کتاب «طلوعی در غروب» رونمایی می‌شود
با هدف معرفی و احیای آیین زمینه‌خوانی،

کتاب «طلوعی در غروب» رونمایی می‌شود

پژوهشکده تاریخ معاصر با هدف معرفی و احیای آیین زمینه‌خوانی، مراسم رونمایی از کتاب «طلوعی در غروب» را برگزار می‌کند

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده تاریخ معاصر، مراسم رونمایی از کتاب «طلوعی در غروب» به همت پژوهشکده تاریخ معاصر برگزار می‌شود.

 

کتاب «طلوعی در غروب» با هدف معرفی و احیای آیین زمینه‌خوانی، که در تهران و ری مرسوم بود، به کوشش علی عابدی تألیف و به همت پژوهشکده تاریخ معاصر چاپ و منتشر شده است.

 

این کتاب شامل مقدمه‌ای درباره تاریخچه آیین زمینه‌خوانی است که اواخر عهد قاجاری در 160 تا 170 سال پیش توسط حاج حسین بابا متخلص به مشکین ابداع شد. گفتنی است عارف قزوینی در ساخت و تنظیم آهنگ نوحه‌ها، که سروده مشکین است، با او همراهی می‌کرد. این نوحه‌ها اغلب در دستگا‌های آوازی موسیقی سروده شده است؛ برای مثال یک نوحه در دستگاه ماهور و مدولاسیون به دستگاه‌های دیگر مثل سه گاه و همایون و متقابلا برگشت به ماهور است.

 

در کتاب «طلوعی در غروب» دویست نوحه با سرود‌ه‌هایی از شاعران آیینی از جمله مشکین، خاکی، مبهوت، مشفق، حاج احمد صالح، حاج ابراهیم ذوالفقاری جمع‌آوری شده است. همچنین سی نوحه توسط استاد میلاد کیایی نت‌نویسی و توسط علی عابدی، مؤلف کتاب، خوانده شده است. این سی نوحه در لوح فشرده همراه کتاب منتشر می‌شود. مجموعه عکس‌ها و دستخط آقارضا خوشنویس و نسخه‌ها و دستک‌های قدیمی نیز در کتاب چاپ شده است.

 

مراسم زمینه خوانی در زمان حاضر در شش هیئت شهرری و یک هیئت در تهران رایج است که شامل دم‌گیری زمینه‌خوانی تعدادی از پیش‌واقع‌ها و در پایان عباس‌خوانی می‌شود.

 

مراسم رونمایی از کتاب «طلوعی در غروب» دوشنبه 15 مهرماه 1389، ساعت 16 تا 18 در فرهنگسرای ولاء برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در این مراسم می‌توانند به شهر ری، میدان نماز، فرهنگسرای ولاء مراجعه کنند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.