29 مهر 1342

29 مهر 1342

دولت جدید علم فردا معرفی می‌شود/محاکمه مهندس بازرگان و آیت‌الله طالقانی/سناتور کاظمی: در شهر هیچ کس امنیت ندارد!/دانش‌آموزان خردسال و جوان مدرسه را رها و به تماشای فیلم‌های مستهجن می‌روند!/پاسخ سنا  به سخنان شاه؛ مراتب وفاداری خود را به پیشگاه مبارک می‌رسانیم!/شاهنشاه در این بیست سال چه رنج‌هایی که برای متمدن شدن مردم ایران نکشیده‌اند!/«اصلاحات ارضی باعث بهبود زندگی کشاورزان شده است»!/با سپاه دانش به ملل راقیه جهان خواهیم رسید!/بر اثر هدایت‌های شاه، ایران در جهان موقعیت ممتازی پیدا کرده است!
دولت جدید علم فردا معرفی می‌شود

روزنامه «کیهان» نوشت: اسدالله علم، نخست‎‌وزیر، امروز استعفای دولت خود را به حضور شاهنشاه تقدیم داشت و مجددا از طرف شاهنشاه مأمور تشکیل کابینه گردید.

استعفای دولت پس از شرفیابی هیئت رئیسه مجلسین برای تقدیم عریضه جوابیه به نطق افتتاحیه شاهنشاه صورت گرفت. قرار است امروز عصر اسدالله علم کابینه جدید خود را که اکثر وزرای آن وزرای کابینه قبلی هستند تعیین و معرفی کند. امروز اکثر وزیران بلافاصله پس از استعفای دولت از معاونین و مدیران کل و رؤسای ادارات وزارتخانه‌های مربوطه خداحافظی کردند.1

 
محاکمه مهندس بازرگان و آیت‌الله طالقانی

امروز اعلام شد دادگاه عادی ویژه شماره یک اداره دادرسی ارتش فردا به ریاست تیمسار حسین زمانی و به دادستانی تیمسار فخر مدرس در پادگان عشرت‌آباد برای رسیدگی به اتهام آقایان مهندس مهدی بازرگان، دکتر یدالله سحابی، سیدمحمود طالقانی، دکتر عباس شیبانی، احمد علی بابایی، ابوالفضل حکیمی، مهدی جعفری و پرویز عدالت‌منش، که به اتهام اقدام بر ضد امنیت کشور تحت تعقیب می‌باشند، تشکیل می‌گردد.2

 
سناتور کاظمی: در شهر هیچ کس امنیت ندارد!

ساعت 9:50 دقیقه امروز جلسه علنی مجلس سنا به ریاست مهندس شریف‌امامی تشکیل شد.

پس از انجام امور مقدماتی، دکتر کاظمی به عنوان نطق قبل از دستور پیرامون قتل کودک هفت‌ساله اظهار داشت: جنایت فجیع و نفرت‌انگیزی که در هفته گذشته طفل معصومی را به دیار عدم فرستاد در واقع تمام خانواده‌های ایرانی را عزادار کرده است، ولی اظهار تأسف و الم نسبت به این واقعه برای علاج درد کافی نیست، بلکه باید در مقام رفع موجبات این قبیل جنایات هولناک که هرچند روز یک بار جامعه ما را متشنج می‌کند برآمد.

وی افزود: در شهر بی‌بندوباری که هر روز حادثه ربودن زن و بچه مردم توسط بعضی از رانندگان وسایط نقلیه عمومی و تصادفات شدید منجر به قتل به علت غفلت رانندگان بی‌مبالات اتفاق می‌افتد، هیچ کس تأمین ندارد که صبح از خانه بیرون می‌رود شب سالم به منزل برگردد.

 
دانش‌آموزان خردسال و جوان مدرسه را رها و به تماشای فیلم‌های مستهجن می‌روند!

وی افزود: مسئول دیگر دستگاه فرهنگی ماست که با آنکه وظیفه دارد درس اخلاق و خداپرستی را به نوباوگان وطن ما بیاموزد تا آن اصول ملکه دانش‌آموزان گردد، فقدان تعلیم صحیح و مبتنی بر مبانی اخلاقی و دینی را احیانا به خیال خود با سخت‌گیری در امتحانات و ترتیب و تهیه برنامه‌های غلط غیر مفید و مندرس جبران می‌نماید. در شهر ما دانش‌آموزان خردسال و جوانسال با کمال آزادی در ساعات تحصیل کلاس‌های درس را رها کرده و از ساعت 10 صبح گاهی زودتر به تماشای فیلم‌های مستهجن و تحریک‌آمیز می‌روند و بدین نحو طرق مختلف ارتکاب جنایات را یاد گرفته و با تشویق و تحریک غرائز جنسی در سالن‌های سینما در گوش دختران دانش‌آموز زمزمه دروغین محبت می‌خوانند و آنان را به گمراهی سوق می‌دهند.

کتاب‌های فراوان ارزان‌بها در گوشه‌وکنار هر خیابان با عکس‌های تحریک‌کننده شرح انواع و اقسام غرائز جنسی و طرق اطفای آنها را آزادانه در اختیار هر خواننده حتی کم‌پول می‌گذارد. از مجلات و نشریات سر تا پا مملو از عکس‌های نیم‌برهنه و نوشته‌ها و حکایات شرم‌آور آنها که سرتاسر شهر ما را فرا گرفته و جیب مردم را با تزریق سم هرزه در آنی خالی می‌کند چه بگویم؟روزنامه و مجلات با آب‌وتاب تمام جزئیات وقایع و کیفیات ارتکاب جرم را با عکس‌های گوناگون مرتکبین جنایات منتشر کرده و به این عناصر پلید جامه قهرمانان می‌پوشانند و بدین طریق ارتکاب جنایت به طرز فنی آموخته می‌شود.

مسئول این جریانات که فقط در شهر ما وجود داشته و در هیچ نقطه دنیا نظیر ندارد کیست؟ ما باید با سنکویچ، نویسنده مشهور لهستانی، هم‌صدا شده بگوییم به کجا میروی؟ راستی ما به کجا می‌رویم؟

 
پاسخ سنا  به سخنان شاه؛ مراتب وفاداری خود را به پیشگاه مبارک می‌رسانیم!

امروز سنا در عریضه‌ای پاسخ نطق شاهنشاه را در روز افتتاح مجلسین داد.

در این عریضه جوابیه آمده است: اکنون که بر اثر توجهات شاهنشاه عدالت‌پرور مجلس سنا بعد از یک فترت طولانی دوباره گشایش یافته و یکی از ارکان مهم قانون‌گذاری و یکی از پایه‌های محکم مشروطیت ایران طبق اصول قانون اساسی آغاز به‌کار می‌کند و آمادگی خود را اعلام می‌دارد، قبل از هر چیز نمایندگان لازم می‌دانند که پس از سپاس بی‌قیاس به درگاه خداوند بزرگ مراتب وفاداری خود را نسبت به اجرای اصول قانون اساسی بر اساس رژیم سلطنت مشروطه به عرض پیشگاه مبارک برسانند

 
شاهنشاه در این بیست سال چه رنج‌هایی که برای متمدن شدن مردم ایران نکشیده‌اند!

عموم مردم ایران که در طول بیست سال اخیر شاهد مساعی و فداکاری‌های شاهنشاه در رفع بحران‌ها و مشکلات داخلی و خارجی بوده‌اند به خوبی می‌دانند که شاهنشاه در دوره سلطنت پرمشقت خود چه رنج‌ها و ناراحتی‌هایی را برای خاطر آنها و در راه رسانیدن آنان به کاروان تمدن دنیا و از بین بردن فاصله عظیمی که بین ما و ملل راقیه وجود داشته تحمل فرموده و تا سرحد جان از تعقیب این هدف دست برنداشته‌اند.

 
«اصلاحات ارضی باعث بهبود زندگی کشاورزان شده است»!

تأثیر تحول عظیمی که بر اثر اجرای قانون اصلاحات ارضی به‌وجود آمده و موجب رفاه و آسایش و بهبود زندگی کشاورزان و رهایی آنها از قید استثمار گردیده و به طور قطع سبب ازدیاد تولید در آینده خواهد شد، بر احدی پوشیده نیست؛ همچنین توجهات خاص شاهنشاه نسبت به تغییر وضع کارگران و بهبود زندگی آنان از اقدامات قابل ستایش است.

 
با سپاه دانش به ملل راقیه جهان خواهیم رسید!

تعمیم فرهنگ به وسیله سپاه دانش که از ابتکارات شاهنشاه است و توجه جهانیان هم به آن جلب شده و نیز ایجاد و تکمیل دانشگاه‎‌ها و مدارس تربیتی و فنی و حرفه‌ای بدون تردید تنها وسیله مؤثر در ترقی سطح فرهنگ و بالنتیجه رسیدن به ملل راقیه خواهد بود. این ابتکار باید با حسن تدبیر مجریان به نحو احسن مورد اجرا قرار گیرد.3

 

بر اثر هدایت‌های شاه، ایران در جهان موقعیت ممتازی پیدا کرده است!

سیاست خارجی کشور با روش خاصی که توضیح و تشریح فرموده‌اند کاملا مورد تأیید است و با کمال مباهات باید اضافه نمود که خوشبختانه در صحنه سیاست بین‌المللی بر اثر رهبری خردمندانه شاهنشاه و دوراندیشی‌های مدبرانه مدتی است ایران موقعیت خاص و ممتازی پیدا کرده و روی این اصل تمام ملل دنیا احترام خاصی برای ما قائل هستند و به دیده احترام به ما می‌نگرند.4

 

روزنامه اطلاعات، 29 مهر 1342، صفحه 1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.