24 مهر 1342

24 مهر 1342

ورود ژنرال دوگل به ایران/برگزاری جشن مهرگان در حضور شاه/حسنعلی منصور: برای «انقلاب سفید» جانفشانی می‌کنیم!/ژاپن از ایران سنگ معدن می‌خرد
ورود ژنرال دوگل به ایران

روزنامه «کیهان» نوشت: سفر چهارروزه ژنرال دوگل رئیس جمهوری فرانسه و بانو دوگل به ایران به منظور بازدید از شاهنشاه و شهبانو از امروز آغاز شد.

بنا بر آخرین گزارشی که به تهران رسیده است، پیش از ظهر امروز رئیس‌جمهوری فرانسه و بانو دوگل در حالی که وزیر امور خارجه فرانسه و عده دیگری از مقامات فرانسوی و روزنامه‌نگاران آنها را همراهی می‌کنند عازم تهران شدند.1

 

برگزاری جشن مهرگان در حضور شاه

روزنامه «اطلاعات» نوشت: ساعت 4 بعد از ظهر دیروز آیین جشن مهرگان در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو در «استادیوم محمدرضاشاه پهلوی» برگزار شد.

وزیر فرهنگ در این مراسم طی گزارشی گفت: در سال گذشته با استفاده از کمک‌های مالی سازمان برنامه علاوه بر افراد سپاه دانش، 7735 آموزگار تربیت شده‌اند و به کار تعلیم نوآموزان کشور ما مأمور گردیده‌اند. تعداد شاگردان دبستان‌ها که در سال 1340-1341، به یک‌میلیون و 554 هزار و 500 تن بالغ شده بود در سال تحصیلی گذشته از یک میلیون و 720 هزار نفر تجاوز کرد و اگر شمار کودکان روستایی را که نزد سپاهیان دانش به تحصیل پرداخته‌اند بر این عده بیفزاییم این نتیجه به دست می‌آید که در سال گذشته بیش از سیصدهزار نفر بر عده نوآموزان کشور افزوده شده است. در سال تحصیلی جاری نیز علاوه بر عده سپاهیان دانش از کسانی که دوره کلاس تربیت معلم را طی کرده‌اند بیش از 6500 آموزگار جدید استخدام می‌شوند که اعتبار حقوق ایشان را سازمان برنامه تأمین کرده است.

وزیر فرهنگ افزود: در محاسبه هزینه فرهنگ کشور به رقم چهارده‌میلیارد ریال می‌رسیم. هرگاه درآمد سرانه مردم ایران 170 دلار به حساب بیاید و جمعیت کنونی کشور 22 میلیون نفر باشد، می‌توان گفت که اکنون 5 درصد درآمد ملی ایران در راه فرهنگ خرج می‌شود؛ از این حیث می‌توان مفتخر بود؛ زیرا که غالب کشورهای اروپا فقط 3 تا 4 درصد از درآمد ملی خود را به تعلیم و تربیت اختصاص می‌دهند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 20 درصد از کل بودجه کشور صرف فرهنگ می‌شود و این رقم اگرچه بسیار قابل توجه است، برای نیمی از احتیاجات هم کافی نیست و تنها برای اجرای تعلیمات عمومی دبستانی باید این مبلغ به دو برابر افزایش یابد. باید در نظر بگیریم هزینه تعلیم سالانه هر دانش‌آموز ابتدایی از پنج تا شش‌هزار ریال و هزینه تحصیل یک شاگرد دبیرستانی سالی نه تا ده هزار ریال است.

 
حسنعلی منصور: برای «انقلاب سفید» جانفشانی می‌کنیم!

در جلسه صبح دیروز مجلس شورای ملی، حسنعلی منصور طی نطقی از مشروطیت ایران  و لزوم حفظ و حراست خون‌بهای آزادمردان ایران و نیز خدماتی که باید مجلس بیست‌ویکم به مردم انجام بدهد سخن گفت.

وی گفت: ما به اراده ملت تکیه می‌کنیم و به شاه خود متکی و مطمئن هستیم و برای این انقلاب سفید جانفشانی می‌کنیم. ما همه تحقق انقلاب 6 بهمن را خواهانیم.2

 
ژاپن از ایران سنگ معدن می‌خرد

«خبرگزای فرانسه» نوشت: دولت ژاپن به منظور ایجاد موازنه در مبادلات تجاری خود با ایران تصمیم گرفته است که به توسعه تولید و صدور سنگ کرم از ایران به وسیله دادن اعتبار کمک کند.

وزارت تجارت خارجی ژاپن 50 درصد از مخارج طرح مربوط به پیشرفت امکانات بندرهای ایران برای صدور مواد معدنی را تأمین خواهد کرد و به این ترتیب ژاپن خواهد توانست به جای دوهزار تن سنگ کرم، سالانه پنجاه تا شصت‌هزار تن سنگ معدنی از ایران وارد کند. ژاپن همچنین تصمیم گرفته است که ششصدهزار دلار کشمش از ایران خریداری نماید.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.