17 مرداد 1342

17 مرداد 1342

تقسیم اسناد مالکیت بین هفت‌هزار دهقان شهسوار/ای بره‌های آرام و مطیع! غفلت نکنید!/وزیر فرهنگ: بی‌سوادی درد بزرگ اجتماع ماست/دو میلیون مشکل در شهر دومیلیونی تهران!/وزیر اقتصاد: رکود بازار برطرف خواهد شد/کاهش شاخص هزینه های زندگی

تقسیم اسناد مالکیت بین هفت‌هزار دهقان شهسوار

ساعت پنج بعد از ظهر طی مراسمی با  حضور تیمسار سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، استاد مالکیت هفت‌هزار نفر از کشاورزان منطقه شهسوار بین نمایندگان آنان توزیع شد.

وزیر کشاورزی در مراسم توزیع اسناد مالکیت کشاورزان اظهار داشت: خوب به خاطر داشته باشید امروز آغاز پنجاه‌وهشتمین سال مشروطیت ایران است و شما در این روز پر برکت کسب اسناد مالکیت می‌کنید که در شئون زندگی شما و آینده کشور عزیزتان تأثیر بسزایی دارد.

وی افزود: تصور نکنید که اهمیت مواد شش‌گانه پیشنهادی شاهنشاه از مشروطیت ایران کمتر باشد؛ چه مشروطیت در زمان خود شما یک واقعه و یک موهبت الهی بود و به دوران استبداد خاتمه داد، ولی مواد شش‌گانه شاه و ملت با فرد فرد شما ارتباط دارد. اصلاحات ارضی نیز در این مملکت بدون خون‌ریزی و انقلاب به‌دست آمد که به همت و تدبیر خردمندانه شاهنشاه تحقق یافت.

 

ای بره‌های آرام و مطیع! غفلت نکنید!

وی در پایان اظهارات خود در مورد مراتع و کسانی که از دهقانان به نام حق مرتع مبالغی دریافت می‌نمایند گفت: بعد از این غیر از مراتع خصوصی کشاورزان، از مراتع بزرگ دیگر که تا به حال مبالغی سوء استفاده می‌شد نباید دیناری به کسی پرداخت شود. گرگ‌های گرسنه در کمین شما هستند ای بره‌های آرام و مطیع غفلت نکنید که نصیب گرگ خواهید شد.

 

وزیر فرهنگ: بی‌سوادی درد بزرگ اجتماع ماست

هزاروپنجاهمین جلسه شورای عالی فرهنگ به ریاست دکتر پرویز خانلری، وزیر فرهنگ، تشکیل گردید. در این جلسه، رئیس شورا وظایف اصلی و عمده شورای عالی فرهنگ و غرض از تشکیل چنین مرکز مهمی را بیان کرد و افزود که شورای عالی مرکز قانون‌گذاری فرهنگ است.

وزیر فرهنگ افزود: بزرگ‌ترین و مهم‌ترین وظیفه ما در حال حاضر توسعه و تعمیم تعلیمات ابتدایی همگانی در سراسر کشور است که آن را باید به عنوان یک مسئولیت بزرگ ملی تلقی نماییم و با وضع مقررات و تصویب طرح‌های عملی و مؤثر بتوانیم هر چه زودتر که ممکن باشد بی‌سوادی را که بزرگ‌ترین درد اجتماع ماست، از بین ببریم به نحوی که هم‌وطنان ما در دور‌افتاده‌ترین نقاط کشور از نعمت سواد برخوردار باشند. سواد باید به طور عادلانه بین تمام افراد طبقات مردم تقسیم شود.1

 

دو میلیون مشکل در شهر دومیلیونی تهران!

به مناسبت جشن مشروطیت، مجلسی با حضور آقایان مهندس شریف‌امامی، عباس مسعودی، احمد نفیسی، شهردار تهران، و عده زیادی از بانوان در محل انجمن دوشیزگان و بانوان تشکیل شد.

شهردار تهران در این مراسم خطاب به خانم‌ها گفت: اگر می‌خواهید ثابت کنید که موفق می‌شوید هر کدام از شما دست چند نفر را بگیرید و به حوزه‌های انتخابی ببرید، اولین چیزی که لازم دارید ایمان به هدف است؛ حالا که هدف روشن است ایمان پیدا کنید.

وی افزود: ثابت کنید که شایستگی آزادی اجتماعی را دارید؛ ثابت کنید که  کاری که پیشوای شما کرده درست و صحیح و به‌موقع بوده است.

شهردار تهران گفت: متجاوز از شش ماه است که من ده ناحیه شهرداری را تشکیل دادم. منظور از تشکیل این نواحی این بود که دست مردم باز باشد و خواهش کردیم در هر ناحیه‌ای، عده‌ای از مردم علاقه‌مند و دلسوز جمع شوند و در کار شهرداری نه تنها دخالت، بلکه نظارت بکنند خواهش کرده بودم که اول نیز از خانم‌ها دعوت کنند؛ جز در یکی دو ناحیه متأسفانه خانم‌ها در بقیه نواحی تشریف نیاوردند.

در این شهر دومیلیون‌نفری که دومیلیون مشکل وجود دارد، به این ترتیب کاری نمی‌توان از پیش برد.

 

وزیر اقتصاد: رکود بازار برطرف خواهد شد

دکتر عالیخانی، وزیر اقتصاد، به اتفاق همراهان از کارخانجات یزد بازدید کرد و مشکلات آنها را مورد بررسی قرار داد. در این بازدید دستبافان گفتند: «ما احتیاج به هیچ کمکی به جز انجام این تقاضا که برای کالاهای ما بازار فروش ایجاد شود نداریم. در حال حاضر به علت به فروش نرفتن پارچه‌های یزدی اکثر کارگاه‌ها تعطیل است و اغلب کارگران و صنعتکاران به سایر نقاط مهاجرت کرده‌اند».

وزیر اقتصاد در یک مصاحبه با خبرنگار روزنامه «کیهان» در یزد اظهار داشت: به طور قطع و مسلم در اوایل پاییز امسال نگرانی عمومی در زمینه کساد و رکود بازار برطرف می‌شود.

 

کاهش شاخص هزینه های زندگی

طبق گزارش اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی ایران، شاخص هزینه زندگی در شهرهای ایران طی خرداد 1342 در حدود 2/4 درصد کاهش یافت. این کاهش بیشتر ناشی از تنزل قابل ملاحظه بهای اکثر کالاهای خوراکی و همچنین کاهش کرایه‌خانه‌های مسکونی بود.

در این ماه شاخص گروه خوراک 3/9 درصد پایین آمد. این امر معلول تنزل فصلی بهای اکثر میوه‌ها و سبزی‌های تازه، انواع گوشت، آرد، نان و برنج و روغن‌های حیوانی و نباتی بود. 

این گزارش می‌افزاید: تنزل بهای کالاهای اخیرالذکر تا حدی با ترقی قیمت قند و شکر، لبنیات و تخم مرغ خنثی گردید. شاخص مسکن نیز 0/4 درصد پایین آمد. این کاهش کلا ناشی از 0/7 درصد تنزل حاصل در شاخص کرایه‌خانه‌های مسکونی بود که تا حدی با 0/1 درصد افزایش شاخص هزینه تعمیرات و نگهداری مسکن خنثی شد.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.