21 مهر 1342

21 مهر 1342

شریف‌امامی رئیس مجلس سنا شد/اسدالله علم در بازدید از یک «گودال»: من در جنوب شهر احساس افتخار می‌کنم!/58 هزار دانش‌آموز در 144 دبستان درس می‌خوانند!/تلاش برای تأمین اعتبار ششصدمیلیون دلار وام برای اجرای برنامه سوم/حضور نمایندگان نفتی آلمان در ایران/احیای کارخانه گونی‌بافی خواسته قاطبه اهالی رشت!
شریف‌امامی رئیس مجلس سنا شد

دومین جلسه چهارمین دوره مجلس سنا صبح امروز به ریاست سنی دکتر سعید مالک «لقمان‌الملک» تشکیل شد.

در این جلسه انتخابات هیئت رئیسه مجلس انجام شد و مهندس شریف‌‎امامی به اتفاق آرا به ریاست سنا انتخاب شد. در این جلسه دکتر محمد سجادی و عباس مسعودی به سمت نواب رئیس تعیین گردیدند.

 

اسدالله علم در بازدید از یک «گودال»: من در جنوب شهر احساس افتخار می‌کنم!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: صبح امروز اسدالله علم، نخست‌وزیر، در میان انبوه جمعیت هزاران نفر ساکنان محلات جنوبی شهر به گودال‌های موقوفه حاج موسی قندی آمد و در مراسم آغاز ساختمان دو باب دبستان هیجده‌کلاسه جنوب شهر شرکت کرد.

نخست‌وزیر در این مراسم گفت: من واقعا هر وقت مخصوصا به این محلات جنوب شهر می‌آیم احساس افتخار و غرور مخصوص می‌کنم و می‌بینم که مردم جنوب شهر با وجود محرومیت‌هایی که دارند، با این علاقه نسبت به مملکت ابراز احساسات و نسبت به منافع خود و اقدامات انجام‌شده ابراز احساسات می‌کنند و این همه شور و هیجان از خود نشان می‌دهند.

نخست‌وزیر افزود: در مملکت ما یک روز دبستان ساخته می‌شود و روز دیگر گام دیگری برداشته می‌شود.

 

58 هزار دانش‌آموز در 144 دبستان درس می‌خوانند!

آقای کیانی، رئیس فرهنگ، نیز در این مراسم طی گزارشی گفت: در جنوب شهر 58 هزار دانش‌آموز در 144 دبستان مشغول تحصیل هستند. اینها از لحاظ جا در مضیقه هستند و اکثر دانش‌آموزان نصفه روز سر کلاس می‌آیند. راه حل مشکل کمبود جا همین احداث دبستان‌های جدید است.

 

تلاش برای تأمین اعتبار ششصدمیلیون دلار وام برای اجرای برنامه سوم

روزنامه «اطلاعات» نوشت: با آماده شدن مجلس کوشش برای تأمین  ششصدمیلیون دلار وام و اعتبار مورد نیاز برنامه عمرانی سوم در سازمان برنامه بیشتر شده است. دریافت وام و اعتبار از بانک جهانی و کشورهای آمریکا و انگلیس و شوروی و لهستان، فرانسه و آلمان در دست مذاکره یا اقدام است.

بر اساس این گزارش سازمان برنامه پس از موافقت‌نامه دولتین ایران و انگلیس برای اخذ اعتبار و وام جهت اجرای برنامه‌های عمرانی برنامه سوم مشغول آماده ساختن طرح‌هایی است که باید به مقامات انگلیسی ارائه بدهد.

هم‌اکنون دو تن از کارشناسان بانک جهانی نیز در تهران اقامت دارند و تا چند روز دیگر عده‌ای دیگر از کارشناسان بانک جهانی برای بررسی طرح‌های برنامه سوم و امکان استفاده از وام‌های بانک جهانی جهت اجرای این طرح‌ها به این دو نفر در تهران محلق می‌شوند تا به اتفاق سازمان برنامه مذاکره کنند. 

مقارن با آمدن ژنرال دوگل، رئیس‌جمهور فرانسه به ایران، نیز احتمال دارد در زمینه کمک‌های اقتصادی فرانسه به ایران برای اجرای برنامه‌های توسعه اقتصادی مذاکرات نتیجه‌‎بخشی صورت گیرد.

هم‌اکنون سازمان برنامه از کمک‌های مالی آلمان برای اجرای طرح‌های آبیاری استفاده می‌کند و ممکن است این کمک‌ها در آینده توسعه یابد.

علاوه بر اینها دولت لهستان نیز اعلام داشته است که حاضر است اعتباری به میزان ده‌میلیون دلار برای ایجاد کارخانجات قند به صورت ماشین‌آلات و وسایل فنی در اختیار ایران بگذارد.

با توجه به این کمک‌ها سازمان برنامه امیدوار است که به سهولت بتواند 550 تا 600 میلیون دلار وام و اعتبار خارجی مورد نیاز برنامه سوم را تأمین کند.1

 

حضور نمایندگان نفتی آلمان در ایران

هیئتی از مدیران دو کمپانی نفتی آلمان دیشب وارد تهران شدند تا پس از مذاکره با مقامات شرکت ملی نفت ایران یک قرارداد برای حفاری و استخراج نفت امضا کنند.

«خبرگزاری آلمان» در این زمینه نوشت: امضای قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران و کمپانی‌های آلمانی را باید مرحله جدیدی در نفت خاورمیانه تلقی کرد.

شرکت‌های آلمانی قراردادی برای حفاری در منطقه یک نفتی فلات قاره با شرکت ملی نفت ایران امضا خواهد کرد که ایران در اوت گذشته به مناقصه بین‌المللی گذارده بود.

این اقدام موجب اختلاف نظری بین عراق و عربستان سعودی با ایران گشته بود که طی مذاکرات دوستانه ایران و عراق در تهران در ژوئیه سال جاری به نحو رضایت‌بخشی حل شد.

 

احیای کارخانه گونی‌بافی خواسته قاطبه اهالی رشت!

روزنامه «کیهان» در سرمقاله امروز خود نوشت: در مراسم هفته رستاخیز ملی که چندی پیش از طرف مؤسسه کیهان در گیلان برگزار شد یکی از خواسته‌های اساسی مردم رشت که از طرف قاطبه اهالی عنوان شد و به وسیله آن خواسته شد احیای کارخانه گونی‌بافی رشت بود.

این مسئله مورد توجه خاص اعلیحضرت همایونی قرار گرفت و از طرف ذات شاهانه دستورات موکد برای رسیدگی به این مسئله صادر شد، ولی متأسفانه شهرداری رشت برای وصول طلب خود از کارخانه گونی‌بافی رشت بعضی ماشین‌آلات آن را به حراج گذاشته است.

وقتی که کارخانه تعطیل شد احتیاجات مملکت از کجا تأمین می‌شود؛ به یقین از محصولات پاکستان و هندوستان و این کار نه تنها بر حجم واردات اضافه می‌کند، بلکه مملکت را از کارهای اساسی که وارد کردن ماشین‌آلات صنعتی است باز می‌دارد؛ زیرا مملکت ما امروز باید ماشین‌آلات از خارج وارد کند نه گونی و محصولات مصرفی باید در داخل کشور تهیه شود.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.