13 بهمن 1342

13 بهمن 1342

تخم مرغ گران شد/اختلاف داروسازان با واردکنندگان حل شد/ایران به دنبال تصاحب دوباره مقام اول در تولید نفت خاورمیانه!/تشنج در جلسه امروز مجلس شورای ملی؛ اعتراض یکی از نمایندگان به رئیس مجلس و نخست‌وزیر!/
تخم مرغ گران شد

روزنامه «کیهان» نوشت: تخم مرغ در بازار کمیاب شده است. این افزایش قیمت در سال‌های اخیر سابقه نداشته است. تخم مرغی که هم‌اکنون در بازار به مردم عرضه می‌شود بسیار ریز است و نسبت به قیمت قبلی بیش از 2/5 ریال ارزش ندارد. تخم مرغ تولیدی در تهران کفاف مصرف عمومی را نمی‌دهد.1

 
اختلاف داروسازان با واردکنندگان حل شد

سرانجام اختلاف داروسازان با واردکنندگان دارو حل شد و اقلام داروهایی که به فروش نمی‌رسید مجددا از طرف داروخانه‌ها در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

دیروز دکتر قادری‌نژاد، رئیس سندیکای داروسازان، اعلام کرد: پس از مذاکرات مفصل که در جلسات مشترک داروسازان و واردکنندگان دارو انجام شد توافق لازم در زمینه افزایش سود دارو و تأمین نظر سندیکای داروسازان صورت گرفت. در این توافق ترتیبی داده شد که نرخ دارو به هیچ وجه افزایش پیدا نکند.

 
ایران به دنبال تصاحب دوباره مقام اول در تولید نفت خاورمیانه!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: در شرکت‌های عامل نفت ایران مطالعاتی روی افزایش تولید نفت آینده آغاز گردیده تا در سال 1964 رکورد 10/5 درصد افزایش تولید 1963 شکسته شده و احتمالا به 20 درصد برسد.

ایران مایل است که تولید آن در سال آینده به صدمیلیون تُن برسد. ایران به علت توقف و رکود تولید سال‌های ملی شدن نفت از نظر مقام تولید در خاورمیانه به مقام پایین‌تری تنزل کرده و کوشش عادلانه ایران این است که مقام اولیه خود را در خاورمیانه و تولید جهانی به‌دست آورد.

اگر ایران موفق شود در سال 1964 تولید خود را به 85 میلیون تُن برساند، درآمد ایران از نفت به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت و کل درآمد ممکن است بدون احتساب درآمد احتمالی توافق اوپک با کنسرسیوم نفت ایران قریب به 450 میلیون دلار گردد.

فرمایشات شاهانه نشانه عزم راسخ ایران در رسیدن به تولید صد میلیون تن در دو سال آینده است. در حال حاضر فقط کویت به این میزان رسیده است.2

 
تشنج در جلسه امروز مجلس شورای ملی؛ اعتراض یکی از نمایندگان به رئیس مجلس و نخست‌وزیر!

عبدالحسین طباطبائی، نماینده کازرون، در جلسه امروز مجلس شورای ملی با انتقاد از نخست‌وزیر [: امیر اسدالله علم] در مورد شیوه ارائه لایحه سپاه بهداشت به مجلس گفت: آن روز آقای نخست‌وزیر اظهار داشتند که قبلا در مقام آن بوده‌اند که لایحه را با قید دو فوریت به مجلس تقدیم دارند، ولی پس از مشاوره با جناب آقای منصور، لیدر محترم اکثریت، و حسب دستور ایشان یک فوریت آن را حذف نموده‌اند و همین موضوع خاری بود که در کنار آن دسته‌گل زیبا جای گرفته و به جان مجلس و به روح مشروطیت فرو شد.

نماینده کازرون در پاسخ به اعترض دیگر نمایندگان اظهار داشت: خواهش می‌کنم آقایان حوصله داشته باشید. در عرض خودم در مقام اسائه ادبی به کسی نیستم. خواهش می‌کنم حوصله داشته باشید، عرضم را بشنوید.

به طورکلی من می‌خواهم از آقای نخست‌وزیر گله کنم در موضوعی با چنین اهمیت و عظمت و در مسئله‌ای چنین حیاتی و امیدبخش چرا فقط با جناب آقای منصور مشورت کردند؟

اصولا مجلس به این خاطر به‌وجود آمده است که هر مسئله مورد بحث و فحص همه نمایندگان ملت قرار گیرد و براساس استدلال و تصادم عقول و تعاطی و برخورد افکار بهترین و منطقی‌ترین و مفیدترین طریق اجرای مسائل هویدا شود و حاکمیت ملت که اساسی‌ترین اصول مشروطیت است، اعمال شود و حقیقت مطلب این است من که نماینده شهر کوچک و مردم محروم آن هستم از روز پنجشنبه نگاه ملامت‌بار موکلین خود را می‌بینم که چرا در مورد حذف یک فوریت لایحه شفابخش سپاه بهداشت ساکت نشسته‌ام؛ زیرا برای مردم بیمار و مردم یک روز هم یک روز است؛ یک روزی اگر دارو و درمان نرسد از بین می‌رود.

من نمی‌دانم اگر فردا موکلین من سؤال کردند که مگر تو در مجلس نبودی که آقای نخست‌وزیر فقط با جناب آقای منصور، که با دردها و آلام و گرفتاری‌های ما بیگانه‌اند، مشورت کردند من به آنها چه جواب باید بدهم!

متأسفانه جناب آقای علم، نخست‌وزیر، در مجلس تشریف ندارند و از سایر آقایان وزیران خواهش می‌کنم به ایشان تذکر بدهند که در مسائل راجع به مجلس مذاکره با یک نفر باید برای همیشه متروک بماند؛ چه چنین رویه و طریقه‌ای خلاف منطق مشروطیت است ... هیچ‌کس در این خانه سهم بیشتری ندارد، اینجا تا موقعی که مجلس است باید همه از حقوق و احترام مساوی برخوردار باشند و عقاید و نظرات همه کس به یک اندازه محترم و مؤثر شمرده شود. اینجا باید همه با یک چشم نگریسته شده و فرقی میان نماینده کارگر اصفهان و دهقان خراسان و بنده و جناب آقای منصور گذاشته نشود.3

 

روزنامه اطلاعات، 13 بهمن 1342، صفحه 1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.