30 مرداد 1342

30 مرداد 1342

مذاکرات وزیر کار درباره جلوگیری از اخراج کارگران!/سفر معاون صندوق بین‌المللی پول به ایران/کندی: آمریکا ایران را تنها نمی‌گذارد/آغاز محاکمه متهمان 16 خرداد در شیراز/تهدید اوپک به انجام اقدامات اساسی

مذاکرات وزیر کار درباره جلوگیری از اخراج کارگران!

روزنامه «اطلاعات» نوشت: دیشب خسروانی، وزیر کار، و همراهان با هواپیما وارد آبادان شدند و مورد استقبال قرار گرفتند.

صبح امروز وزیر کار در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان شرکت نفت تشکیل شده بود شرکت کرد و درباره جلوگیری از اخراج کارگران با نمایندگان آنان مذاکراتی به عمل آورد.

خسروانی درباره آزادی انتخابات و همچنین ائتلاف کارگران آبادان با کارگران سراسر کشور نیز مطالبی را بیان داشت. بعد از ظهر امروز وزیر کار و همراهان آبادان را به سمت تهران ترک می‌کنند. 

 

سفر معاون صندوق بین‌المللی پول به ایران

جان گانتر، معاون اداره خاورمیانه صندوق بین‌المللی پول، به اتفاق چند تن از کارشناسان صندوق وارد تهران شد.

وی در مدت اقامت خود در ایران وضع ارزی و اعتباری و پولی ایران را در بانک مرکزی مورد مطالعه قرار خواهد داد و گزارشی از بررسی خود به صندوق بین‌المللی تسلیم خواهد نمود. ایران یکی از اعضای صندوق بین‌المللی پول می‌باشد.

گانتر قرار است روز شنبه در جلسه ماهانه بانک مرکزی شرکت کند و پیرامون نقش صندوق بین‌المللی پول در تثبیت اوضاع مالی و اقتصادی کشورهای در حال توسعه سخنرانی نماید.1

 

کندی: آمریکا ایران را تنها نمی‌گذارد

آسوشیتدپرس از واشنگتن گزارش داد: کندی، رئیس‌جمهور آمریکا، در مصاحبه مطبوعاتی در دفاع از بودجه کمک‌های خارجی آمریکا گفت: کمک‌های خارجی کنونی در مقایسه با طرح مارشال بسیار کم‌خرج است و بار سنگینی بر دوش آمریکا محسوب نمی‌شود.

وی گفت: ما چگونه می‌توانیم هند بزرگ‌ترین کشور جهان آزاد را در آسیا در برابر فشار شدید چین کمونیست تنها بگذاریم و آیا ما می‌توانیم دفاع مشترک خود را با کره جنوبی، ایران و پاکستان و ترکیه از میان برداریم درحالی‌که آن کشورها همه در جوار کشورهای کمونیست قرار دارند؟

کندی گفت: ما نمی‌توانیم دوستان خود را در جنوب شرق آسیا تضعیف کنیم، در جهان آزاد کشورهایی هستند که بدون کمک آمریکا قادر به ساختن بنای اجتماعی خود و استقامت در برابر فشار شدید کمونیست‌ها نیستند.

 

آغاز محاکمه متهمان 16 خرداد در شیراز

روزنامه «کیهان» نوشت: محاکمه متهمین حادثه 16 خرداد شیراز از امروز در دادگاه جنایی فرمانداری نظامی شیراز آغاز شد.

ساعت 8:30 دقیقه امروز دادگاه جنایی فرمانداری نظامی شیراز جلسه علنی خود را در سالن باشگاه افسران تشکیل داد. این دادگاه برای محاکمه نُه نفر از متهمانی که در روز 16 خرداد در واقعه شرکت داشته‌اند تشکیل شده است.

در جلسه امروز عده‌ای از معتمدین شیراز نیز به عنوان تماشاگر در دادگاه حاضر شده بودند. متهمین عبارت‌اند از: سیف‌الله جانفشان، لطف‌الله جانفشان، جمشید باشی، سیدعطاء‌الله سادات شریفی، سیدکرامت سادات شریفی، سیدصدرالله سادات شریفی، اصغر جهان بکام، جواد نورانی و صمد جمالی.

 

تهدید اوپک به انجام اقدامات اساسی

روزنامه «کیهان» نوشت: گزارشات رسیده از مقر دبیرخانه سازمان اوپک در ژنو حاکی است که آقای فواد روحانی، دبیر کل اوپک، یک سلسله فعالیت‌هایی را در زمینه تماس با کمپانی‌های نفتی و انجام مذاکراتی بر مبنای قطعنامه‌های اوپک آغاز نموده است.

طبق تقاضای فواد روحانی دو روز قبل، دکتر فرهنگ مهر، مدیر کل وزارت دارایی، عازم ژنو گردید تا با دبیرکل اوپک در زمینه کارهای مربوطه تشریک مساعی نماید.

دبیر کل اوپک برای انجام آخرین مذاکرات نفتی با کمپانی‌ها از جانب کلیه کشورهای عضو اوپک دارای اختیارات تام است.

محافل نفتی عقیده دارند این مذاکرات که در واقع آخرین مذاکرات اوپک با کمپانی‌های نفتی است، قطعا نتایجی دربرخواهد داشت. ظاهرا کمپانی‌های نفتی همچنان در مخالفت با تقاضاهای مشروع اوپک ایستادگی می‌نمایند. کشورهای عضو اوپک نیز تصمیم دارند چنانچه این بار هم مذارکرات با کمپانی‌ها بی‌نتیجه باشد، در کنفرانس ریاض، که دو ماه و نیم دیگر تشکیل خواهد شد، رأسا اقدامات اساسی را برای استیفای حقوق خود به عمل آورند.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.