14 آبان 1342

14 آبان 1342

لایحه‌ای برای مستمری به برادر فرد کشته‌شده در اصلاحات ارضی!/فوریت لایحه متمم بودجه/تا دیروز عایدات نفت ایران توسط بانک بین‌المللی گرو برداشته می‌شد ولی از امروز نه!/با وجود دورنمای روشن چرخ زندگی مردم به کندی می‌چرخد!/معرفی دکتر اقبال به شاه برای ریاست هیئت‌مدیره «شرکت نفت»/فرح: من به وضع کودکان توجه خاص دارم!
لایحه‌ای برای مستمری به برادر فرد کشته‌شده در اصلاحات ارضی!

لایحه مستمری درباره تیمور عابدی به قید فوریت به وسیله نخست‌وزیر [: امیراسدالله علم] به مجلس شورای ملی تقدیم شد.

نخست‌وزیر در این باره گفت: با اجازه مقام ریاست، دو سه لایحه هست که به عرض مجلس می‌رسانم: یکی چنان‌که خاطر نمایندگان محترم مسبوق است، مرحوم مهندس ملک عابدی در فارس شهید شد و از آن تاریخی که شهید شد اعلیحضرت همایونی از فرزند آن مرحوم شخصا سرپرستی می‌فرمایند، ولی مرحوم ملک عابدی برادری هم دارد که در اتریش تحصیل می‌کند و بعد از فوت ملک عابدی زندگی برادرش هم در اتریش مختل شده. بنابر این لایحه‌ای است تهیه شده که تقدیم مجلس شورای ملی می‌کنم برای تأمین مقرری جهت برادر آن مرحوم که در اتریش تحصیل می‌کنند و همان طوری که فرمودند به قید فوریت تقدیم می‌کنم.

ماده واحده این لایحه عبارت است از: به وزارت فرهنگ اجازه داده می‌شود به پاس خدمات صادقانه مرحوم مهندس شهید ملک عابدی مادامی که آقای تیمور عابدی، برادر نام‌برده که فعلا در اتریش مشغول تحصیل است و به تحصیل خود ادامه می‌دهد، ماهیانه مبلغ ۷۵۰۰ ریال قابل تبدیل به ارز از اعتبار بودجه مربوطه به مشارالیه پرداخت نمایند.

 

فوریت لایحه متمم بودجه

در جلسه امروز مجلس شورای ملی فوریت لایحه متمم بودجه نیز مطرح شد.

برای پرداخت تعهدات گذشته دولت ایران بابت تفاوت تسعیر دلار در سال ۱۳۴۰ از طرف نمایندگان دولت شاهنشاهی با هیئت عمران بین‌المللی آمریکا در ایران قرار تقسیطی گذارده شده است که به همین منظور در سال گذشته مبلغ 402 میلیون ریال اعتبار ضمن ردیف ۱۳۳ بودجه سال ۱۳۴۱ کل کشور پیش‌بینی و تا حد امکانات مالی قسمتی از اقساط مزبور پرداخت و چون برای پرداخت مبلغ 112 میلیون و 500 هزار ریال که در سال جاری باید تأدیه شود در بودجه سال ۱۳۴۲ کل کشور اعتباری از این بابت پیش‌بینی نشده، ماده واحده زیر تقدیم می‌شود. متمنی است تصویب آن را به دولت ابلاغ فرمایند تا در پرداخت تعهدات مذکور اقدام شود.

 ماده واحده این لایحه از این قرار است: به وزارت دارایی اجازه داده می‌شود تا حدود مبلغ 112 میلیون و 500 هزار ریال (۱۱۲،۵۰۰،۰۰۰) اقساط مطالبات هیئت عمران بین‌المللی آمریکا در ایران را بابت تفاوت تسعیر و حق‌الشرکه ایران در صندوق از محل درآمد عمومی سال جاری کشور پرداخت نمایند.1

 
تا دیروز عایدات نفت ایران توسط بانک بین‌المللی گرو برداشته می‌شد ولی از امروز نه!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: پریروز خبری در روزنامه بود که یقین داریم باعث خوشوقتی و امیدواری هر فرد وطن‌خواهی است. آقای نخست‌وزیر گفت: «به سبب اوضاع نامساعد اقتصادی کشور در گذشته متأسفانه تعهد بی‌موقع و بیجایی شده و جوانان پرشور ما را که در قسمت‌های اقتصادی وارد هستند ناراحت کرده بود و آن این بود که بانک بین‌المللی در برابر وام‌هایی که به ایران می‌پرداخت متأسفانه عایدات نفت ما را پیش از آنکه به دست ما برسد به عنوان گروگان برمی‌داشت. این عمل اسف‌انگیز زاییده وضع نابسامان اقتصادی مملکت و اثر روشنی از یک ورشکستگی بود. خوشبختانه اکنون این موضوع منتفی شده و اگر مقامات خارجی به ما وام بدهند صرفا به اعتبار خزانه مملکت می‌دهند و این مطلب از لحاظ ثبات وضع اقتصادی کشور ما بی‌نهایت اهمیت دارد».

 

با وجود دورنمای روشن چرخ زندگی مردم به کندی می‌چرخد!

اینجا فقط ذکر نکته کوچکی من باب تذکر لازم است که دولت باید طبق یک برنامه وسیع با شالوده صحیح تلاش قاطعی برای امیدوار ساختن مردم به اوضاع اقتصادی و خصوصا آینده اقتصادی مملکتشان شروع کند؛ البته نه با حرف بلکه با عمل، یعنی در موازات اتخاذ سیاست کلی و عمومی اقتصادی و تثبیت آن برای مدتی طولانی می‌بایستی توجهی هم به زندگی روزمره مردم بشود. حقیقت این است که در حال حاضر با وجود دورنمای درخشان آینده اقتصادی و اجتماعی ایران، چرخ زندگی روزمره خیلی کند می‌چرخد و مردم عموما خود را گرفتار حس می‌کنند. مقداری از این گرفتاری معلول یأس است از بهبود اوضاع اقتصادی و رونق معاملات و گردش پول که دولت باید با استدلال قاطع و ارائه نشانه‌های انکارناپذیر این یأس بیهوده را ریشه‌کن سازد و مردم را به آینده امیدوار کند.2

 
معرفی دکتر اقبال به شاه برای ریاست هیئت‌مدیره «شرکت نفت»

روزنامه «کیهان» نوشت: ساعت 9 صبح امروز نخست‌وزیر در کاخ مرمر به حضور شاهنشاه شرفیاب گردید و دکتر اقبال را به سمت مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت معرفی کرد. این شرفیابی قریب به یک ساعت به طول انجامید و در پایان آقای نخست‌وزیر به خبرنگار ما اظهار داشت: شاهنشاه در مورد فعالیت‌های شرکت نفت در زمینه اکتشاف، بهره‌برداری و به‌خصوص پتروشیمی اوامر موکدی صادر فرمودند.

 
فرح: من به وضع کودکان توجه خاص دارم!

روزنامه «کیهان» نوشت: امروز علیاحضرت شهبانو فرح، مرکز مشاهدات روانی انجمن ملی ایرانی حمایت کودکان واقع در خیابان خورشید را افتتاح کرد.

علیاحضرت درباره اهمیت کار مددکاران تأکید کردند و به مسئولان انجمن فرمودند که با بنیاد پهلوی صحبت کنند و ترتیبی بدهند که عده‌ای برای اداره اطفال پرورشگاه‌ها و مراکزی که با اطفال سروکار دارند تربیت شوند.3

 

روزنامه اطلاعات، 14 آبان 1342، صفحه 1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.