10 شهریور 1342

10 شهریور 1342

اسدالله علم: فروشندگان مواد مخدر اعدام می‌شوند/اعلام اسامی کاندیداهای انتخابات مجلس کنگره آزادزنان و آزادمردان/محاکمه متهمین پرونده باطری/انتصاب در وزارت خارجه
اسدالله علم: فروشندگان مواد مخدر اعدام می‌شوند

صبح امروز اولین کلنگ ساختمان بیمارستان 300 تختخوابی معتادین در سعادت‌آباد در حضور نخست‌وزیر بر زمین زده شد. در این مراسم عده‌ای پزشکان وزارت بهداری و متخصصین بیماری‌های روانی و چند تن از افسران انتظامی حضور داشتند.

 مدیر کل مبارزه با مواد مخدر در این مراسم طی گزارشی اعلام کرد که در گذشته قبل از آغاز مبارزه با تریاک 700 تن تریاک در مملکت ما تولید می‌شد که 100 تن آن صادر می‌گردید و 600 تن بقیه در داخل مصرف می‌شد، سالانه 5 هزار نفر با تریاک خودکشی می کردند و 100 هزار نفر مرگ زودرس داشتند و به طور متوسط روزانه 2 تن تریاک دود می‌شد. در مقابل این خسارات از محل صادرات تریاک یک میلیون و نیم دلار درآمد ارز دولت بود که 30 میلیون تومان خرج انحصار تریاک بود.

به گفته وی با اجرای قانون منع کشت خشخاش این وضع به کلی تغییر یافت. کشت خشخاش از بین رفت و از لحاظ بین‌المللی ایران بر اثر این تصمیم و اجرای آن ارزش بین‌المللی یافت.

اسدالله علم، نخست‌وزیر، نیز در این مراسم گفت: ما وظیفه خود می‌دانیم در راه مبارزه با مواد مخدر و اصولا فساد اجتماع قدم‌های مؤثری برداریم. مشغول مطالعه هستیم تا قانونی تهیه شود که شدیدا با این بلای خانمان‌سوز مبارزه شود. من اعلام می‌کنم که فروشندگان مواد مخدر تسلیم چوبه دار خواهند شد؛ به این معنی که هر فروشنده جزء و فروشنده کل در هر جا که پیدا شد بعد از یک محاکمه صحرایی کوتاه اعدام خواهد شد.1

 
اعلام اسامی کاندیداهای انتخابات مجلس کنگره آزادزنان و آزادمردان

آخرین جلسه «کنگره آزادزنان و آزادمردان» در ساعت 8 بعد از ظهر دیروز برگزار شد.

در قطعنامه پایانی کنگره اعلام شد که نمایندگان شرکت‌کننده از نامزدان کنگره برای نمایندگی مجلس با تمام قوا در سراسر کشور پشتیبانی خواهند نمود.

در جلسه دیشب اسامی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای ملی از سوی کمیته رهبری نهضت آزادزنان و آزادمردان نیز اعلام شد و به دنبال آن نیز یکی از کاندیداهای تهران اعلام کرد فعالیت دسته‌جمعی کاندیداها از این هفته آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش، از میان 193 نامزد نمایندگی مجلس شورای ملی 90 درصد سابقه وکالت ندارند. برای اولین بار در تاریخ مشروطیت ایران شش زن رسما کاندیدای وکالت شده‌اند. تعداد مهندسین کشاورزی و مأموران اصلاحات ارضی بزرگ‌ترین رقم را در میان کاندیداها تشکیل می‌دهد.

پس از این عده تعداد کشاورزان، کارگران، روزنامه‌نویس‌ها و مهندسین وزارت کار بین نامزدها جالب توجه است.

از اعضای کانون مترقی 39 نفر کاندیدای وکالت مجلس شده‌اند. در میان کاندیداها روی هم رفته 47 نفر کارمند شاغل دولت هستند که در بین آنان رسول پرویزی، معاون نخست‌وزیر، حسنعلی منصور، مدیر عامل بیمه، دکتر کلالی، معاون وزارت کار، قرا چورلو مدیر کل وزارت کار، دکتر شادمان، مدیر عامل فروشگاه فردوسی، دکتر یگانه، مدیر کل قضایی وزارت دادگستری، و دکتر عاملی، رئیس شعبه دیوان عالی کشور، دیده می‌شوند.

در لیست منتشره، کاندیداهای اقلیت‌های مذهبی و همچنین نمایندگان بنادر جنوب اعلام نشده است.

 
محاکمه متهمین پرونده باطری

رسیدگی به پرونده متهمین خرید کارخانه باطری‌سازی در ایران این هفته در دادگاه علنی ویژه اداره دادرسی ارتش دنبال می‌گردد.

هیئت دادرسان دادگاه عادی ویژه اداره دادرسی ارتش به ریاست تیمسار سرلشکر قاسم بهاروند و کارمندی تیمسار سرتیپ محمود صادقیان، سرهنگ ستاد رضا محتشمی و سرهنگ ستاد علی شریفی حقیقت (کارمند علی‌البدل) پس از چند جلسه بررسی پرونده متهمین تقلب و تدلیس در خرید کارخانه باطری‌سازی ارتش امروز جلسه اداری تشکیل و پس از مذاکرات لازم جلسه رسمی دادگاه را به روز پنجشنبه 14 شهریور 1342 موکول نمودند.

 به همین مناسبت به منشی دادگاه دستور داده شد که به اصحاب دعوی ابلاغ نمایند که ساعت 7:30 روز مقرر در جلسه رسمی دادگاه حضور یابند.

 
انتصاب در وزارت خارجه

امروز اطلاع حاصل شد که محمد پورسرتیپ به ریاست اداره عهود و امور حقوقی وزارت امور خارجه منصوب و مشغول کار شده است.

پورسرتیپ طی خدمات خود در وزارت خارجه مدتی به سمت رایزن و کاردار سفارت ایران در آلمان انجام وظیفه می‌کرد و آخرین پست وی در خارج از ایران در دربار واتیکان بود.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.