15 مرداد 1342

15 مرداد 1342

اطلاعیه وزارت بهداری درباره شیوع طاعون در کردستان/بازدید نخست‌وزیر از کارخانجات ایران ناسیونال

اطلاعیه وزارت بهداری درباره شیوع طاعون در کردستان

امروز اطلاعیه‌ای درباره مشاهده بیماری طاعون در کردستان از طرف وزارت بهداری انتشار یافت.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: نظر به اینکه در چند روز اخیر بعضی از خبرگزاری‌های خارجی و روزنامه‌های داخلی راجع به بیماری مشکوک به طاعون در کردستان خبرهایی انتشار داده‌اند لازم می‌داند اطلاعات زیر را به عرض هم‌وطنان عزیز برساند؛

در تاریخ جمعه 28 تیر 1342 به اداره بهداشت کردستان اطلاع داده می‌شود که در دهکده «سرومال» از توابع سنندج بیماری مهلکی پیدا شده و ده نفر تلفات داده است. بلافاصله تیم بهداشتی مجهز به دهکده مزبور اعزام و پس از بررسی‌های لازم با در نظر گرفتن اینکه در منطقه کردنشین ایران و کشورهای مجاور طاعون بین موش‌های صحرایی همیشه وجود دارد از نظر بالینی بیماری مشکوک به طاعون تشخیص داده شد.

این اطلاعیه می‌افزاید تعداد مبتلایان 25 و تلفات 14 نفر بوده است و اینک وزارت بهداری سربلند است اعلام نماید که در نتیجه سرعت عمل و ازخودگذشتگی و فداکاری مأمورین اداره کل بهداشت این وزارت، اکنون قریب دو هفته است بیماری تازه پیدا نشده و هیچ گونه نگرانی در بین نیست. البته مدتی دیگر منطقه مشکوک تحت نظارت خواهد بود.

بر اساس این گزارش، با همکاری مأمورین نظامی مقررات قرنطینه درباره اهالی این قریه کاملا اجرا می‌شود و به جز اکیپ‌های بهداشتی به هیچ کس اجازه ورود یا خروج از این قریه را نمی‌دهند و کشاورزان این قریه نیز حتی حق ندارند برای انجام کارهای زراعتی خود به صحرا بروند.1

 

بازدید نخست‌وزیر از کارخانجات ایران ناسیونال

صبح دیروز نخست‌وزیر [اسدالله علم] از کارخانجات صنعتی ایران ناسیونال که در دست ساختمان و تکمیل است و یکی از صنایع سنگین کشور می‌باشد دیدن کرد.

روزنامه «کیهان» درباره این کارخانجات نوشت: هم‌اکنون در این کارخانجات 200 نفر از کارگران و مهندسین ایرانی مشغول کار می‌باشند و با به‌کار افتادن ماشین‌های سنگین این کارخانه‌ها بیش از 600 نفر در این کارخانه مشغول کار خواهند شد.

در این کارخانه سالی، 400 دستگاه اتوبوس، 600 دستگاه تریلی کشاورزی و 100 دستگاه واگن ساخته می‌شود.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.