18 مهر 1342

18 مهر 1342

قانون بهره مالکانه تغییر نمی‌کند/رکود در معاملات ارز/دیدار معاون اداره عمران بین‌المللی آمریکا با اسدالله علم/لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی پس از تصویب اجرا می‌شود/وام انگلیس به ایران/«تایمز»: پارلمان جدید ایران دوران پرمشغله‌ای پیش رو دارد/ مجلس به اصلاحات شاه جنبه قانونی خواهد داد!
قانون بهره مالکانه تغییر نمی‌کند

وزارت کشاورزی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در نتیجه درج مطالب مربوط به چگونگی اجرای مرحله دوم قانون اصلاحات ارضی در جرائد برای عده‌ای از زارعین این توهم ایجاد شده است که در مقررات مربوط به پرداخت بهره مالکانه که ضمن اطلاعیه 8 تیرماه 1342 به اطلاع عموم رسیده است تغییری داده شده است در حالی که به هیچ وجه چنین نظری در بین نبوده و مادامی که اراضی زراعتی عملا طبق مقررات مرحله دوم به اختیار زارعین است آنها بایستی کماکان بر اساس اطلاعیه مزبور نسبت به پرداخت بهره مالکانه اقدام نمایند.

بدیهی است چنانچه مشاهده شود اشخاص خواه زارع، خواه مالک بر خلاف مدلول این اطلاعیه عمل نمایند، به شدت مورد تعقیب قانونی واقع خواهند شد.

 
رکود در معاملات ارز

روزنامه «کیهان» نوشت: امروز قیمت ارز در بازار آزاد تنزل کرد. به طور کلی بازار ارز در سه ماه اخیر در رکود و سستی خاصی فرو رفته و معاملات ارز به شدت راکد مانده است. فعالیت بازار ارز نیز نسبت به چند ماه قبل که گرمی و رونق بیشتری داشت به طور محسوسی تنزل کرده است و اکنون در روز فقط پنج‌هزار دلار روی ارزهای مختلف معاملات عمده انجام می‌گیرد در حالی که در گذشته میزان معاملات روزانه ارزهای مختلف از سی‌هزار دلار تجاوز می‌کرد.

زمینه ارز در بازار نسبتا زاید است و مسلما با فروش کالاهای صادراتی میزان ارز در بازار آزاد افزایش خواهد یافت. معمولا شب عید معاملات ارز به علت مسافرت‌های خارجی افزایش و رونق بیشتری پیدا می‌کند.

 
دیدار معاون اداره عمران بین‌المللی آمریکا با اسدالله علم

عصر دیروز ویلیام گاود، معاون اداره عمران بین‌المللی آمریکا، با هواپیمای پان‌امریکن به تهران آمد و در فرودگاه مورد استقبال مقامات آمریکایی قرار گرفت. ساعت 8:30 امروز ویلیام گاود به اتفاق دکتر میسی، رئیس اداره عمران بین‌‎المللی ایالات متحده آمریکا، در ایران در کاخ نخست‌وزیری حضور یافتند و با اسدالله علم، نخست‌وزیر، ملاقات کردند.

ویلیام گاود سپس در سازمان برنامه حضور یافت و با مهندس اصفیا ملاقات کرد و پیرامون مسائل عمرانی و طرح‌های برنامه سوم و کمک‌هایی که ممکن است دولت آمریکا به ایران بکند مذاکراتی به عمل آمد.1

 

لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی پس از تصویب اجرا می‌شود

روزنامه «اطلاعات» نوشت: پس از آمادگی مجلسین برای طرح لوایح از طرف وزارت کشور قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی که در تاریخ 14 مهرماه 1341 به تصویب هیئت دولت رسیده است برای تصویب تقدیم مجلس  شورای ملی می‌گردد تا پس از تصویب به مرحله اجرا گذارده شود.

این قانون در 92 ماده و 17 تبصره تهیه شده است. در ماده اول قانون مزبور ذکر شده است که به منظور اجرای اصول 21 و 20 و 92 و 93 متمم قانون اساسی در مراکز شهرستان‌ها انجمن‌‎های ولایتی و در مراکز استان‌ها انجمن‌های ایالتی تشکیل می‌شود. انجمن‌های ایالتی و ولایتی مانند پارلمان‌های محلی در مصرف اعتبارات فرهنگی، بهداشتی، ارتباطی و کشاورزی حق رسیدگی و سؤال خواهند داشت و در اجرای برنامه‌های عمرانی نظارت خواهند کرد. این انجمن‌ها می‌توانند برای مصارف ضروری محل و توسعه فرهنگ عوارض مخصوص وضع نمایند. اعضای انجمن‌های منتخبین اهالی شهرها و بخش‌های هر شهرستان خواهند بود. زنان نیز در انجمن‌های مزبور نماینده خواهند داشت.

 
وام انگلیس به ایران

روزنامه «اطلاعات» نوشت: سازمان برنامه از چندی قبل مذاکراتی را با مقامات انگلستان آغاز کرده بود که بر اساس آن دولت مزبور در اجرای برنامه‌های عمرانی سوم کمک‌هایی را به عمل آورد.

این مذاکرات صبح امروز به نتیجه نهایی رسید و ساعت 4 بعد از ظهر امروز این اعلامیه مشترکا از طرف دولت شاهنشاهی ایران و دولت علیا حضرت ملکه انگلستان در تهران و لندن انتشار یافت:

دولت شاهنشاهی ایران و دولت ملکه انگلستان موافقت اصولی خود را اعلام می‌دارند که جهت اقدام بیشتری در همکاری متقابل علیاحضرت ملکه انگلستان برای اجرای بعضی از طرح‌های برنامه عمرانی سوم به دولت شاهنشاهی ایران کمک مالی نماید. کمک اولیه دولت انگلستان برای سال اول به صورت وام طویل‌المده‌ای به مبلغ دومیلیون لیره خواهد بود و دولت انگلستان امیدوار است که در سال‌های بعد در طی دوره برنامه سوم به میزان مشابهی کمک نماید.

 
«تایمز»: پارلمان جدید ایران دوران پرمشغله‌ای پیش رو دارد/ مجلس به اصلاحات شاه جنبه قانونی خواهد داد!

روزنامه «تایمز» در سرمقاله دیروز خود درباره پارلمان جدید ایران نوشت: این پارلمان دوران پرمشغله‌ای در پیش دارد؛ چون انتظار می‌رود به اصلاحاتی که توسط شاهنشاه آغاز گردیده و در رفراندوم ملی ژانویه گذشته مورد تصویب اکثریت قریب به اتفاق مردم واقع شد صورت قانونی بدهد.

اهم این اصلاحات یکی تحول انقلابی در مالکیت زمین است که به موجب آن به هیچ مالکی اجازه داده نخواهد شد که بیش از یک دِه در تملک داشته باشد. یک اصلاح پردامنه دیگر اعطای حق رأی به بانوان است. در مجلس جدید شش نماینده زن شرکت دارند. علاوه بر این از پارلمان جدید انتظار می‌رود که یک برنامه پنج‌ساله سوم برای ادامه توسعه اقتصادی کشور و همچنین طرح مربوط به تجدید و تجدد دستگاه خدماتی کشوری و سایر دستگاه‌های دولتی را تصویب کند.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.