1 آبان 1342

1 آبان 1342

معرفی کابینه جدید به مجلس سنا/تعادل بودجه در کشوری که به طرف توسعه اقتصادی و اجتماعی حرکت می‌کند مطلوب نیست!/دانشگاه‌های کشور تکمیل می‌شود تا نیازی به اعزام محصل به خارج نباشد!/بر اساس یک طرح؛ شرکت سهامی بیمه ایران بدهی‌های کشاورزان را بیمه می‌کند/اعتراض وکلای بازرگان به صلاحیت دادگاه/سرمقاله «کیهان» درباره یک اعتراف نخست‌وزیر؛ ادارات ما وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند!
معرفی کابینه جدید به مجلس سنا

امروز مجلس سنا جلسه علنی داشت. در این جلسه اسدالله علم، نخست‌وزیر، کابینه خود را به مجلس سنا معرفی کرد.

نخست‌وزیر گفت: برنامه آینده دولت اینجانب در یک جمله کوتاه خلاصه می‌شود و آن به ثمر رساندن انقلاب شاهنشاه و مردم ایران است که با سربلندی انجام یافته است.

 

تعادل بودجه در کشوری که به طرف توسعه اقتصادی و اجتماعی حرکت می‌کند مطلوب نیست!

برای تنظیم یک بودجه متناسب با وضعیت مالی کشور از هم‌‎اکنون مطالعات لازم شروع شده است. اینکه بودجه متناسب عرض می‌کنم نه متعادل به آن علت است که تعادل بودجه مخصوصا در کشوری که به طرف توسعه اقتصادی و اجتماعی گام بر می‌دارد مطلوب نیست و البته کسر بودجه به تناسب بنیه مالی کشور در بودجه‌های مالی و عمرانی تواما باید ملحوظ شود.

 

دانشگاه‌های کشور تکمیل می‌شود تا نیازی به اعزام محصل به خارج نباشد!

در امور فرهنگی و بهداشتی برنامه قطعی تعمیم تعلیمات ابتدایی و مبارزه با بی‌سوادی در سراسر کشور کماکان اجرا خواهد شد. به علاوه دانشگاه‌های کشور تکمیل خواهد شد، به طوری که نیاز به اعزام محصل به خارج روزبه‌روز کمتر شود. به امور بهداشتی و بهداری کشور نیز به تناسب سایر شئون کشور توجه خاص به عمل خواهد آمد؛ مخصوصا امور بهداری به‌تدریج به مردم واگذار خواهد شد.

نخست‌وزیر در ادامه اعضای کابینه جدید را به نمایندگان مجلس سنا معرفی کرد و گفت: تا تعیین وزیر دارایی آقای  برزگر امور آن وزارتخانه را به عهده خواهند داشت.1

 
بر اساس یک طرح؛ شرکت سهامی بیمه ایران بدهی‌های کشاورزان را بیمه می‌کند

روزنامه «اطلاعات» نوشت: شرکت سهامی بیمه ایران مشغول تهیه و تنظیم طرحی است که به موجب آن کلیه بدهی‌های کشاورزان را در مقابل دولت و بانک کشاورزی بیمه خواهد کرد.

مطابق این طرح که به زودی برای اظهار نظر به وزارت کشاورزی و بانک اعتبارات کشاورزی ایران تسلیم خواهد شد شرکت بیمه ایران بدهی‌های مربوط به تقسیم اراضی کشاورزان و همچنین وام‌های کشاورزان را در مقابل بانک کشاورزی ایران بیمه می‌کند.

کشاورزان پس از اجرای برنامه تقسیم اراضی بابت قیمت زمین خود به دولت بدهی دارند که باید آن را در اقساط پانزده‌ساله مستهلک سازند.

 
اعتراض وکلای بازرگان به صلاحیت دادگاه

روزنامه «اطلاعات» نوشت: ساعت 3 بعدازظهر دیروز اولین جلسه علنی دادگاه عادی ویژه شماره یک نظامی اداره دادرسی ارتش برای رسیدگی به پرونده نُه نفر از غیر نظامیان در محل پادگان عشرت‌آباد به ریاست تیمسار سرتیپ حسین زمانی تشکیل گردید.

متهمین عبارت‌اند از: مهندس مهدی بازرگان، دکتر یدالله سحابی، حاج سیدمحمود طالقانی، عزت‌الله سحابی، علی شیبانی، احمد علی بابایی، مهدی جعفری، ابوالفضل حکیمی، پرویز عدالت‌منش.

ابتدا تیمسار سرتیپ شایانفر، وکیل مدافع مهندس بازرگان، به صلاحیت دادگاه اعتراض کرد و نقائص پرونده را توضیح داد. سرهنگ رحیمی، وکیل مهندس بازرگان، در دفاع از موکل خود مطالبی اظهار کرد و بعد دکتر علمیه، وکیل مدافع دکتر سحابی، شروع به صحبت نمود و گفت دادگاهی که برای امر سیاسی بدون هیئت منصفه تشکیل شود جنبه قانونی ندارد.2

 
سرمقاله «کیهان» درباره یک اعتراف نخست‌وزیر؛ ادارات ما وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند!

روزنامه «کیهان» در سرمقاله امروز خود نوشت: آقای نخست‌وزیر در رئوس برنامه خود اعتراف کرد که «برای به ثمر رساندن این انقلاب باید چرخ‌های مختلف اداری کشور با انقلاب هماهنگ شود که متأسفانه اکنون چنین نیست». تا چرخ ادارات درست نگردد و به قول آقای نخست‌وزیر هماهنگ نباشد، هیچ نتیجهای از هیچ اقدامی نمی‌توان گرفت. ادارات ما وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند، اعضای آن خود را مسئول نمی‌دانند. به فورمالیته بازی بیشتر اهمیت می‌دهند تا به حقیقت کار، در بسیاری از قضایا که باید تصمیم آنی گرفت، اغلب رؤسای مسئول جرئت ندارند امضا کنند.

در اینکه بدون رفورم اداری و با روش موجود ادارات نمی‌توان امید زیادی به توفیق داشت شکی نیست، ولی نمی‌دانم به چه شکلی می‌خواهند ادارات رفورم کنند. مکرر می‌شنوم که نام از قانون استخدام می‌برند. سال‌هاست این حرف‌ها هست، بارها قانون عوض کرده‌اند، قانون عام و قوانین خاص نوشته‌اند و هیچ کدام دردی دوا نکرده است. قانون کلماتی است روی کاغذ. آنکه درد را دوا می‌کند عمل است. ادارات ما درست نخواهد شد تا اول دولت و ملت هر دو باورشان نشود که دولت و ملت از هم جدا نیستند.3

 

روزنامه اطلاعات، 1 آبان 1342، صفحه 1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.