27 مرداد 1342

27 مرداد 1342

طیب به اعدام محکوم شد/توضیحات علی امینی در مورد اتهامات همسرش/معجزه یک کودتا به روایت سرمقاله‌نویس روزنامه «اطلاعات»!

طیب به اعدام محکوم شد

دادگاه عادی ویژه شماره یک لشکر گارد مأمور رسیدگی به اتهام متهمین واقعه 15 خرداد پس از سیزده جلسه رسیدگی در ساعت 7:30 صبح  دیروز (روز شنبه 26 مرداد 1342) ختم دادرسی را اعلام و قضات وارد شور شدند و در ساعت 7:10 بعدازظهر، یعنی پس از قریب دوازده ساعت، رأی خود را صادر کردند.

رأی صادره به شرح زیر است: هیئت دادرسان دادگاه عادی ویژه شماره یک لشکر یک گارد به ریاست سرتیپ حسین زمانی و کارمندی سرهنگ ستاد مهدی احترامی و سرهنگ ستاد مهدی رحیمی و سرهنگ دو ستاد محمدحسن خالصی (کارمند علی‌البدل) و به دادستانی سرهنگ ستاد احمد دولو قاجار پس از سیزده جلسه رسیدگی به اتهام متهمین واقعه ۱۵ خرداد و مداقه کامل در محتویات پرونده و استماع بیانات دادستان و دفاعیات و کلای مدافع و آخرین دفاع متهمین، رأی خود را به شرح پایین صادر و اعلام می‌دارند:

1. طیب، فرزند حسنعلی، شهرت حاج‌رضایی؛ 2. حاجی اسماعیل فرزند لطف‌الله، شهرت رضایی؛ 3. امیر فرزند ولی‌الله، شهرت کریم‌خانی معروف به امیراستاد ولی؛ 4. فضل‌الله فرزند سیف‌الله، شهرت ایزدی سلحشور معروف به داش گزیی؛ 5. غلامرضا فرزند محمد، شهرت قائنی معروف به رضا گچ‌کار، محکوم به اعدام شدند. بر اساس رأی صادره یک نفر به حبس ابد، چهار نفر به پانزده سال و شش نفر به پنج سال زندان محکوم شدند و یک نفر نیز تبرئه شد. رأی دادگاه با حضور دادستان و وکلای مدافع و متهمین قرائت و به متهمین محکوم ابلاغ شد. آنها حق خواهند داشت از رأی صادره تقاضای تجدید نظر کنند. [برای اطلاع از جلسات این دادگاه رک: روزشمار 26 مرداد 1342]

 

توضیحات علی امینی در مورد اتهامات همسرش

 به دنبال خبری که دیروز درباره خانم دکتر امینی انتشار یافت امروز این توضیح از طرف دکتر امینی به روزنامه کیهان رسید.

در توضیحات دکتر علی امینی آمده است: روزنامه‌های خبری عصر دیروز شنبه 26 مرداد خبری منتشر کرده‌اند مبنی بر اینکه خانم من متهم است به اتکای من و ادعای اینکه در دادگستری صاحب نفوذ است، چندین میلیون ریال کلاهبرداری کرده است و چنانچه دلایلی به‌دست بیاید که من هم در این کار شرکت داشته‌ام پرونده چنین و چنان خواهد شد.

 صرفا برای استحضار هم‌وطنان عزیز لازم به توضیح است که مورد افترا قضیه یک قطعه از زمین‌های موروثی من واقع در الهیه شمیران است که طبق سند شماره 40057 دفتر اسناد رسمی شماره 52 به مبلغی فروخته و بهای آن طبق چک‌های بانک‌های خاورمیانه و بانک صادرات و معادن دریافت شده است و خریدار آن به اتهامات دیگری در دوره حکومت من تحت تعقیب دادگستری قرار گرفته است.

بنابراین اساسا طبق موازین قانونی جرمی واقع نشده تا تعقیبی مورد پیدا کند؛ بنابراین معلوم نیست مدعی کیست و در خاتمه هنوز هم ایمان قطعی دارم و خواهم داشت که رأی و قضاوت ملت دست خداست و دست خدا پیوسته حافظ و نگهبان خدمت‌گزاران خلق خواهد بود.1

 

معجزه یک کودتا به روایت سرمقاله‌نویس روزنامه «اطلاعات»!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: با فرا رسیدن 28 مرداد یک بار دیگر خاطره دلاوری‌ها و  فداکاری‌های مردم ایران به خاطر تغییر مسیر تاریخ در خاطره‌ها زنده می‌شود. به حقیقت روز 28 مرداد مبدا دوران تازه‌ای در تاریخ ایران است. خدا می‌داند اگر معجزه 28 مرداد به ظهور نپیوسته بود امروز ایران چه حالی داشت و آیا واحدی به این نام و نشان در روی نقشه جغرافیا وجود داشت یا نه؟

حقیقت این است که قیام 28 مرداد تجلی یکی از معجزات خدایی بود؛ خدایی که در طول تاریخ بارها تخت و تاج و استقلال و موجودیت ایران را از گزند حوادث حفاظت کرده است و این دست خدا بود که از آستین قهرمانان گمنام قیام 28 مرداد بیرون آمد تا آنها توانستند تحت زعامت سردار رشید وطن‌خواه و شاه‌دوستی مانند سپهبد زاهدی، این فرزند خلف وطن با دست خالی و پای برهنه بر نیروهای مجهز و مسلح مرئی و نامرئی فائق و پیروز گردند.

به گفته شاهنشاه کاری را که هم‌وطنان وفادار من در آن روز کردند با پول نمی‌شد از کسی خواست و انقلابی که پیش آمد جز حس ملیت‌دوستی ایرانیان و ناسیونالیسم ویژه این سرزمین نداشت.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.