23 مهر 1342

23 مهر 1342

تلاش بانک مرکزی برای از بین بردن رکود اقتصادی/قتل کودک گمشده تهران را تکان داد/امضای اولین قرارداد ایران و بازار مشترک
تلاش بانک مرکزی برای از بین بردن رکود اقتصادی

روزنامه «اطلاعات» نوشت: عصر دیروز اولین جلسه سخنرانی ماهانه کانون بانک‌ها در محل اتاق بازرگانی تهران  تشکیل گردید. در این جلسه دکتر خداداد فرمانفرمائیان، قائم‌مقام رئیس کل بانک مرکزی ایران، گفت: برای از بین بردن رکود اقتصادی فعلی بانک‌ها باید بر حجم اعتبارات بیفزایند تا بدین وسیله افراد اعتبارات بیشتری دریافت دارند و صرف امور تولیدی و صادراتی کنند. بانک‌ها در دریافت بهره از مردم نیز باید جنبه وسط را بگیرند؛ چون نقش نرخ بهره در وضع اقتصادی و وضع بانک‌ها و همچنین سرمایه‌گذاری در کشور بسیار مؤثر است.

وی افزود: حجم معاملات بانکی باید به یک میزانی برسد تا یک واحد بانکی بتواند دوام داشته باشد. حجم فعالیت بانک‌ها کافی نیست و روزبه‌روز باید حجم معاملات بانکی افزایش پیدا کند. در خصوص رقابت بین بانک‌ها نیز باید گفت رقابت نامشروع در صورتی که بین بانک‌ها وجود داشته باشد به تزلزل اقتصادی کمک می‌کند. باید رقابتی اگر هست در خدمات بانکی باشد.

وی افزود: در خصوص صادرات کشور باید بگویم بانک مرکزی در نظر دارد به صادرات کمک بیشتری بکند. ارز خارجی بسیار مورد نظر است؛ چون داشتن ارز اقتصاد کشور را متعادل خواهد کرد. باید کاری کرد به دست آوردن ارز تسهیل بشود. صادرات باید توسعه پیدا کند. بانک‌های خصوصی هم باید کمک به صادرات را افزایش دهند. لازم است در اقتصادمان ثبات داشته باشیم؛ لذا باید اموری را که تورم خیلی شدید در مملکت ایجاد کند انجام ندهیم تا ذخایر ارزی‌مان نیز از بین نرود. در ضمن نباید کاری بکنیم که منجر به رکود بیشتر و توسعه بیکاری شود.

 

قتل کودک گمشده تهران را تکان داد

دادستان تهران صبح امروز گفت: از آنجایی که مسئله قتل کودک گمشده، چه از نظر مردم و چه از نظر دادگستری، موضوع بسیار مهمی می‌باشد و با امنیت و حفظ جان کودکان شهر ارتباط دارد، ما با حداکثر امکانات خود با سرعت پرونده را رسیدگی می‌کنیم و برای قاتلین تقاضای مجازات اعدام خواهیم کرد.

دادستان تهران اضافه کرد: من برای این پرونده یک بازپرس مخصوص تعیین کرده و دستور داده‌ام که از صبح تا شب مشغول کار باشد تا هر چه زودتر آن را برای طرح در دادگاه آماده سازد و از طرفی اطمینان دارم که دادگاه برای رسیدگی به این پرونده وقت خارج از نوبت تعیین خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید احتمال می‌رود  پس از تکمیل پرونده برای آنکه شدت عمل بیشتری در مجازات متهمین به خرج داده شود و همچنین از تشریفات دادرسی کاسته گردد، پرونده را با صدور قرار لازم به دادگاه نظامی بفرستند.1

 

امضای اولین قرارداد ایران و بازار مشترک

بازار مشترک اروپا دیروز اولین قرارداد بازرگانی خود را با ایران امضا کرد. وزیر اقتصاد ایران که دو روز پیش به بروکسل رفت و خسرو هدایت، سفیر کبیر ایران در بروکسل، از طرف دولت ایران این قرارداد را امضا کردند.

به موجب این قرارداد که از اول ژانویه آینده عملی خواهد شد عوارض و مالیات‌های وارداتی خاویار از 30 درصد به 24 درصد کاهش داده شده است. در مورد قالی‌های ایران همان نسبت 32 درصد باقی است، لکن در سطح حداکثر آن کاهش داده شده است.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.