4 شهریور 1342

4 شهریور 1342

پاسخ روزنامه «اطلاعات» به یک نگرانی: چرا خلاف انتظار کارت الکترال کمتری توزیع شده است؟!/با ورود مردم ته‌صف به صحنه آمار شرکت در انتخابات بالا خواهد رفت!/برگزای چهارمین جلسه دادگاه نظامی متهمین 16 خرداد شیراز/افزایش صادرات خاویار/معرفی کاندیداهای اتاق بازرگانی برای مجلس سنا
پاسخ روزنامه «اطلاعات» به یک نگرانی: چرا خلاف انتظار کارت الکترال کمتری توزیع شده است؟!

 روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: دیروز در محفلی صحبت بود که تاکنون فلان مقدار کارت الکترال در تهران تقسیم شده و حال آنکه انتظار می‌رفت این دوره عده بیشتری از مردم در انتخابات شرکت کنند. در جواب این ایراد مرد بصیر مطلعی که آنجا حاضر بود استدلال جالبی کرد و حضار همگی قانع شدند. او گفت شما روحیه ایرانی را مگر نمی‌شناسید؟ ایرانی‌ها نوعا این طورند که هر کاری را در آن آخرین لحظات و آخرین فرصت در کمال عجله و شتاب انجام می‌دهند و به علاوه خیلی از ایرانی‌ها دوست دارند آخر صف را اشغال کنند و ببینند آنها که اول صف ایستاده‌اند چه می‌کنند و کارشان به کجا می‌رسد تا نوبت آخر صف برسد.

 

با ورود مردم ته‌صف به صحنه آمار شرکت در انتخابات بالا خواهد رفت!

پس، در پایان کار همان خواهد شد که آن مرد محترم می‌گفت؛ یعنی با ورود مردم ته‌صف به صحنه، پیش‌بینی کسانی که معتقد بودند و هستند که تعداد رأی‌دهندگان واقعی امسال به مراتب بیش از مجموع رأی‌دهندگان واقعی و واهی ادوار گذشته است به حقیقت خواهد پیوست.

 

برگزای چهارمین جلسه دادگاه نظامی متهمین 16 خرداد شیراز

روزنامه «اطلاعات» نوشت: صبح دیروز چهارمین جلسه دادگاه نظامی مأمور رسیدگی به پرونده متهمین 16 خرداد با حضور رئیس دادگاه و دادستان فرمانداری نظامی و مستشاران دادگاه و سه نفر افسران شهربانی در سالن باشگاه افسران شیراز تشکیل شد.

در این جلسه پس از آنکه نُه نفر از متهمین واقعه 16 خرداد شیراز به دادگاه آمدند به دستور رئیس دادگاه افسران و درجه‌داران شهربانی که به عنوان شهود احضار شده بودند به اتاق دیگری رفتند و از طرف رئیس دادگاه هر یک به طور انفرادی به جلسه دادگاه احضار گردیدند و گزارش‌ها و مشاهدات خود را راجع به وقایع روز 16 خرداد ابراز داشتند. [رک: روزشمار 30 مرداد 1342]

 

افزایش صادرات خاویار

امروز رفعت جاه، سرپرست شرکت شیلات ایران، اظهار داشت: برای فروش خاویار به آمریکا آگهی مزایده داده شده است و بر اساس پیشنهادهایی که به شرکت خواهد رسید قرارداد لازم با برنده مزایده منعقد خواهد گردید.

به گفته وی، شرکت شیلات امسال خاویار بیشتری به خارج صادر خواهد کرد و روی هم رفته فعالیت‌هایی که به عمل آمده صید امسال رضایت‌بخش بوده است. در سال جاری، 60 تن خاویار به کشورهای اروپایی و 60 تن به آمریکا و در حدود 50 تن به شوروی صادر خواهد گردید.

رفعت جاه افزود: سهمیه شوروی از نظر ماهی امسال به دو برابر سال قبل رسیده است.1

 
معرفی کاندیداهای اتاق بازرگانی برای مجلس سنا

ساعت 6 بعدازظهر دیروز اجتماعی از اعضای اتاق بازرگانی تهران و اصناف وابسته به آن و همچنین عده دیگری از رجال و بانوان برای بحث پیرامون انتخابات و تعیین روش اتاق بازرگانی در محل اتاق بازرگانی تشکیل شد.

در این جلسه وکیلی، رئیس اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: من از شما خواهش می‌کنم بروید کارت انتخاباتی بگیرید و رأی بدهید؛ هر کس را که میل داشتید انتخاب کنید. اتاق بازرگانی از اینکه چه کسی را انتخاب کنید حرفی نخواهد زد.

وی گفت: برای مجلس شورای ملی هنوز کسی را کاندیدا نکرده‌ایم. کمیته‌ای تشکیل شده است تا به این امر رسیدگی کند و کاندیداهای شایسته را انتخاب کند، ولی آنچه فعلا مهم است این است که شما بروید کارت بگیرید و در انتخابات شرکت کنید.

پیرزاد، دبیر اتاق بازرگانی، نیز در این جلسه گفت: در کشور ما دموکراسی و سنن ملی از دیرباز با جامعه بازرگانان و اصناف بازرگانی ارتباطی مستقیم داشته است و مبالغه نیست اگر گفته شود که سهم این طبقه در ایجاد دموکراسی و مشروطیت به طور اعم و در حفظ و حراست علائق مربوط به آن به طور اخص انکارناپذیر و پرارزش بوده است. چه طبقه‌ای بهتر و همه‌جانبه‌تر از طبقه ما می‌تواند حمایت‌کننده طبقات محروم کشور باشد.

بر اساس این گزارش، پانزدهمین جلسه اجتماع واحد کارگران استان تهران نیز با شرکت نمایندگان 106 سندیکای کارگری دیروز در محل سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تشکیل شد.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.