آیین بزرگداشت آیت‌الله طالقانی برگزار می‌شود
هم‌زمان با چهلمین سالگرد ارتحال ابوذر زمان،

آیین بزرگداشت آیت‌الله طالقانی برگزار می‌شود

آیین نکوداشت آیت‌الله سیدمحمود طالقانی هم‌زمان با چهلمین سالگرد ارتحال ایشان روز شنبه 23 شهریور 1398 در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار خواهد شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده تاریخ معاصر، اینک که چهل سال از سالروز رحلت مجاهد دوران ستمشاهی و مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت‌الله سیدمحمود طالقانی،‌ می‌گذرد، ستاد بزرگداشت مرحوم آیت‌الله طالقانی، پژوهشکده تاریخ معاصر، شهرداری تهران و بنیاد شهید و امور ایثارگران در نظر دارند به منظور پاسداشت مقام این روحانی مجاهد، مراسمی را در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار کنند.

 

در این مراسم، که با حضور مهدی طالقانی، پسر آیت‌الله طالقانی، برگزار می‌شود، آقایان دکتر حداد عادل، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی، حجت‌الاسلام شیخ فخرالدین صابری، مهندس مهدی چمران، دکتر جواد منصوری، دکتر سعید محبی، احمد شیرازی و محمدرضا کائینی سخنرانی خواهند کرد. گفتنی است دبیری این مراسم را دکتر موسی حقانی، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر، برعهده دارد.

 

آیت‌الله طالقانی، که لقب «ابوذر انقلاب» را داشت، در سال 1318 برای اولین‌بار خشم خویش را نسبت به رژیم و دستگاه حکومتی، با دادن یک اعلامیه درباره کشف حجاب ابراز کرد و در پی آن دستگیر و زندانی شد. پیوستن به نهضت ملی شدن نفت به منظور مبارزه با استعمار و تدریس و پاسخگویی به سؤالات قشر جوان در مدرسه عالی سپهسالار و نیز تفسیر قرآن و هدایت جوانان در مسجد هدایت از دیگر جلوه‌های مجاهدت‌های ابوذر انقلاب بود. در جریان کودتای 28 مرداد 1332، آیت‌الله طالقانی به اتهام پنهان کردن نواب صفوی به زندان افتاد. ایشان در 1340 به جمع بنیان‌گذاران نهضت آزادی پیوست و در عین حال در 1341 همراه اعضای نهضت گرفتار زندان شد؛ همچنین به دنبال قیام 15 خرداد 1342 به جرم اقدام علیه امنیت داخلی به ده سال حبس محکوم گردید که با عفو عمومی در 1346 از زندان رهایی یافت. سال‌های 1350 و 1354 دوران تبعید وی بود که در آبان 1357 پایان یافت. این روحانی مجاهد و مفسر قرآن پس از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت جمعه تهران منصوب شد. اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب در 5 مرداد 1358 در دانشگاه تهران به امامت ایشان برگزار گردید. این عالم مجاهد سرانجام در 19 شهریور 1358 دار فانی را وداع گفت.

 

آیین نکوداشت آیت‌الله طالقانی با هدف شناخت ابعاد شخصیتی این عالم مجاهد و در راستای تکریم و الگوسازی از مقام ایشان شنبه 23 شهریور 1398، ساعت 16 برگزار می‌گردد. از علاقه‌مندان دعوت می‌شود برای شرکت در این مراسم، در زمان یادشده در سالن همایش‌های صداوسیما حضور به هم رسانند.

 

پوستر آیین بزرگداشت آیت‌الله طالقانی

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.