27 شهریور 1342

27 شهریور 1342

نخست‌وزیر: انتخابات با آرامش کامل برگزار شد/مصالحه کمپانی‌های نفتی و اوپک/فرانسه به ایران وام می‌دهد
نخست‌وزیر: انتخابات با آرامش کامل برگزار شد

روزنامه «اطلاعات» نوشت: نخست‌وزیر [: امیر اسدالله علم] دیشب طی مصاحبه‌ای درباره انتخابات به خبرنگار «تهران‌جورنال» گفت: جای خیلی خوشوقتی است که انتخابات در سراسر کشور با آرامش کامل و در محیط مسالمت‌آمیز انجام شده است.

نخست‌وزیر اضافه کرد: فقط یک حادثه در جریان انتخابات در دماوند روی داد که طی آن دو دسته از طرفداران دو کاندیدای رقیب با یکدیگر به زدوخورد پرداختند، ولی توسط مأمورین انتظامی از ادامه زدوخورد جلوگیری شد.

بر اساس این گزارش قرائت رأی در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه پایان یافته و تا آخر وقت امروز در اکثر نقاط، اسامی نمایندگان مجلسین اعلام شده است. تا صبح امروز نیز در بسیاری از حوزه‌ها قرائت آرا ادامه داشت و اعضای حوزه‌ها خسته و کوفته و خواب‌آلود کار می‌کردند. در اثر اعتراض چند کاندیدای تهران، شمارش آرا مدتی در چند حوزه متوقف شد. تاکنون کاندیداهای کنگره ملی با اکثریت قریب به اتفاق انتخاب شدند.

در تهران نیز کاندیداهای ائتلاف ملی تهران برای سنا و شورا تا ساعت 2 بعدازظهر امروز حائز اکثریت بودند.

 

مصالحه کمپانی‌های نفتی و اوپک

«تایمز مالی»، نشریه معروف لندن، طی یک مقاله تحلیلی مهم درباره مذاکرات نفت لندن نوشت: کمپانی‌های نفتی با اوپک مصالحه می‌کنند. نه کمپانی‌های نفتی و نه کشورهای عضو اوپک هیچ کدام مایل به مشاجره نیستند.

بر اساس این گزارش، مذاکراتی که از امروز بین نمایندگان شرکت‌های بزرگ نفتی از یک طرف و فواد روحانی، دبیر کل سازمان اوپک، از طرف دیگر در لندن شروع شد در سراسر جهان با دقت دنبال می‌شود. در چند هفته اخیر کشورهای ایران، عراق، عربستان، کویت و قطر آقای روحانی را مأمور کرده‌اند تا از جانب آنان با نمایندگان کمپانی‌های نفتی درباره مسائل بغرنج بهره مالکانه و مالیات مذاکره نمایند.

پنج کشور مزبور روشن کرده‌اند که اگر مذاکرات کنونی به نتایج رضایت‌بخشی برای آنان منجر نشود، در جلسه مشورتی اوپک، که اوایل اکتبر در ژنو تشکیل خواهد شد، اقدامات لازم برای تلافی علیه کمپانی‌های نفتی به عمل خواهد آمد.

بر اساس این گزارش، مذاکرات جاری لندن به طور رسمی تنها درباره پیشنهادات و تقاضاهای دولت ایران صورت می‌گیرد. ولی تقاضاهای تمام پنج کشور بر اساس قطعنامه واحدی که در کنفرانس سال گذشته اوپک به تصویب رسید قرار دارد و ایران به عنوان یک مورد آزمایشی قدم پیش گذارده است. هر ترتیبی که با این کشور داده شود سابقه‌ای برای کار در سراسر خاورمیانه خواهد شد.

بسیاری از اعراب و ایرانی‌ها به روش‌های احتسابی کمپانی اعتماد ندارند. درهرحال با آنکه کشورهای نفتی خاورمیانه و کمپانی‌ها هر دو معتقدند که سیستم فعلی رضایت‌بخش نیست، در عین حال هیچ‌کدام با یک ایده روشنی که راه رضایت‌بخشی برای طرفین بیابد در مذاکره شرکت نمی‌کنند.1

 
فرانسه به ایران وام می‌دهد

روزنامه «کیهان» نوشت: سازمان برنامه مشغول تهیه صورت طرح‌هایی از برنامه پنج‌ساله سوم می‌باشد که برای اجرای آنها می‌توان از دولت فرانسه وام گرفت.

یک مقام از سازمان برنامه دراین‌باره اظهار داشت: با اقداماتی که شده صورت مذکور در جلسه‌ای که با حضور ریاست‌جمهوری فرانسه تشکیل می‌شود مطرح شده و مورد مطالعه قرار خواهد گرفت و نظر معظم له برای کمک دولت فرانسه به اجرای طرح‌های عمرانی ایران جلب خواهد شد.

مقام مذکور اضافه کرد: از جمله طرح‌هایی که مورد تأیید مقامات دولت فرانسه می‌باشد و حاضرند به اجرای آنها کمک کنند طرح ساختمان سد زرینه‌رود در منطقه فارس و احداث و توسعه شبکه آبیاری در آن منطقه می‌باشد

وی اضافه کرد: تصور می‌رود با جلب موافقت ریاست‌جمهوری فرانسه، دولت فرانسه به اجرای عده زیادی از طرح‌های عمرانی ایران کمک کند.2

 

روزنامه اطلاعات، 27 شهریور 1342، صفحه 1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.