردد:

الف) گروه پزشکی تشکیل می‌شود از مشمولین خدمت نظام وظیفه حائز شرایط اشتغال به یکی از حرفه‌های پزشکی یعنی پزشک، دندان‌پزشک، داروساز و کلیه مشمولین قانون استخدام پزشکان و مهندسین بهداشت اعم از اینکه دوره‌های تخصصی رشته‌های مربوطه را دیده یا ندیده باشند.

ب) گروه کمک پزشکی افراد سپاه دانش خواهند بود و برای انجام خدمات کمک‌پزشکی دوره تعلیمات مخصوصی را خواهند دید. تبصره: دام‌پزشکان مشمول این قانون که مورد احتیاج وزارت بهداری نمی‌باشند پس از اخذ تعلیمات نظامی در اختیار وزارت کشاورزی گذارده خواهند شد.1

 

قیافه سران عشایر فارس پس از بازجویی چنان تغییر یافته که قابل شناسایی نبودند!

روزنامه «کیهان» امروز صبح ده نفر از سران عشایر فارس که در «غائله جنوب» دخالت داشتند به وسیله یک هواپیمای غول‌پیکر نظامی به فرودگاه شیراز آورده شدند.

وقتی هواپیما بر زمین نشست، سرهنگ همایون، دادستان دادگاه زمان جنگ، به داخل هواپیما رفت و زندانیان را یک به یک تحویل گرفت و بعد تحویل مراقبین نظامی داد.

بر اساس این گزارش قیافه متهمین خیلی تغییر یافته بود؛ به طوری که اغلب درست شناخته نمی‌شدند. این متهمین پس از رفع غائله فارس به تهران فرستاده شده بودند و بازجویی مقدماتی آنان در دادگاه زمان جنگ تهران انجام شد؛ اکنون برای تکمیل پرونده به شیراز فرستاده شده‌اند.

متهمین امروز به زندان شهربانی شیراز فرستاده شدند و در محلی مجزا از سایر زندانیان به طور انفرادی زندانی شدند.2

 

قطعنامه پزشکان علیه لایحه جدید امور پزشکی، دارویی و مواد غذایی

روزنامه «اطلاعات» نوشت: دیشب در اجتماع بزرگی که از پزشکان و دندان‌پزشکان پایتخت در بیمارستان بازرگانان تشکیل شد پیرامون لایحه جدید امور پزشکی، دارویی و مواد غذایی و آرایشی مذاکرات مفصلی صورت گرفت و ناطقین از آن قسمت لایحه که مربوط به امور پزشکی است انتقاد کردند.

در این جلسه سیصد پزشک شرکت داشتند. در این اجتماع گفته شد که پزشکان در تنظیم لایحه شرکت نداشته‌اند. در این اجتماع  همچنین از شاهنشاه استدعا شد که ریاست عالیه انجمن پزشکان را بپذیرد.

جمشید اعلم در این اجتماع گفت: ما نمی‌گذاریم این لایحه به این صورت در سنا تصویب شود. در پایان این اجتماع پزشکان قطعنامه‌ای در مخالفت با این لایحه تصویب کردند.

 

49 آموزشگاه تعطیل شد

روزنامه «اطلاعات» نوشت: خبرنگار فرهنگی ما امروز کسب اطلاع کرد که به علت اعمال خلاف رویه و عدم رعایت مقررات فرهنگی 49 آموزشگاه در تهران تعطیل شده است.

به دنبال عدم رعایت اصول اخلاقی و فرهنگی در بعضی از آموزشگاه‌های آزاد، یک شورای بررسی مرکب از نُه نفر در وزارت فرهنگ تشکل شد و طرز کار آموزشگاه‌های آزاد مورد بررسی دقیق قرار گرفت.

این کمیسیون مدتی به رسیدگی خود ادامه داد و سرانجام با نظر دکتر خانلری، وزیر فرهنگ، 49 باب آموزشگاه را که مقررات فرهنگی را رعایت نکرده و شرایط را از دست داده بودند تعطیل شد.

 

شاه و فرح سفر تفریحی خود به اروپا را تمدید کردند!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: امروز کسب اطلاع شد که مراجعت شاهنشاه و شهبانو از سفری که قرار بود سه هفته صورت گیرد کمی به تأخیر افتاده است و اعلیحضرتین چند روز بعد از عید فطر به تهران بازخواهد گشت.

به طوری که گفته می‌شود شاهنشاه و شهبانو از اتریش برای چند روز به سوئیس و احتمالا به فرانسه سفر می‌فرمایند.

این مسافرت کاملا جنبه خصوصی خواهد داشت و گفته می‌شود که ممکن است شاهنشاه در این سفر با ژنرال دوگل نیز ملاقات فرماید.3

 

روزنامه اطلاعات، 20 بهمن 1342، صفحه 1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.