14 مرداد 1342

14 مرداد 1342

پاسخ آیت‌الله مرعشی نجفی به اطلاعیه منتشرشده ساواک در پی آزاد نمودن آیت‌الله خمینی/در میان ملت‌های وحشی نیز این قبیل تحمیل‌ها وجود ندارد!/اگر مراجع عظام آزاد شده‌اند، منازل خصوصی چه معنایی دارد؟!/اسدالله علم: انقلاب ملی مکمل انقلاب مشروطیت است!/اسدالله علم: انقلاب ملی مکمل انقلاب مشروطیت است!/شاه: راه برای حکومت دمکراتیک در ایران باز شده است!/پایان مذاکرات ایران و عراق

پاسخ آیت‌الله مرعشی نجفی به اطلاعیه منتشرشده ساواک در پی آزاد نمودن آیت‌الله خمینی

آیت‌الله مرعشی نجفی در  پاسخ به اطلاعیه منتشرشده ساواک در پی آزاد نمودن آیت‌الله خمینی تصریح کرد: اولا این اطلاعیه چون بدون امضای مشخص از طرف یک مقام مسئول می‌باشد هیچ‌گاه نمی‌تواند ارزش یک خبر رسمی و سیاسی را داشته و یا اینکه الزام‌آور باشد و بلکه بیشتر نسبت به آن شائبه جعل اخبار و اکاذیب و احتمال شایعه‌سازی می‌رود تا یک خبر رسمی و قاعدتا باید روی قوانین مطبوعات، هر روزنامه‌ای که ناشر این نوع اخبار گردد مورد تعقیب قرار بگیرد.

در بند دوم پاسخ آیت‌الله مرعشی نجفی آمده است: در دو سطر اول این اطلاعیه بی‌امضا و پا در هوا نوشته شده: «طبق اطلاع رسمی که از سازمان اطلاعات و امنیت کشور واصل گردیده» باید در اینجا از صاحب روزنامه پرسیده شود: چرا و به چه علت اطلاع واصل‌شده رسمی را عینا چاپ نکرده‌اید و اشکال کارتان چه بوده که از روی آن «اطلاعیه رسمی» آمده‌اید خودتان یک خبر رسمی در روزنامه به طور نیمه‌رسمی تنظیم نموده‌اید!!! چرا؟

در بند سوم پاسخ آیت‌الله مرعشی نجفی نیز آمده است: در این اطلاعیه طرز تنظیم خبر و ادای احترام نسبت به حضرات آیت‌الله خمینی و آیت‌الله قمی و آیت‌الله محلاتی دامت برکاتهم رعایت وظیفه اخلاقی و دینی نشده است؛ به چه دلیل؟ البته این رجال فداکار که از برگزیدگان علم و تقوای این مملکت هستند نمی‌بایستی اخلاق این نوع خطاب نسبت به ایشان به عمل آید؟

 

در میان ملت‌های وحشی نیز این قبیل تحمیل‌ها وجود ندارد!

در بند چهارم این پاسخ آمده است: و اما کلمه و جمله «تفاهمی حاصل شده که در امور سیاسی مداخله نخواهند کرد» مطلبی است بسیار مضحک و شرم‌آور؛ ... تا روزی که اصل «حق آزادی بشر» مفهوم عام دارد، هر شخص در هر جای دنیا در راه بهبود وضع کشور خود طبق قوانین مذهبی و مملکتی خویش حق دخالت و حق نظارت و حق فعالیت در امور اجتماعی که مفهومش همان نظارت در امور سیاسی است، دارد و می‌بایستی هر شخص به نسبت قدرت و به نسبت تشخیص و معرفت و به نسبت قابلیت خود تأثیر کامل در بهبود وسائل سعادت اجتماع بگذارد با رعایت مذهب و مرام خود على‌الخصوص یک مرجع دینی.

آیت‌الله مرعشی نجفی تصریح کرده است: ملت متمدن و مسلمان ایران به هیچ وجه نمی‌تواند قبول کند که طبقات ممتازه علمای عالی‌مقام عالما و عامدا چراغ هدایت و بصیرت، دیگر خود را با قراردادی مضحک «تفاهما» خاموش گردانند و یا خود را از حق و وظیفه‌ای که انجام آن مستقیما به عادت دنیوی و اخروی مسلمین بستگی دارد ممنوع کنند؛ این محال است... محال است ... محال، زیرا دستور: «کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته» ملاک زندگی مردم مسلمان باید باشد و البته یک روح شیطانی در این اطلاعیه پا در هوا و سبک خواسته است که علما را با این طرز بیان بی‌ارزش و زبون و سازشکار به جامعه معرفی کند؛ حاشا و کلا.

 

اگر مراجع عظام آزاد شده‌اند، منازل خصوصی چه معنایی دارد؟!

در بند ششم این جوابیه همچنین آمده است: اگر بر مبنای بی‌گناهی بنا باشد که آقایان عظام را پس از آن همه افترا و تهمت‌های شرم‌آور آزاد نمایند، دیگر جمله معوج «منازل خصوصی» برای اقامت آقایان چه معنی و مفهومی خواهد داشت؟ جز اینکه همه بدانند و بفهمند که تنظیم‌کنندگان این اطلاعیه خواسته‌اند با مکر و تزویر و دادن یک نوع آزادی تصنعی و فریبنده برای آقایان علما و زندانی‌ها فداکاری و مجاهدت بی‌نظیر جامعه روحانیت و مهاجرت‌های دسته‌جمعی مراجع شیعه و علمای بلاد را به مرکز، که دنیا را به خود متوجه ساخته، در نظر عامه بی‌اثر نمایند و در عین حال همان حکومت نظامی و همان خفقان و سلب آزادی نسبت به طبقه روحانیون و سایر طبقات ملت مسلمان ایران خصوصا در امر انتخابات برقرار است.1

 

اسدالله علم: انقلاب ملی مکمل انقلاب مشروطیت است!

صبح امروز در شمال نارمک در محل تأسیسات شرکت واحد اتوبوسرانی، مراسم آغاز عملیات ساختمانی چهارصد دستگاه خانه کارگران شرکت واحد برپا شد.

نخست‌وزیر [اسدالله علم] در این مراسم گفت: امروز وقتی که به اینجا می‌آمدم متوجه شدم روزی که برای اخذ رأی تعیین شد مصادف است با روزی که شاهنشاه شما بر تخت سلطنت جلوس فرموده است و من واقعا این تصادفات را به فال نیک می‌گیرم.

در اینجا نکته‌ای را لازم می‌دانم تذکر دهم و آن این است انقلابی که شما انجام دادید در تکمیل مشروطیت ایران است.

 

26 شهریورماه روز رأی‌گیری

به موجب اطلاعیه‌ای که صبح امروز از طرف نخست‌وزیر انتشار یافت، انتخابات مجلس شورای ملی و مجلس سنا روز  26 شهریورماه 1342 در سراسر کشور و در یک روز انجام می‌شود.

به دنبال صدور اعلامیه دولت درباره روز اخذ رأی فرهودی، کفیل وزارت کشور، نیز امروز گفت: به‌زودی تاریخ اخذ رأی و دستور تشکیل انجمن‌های نظارت از طرف وزارت کشور صادر می‌شود. ثبت نام رأی‌دهندگان و صدور کارت‌های انتخاباتی تا روز 11 شهریورماه ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش با توجه به مفاد آیین‌نامه و اینکه قرائت آرا به‌سرعت در هر حوزه انجام می‌شود می‌توان پیش‌بینی کرد که اعلام نتیجه آرا و تعیین انتخاب‌شدگان بیش از 2 الی 3 روز به طول نمی‌انجامد و قطعا تا پایان روز 30 شهریورماه نتیجه انتخابات در سراسر کشور اعلام می‌گردد.

 

شاه: راه برای حکومت دمکراتیک در ایران باز شده است!

شاهنشاه به مناسبت آغاز پنجاه‌وهشتمین سال مشروطیت ایران پیامی را از رادیو خطاب به ملت ایران فرستاد.

در بخشی از این پیام آمده است: در حال حاضر شرایط و اوضاع اجتماعی در کشور ما به کلی با گذشته فرق کرده و در نتیجه راه برای حکومت واقعی اکثریت، یعنی آنچه مفهوم و هدف عالی و نهایی هر رژیم دموکراسی است، باز شده است.

اکنون وظیفه همه مردان و همه زنان ما این است که با حقوق مساوی و آزادی کامل از این حق قانونی و ملی خود استفاده کنند و نمایندگان خویش را به مجلسین بفرستند تا به خواست خداوند و با اراده قاطع ملت ایران این انقلاب عظیم اجتماعی که در 6 بهمن 1341 به تصویب ملت رسید و ضامن پیشرفت کشور ما و سعادت نسل‌های آینده مردم این سرزمین است به بهترین و اصیل‌ترین صورت خویش ادامه پیدا کند.

 

پایان مذاکرات ایران و عراق

بنا به اظهار سخنگوی وزارت دارایی گفت‌وگوهای نمایندگان ایران و عراق در مسائل مربوط به نفت پایان یافت و بعد از ظهر امروز اعلامیه‌ای در این زمینه در تهران و بغداد منتشر شد.

در بخشی از این اعلامیه آمده است: هیئت‌های نمایندگی ایران و عراق از 6 تا 13 مرداد در تهران ملاقات و مذاکراتی به عمل آوردند. مذاکرات مذکور که در محیط کاملا دوستانه و با حسن نیت تمام انجام شد، به این نتایج منجر شد؛ در مورد روش بهره‌برداری از منابع نفت خانه و نفت شاه به ترتیبی که منافع مشترک طرفین تأمین شود تفاهم حاصل شد. در مورد مناطق مربوط به آب‌های ساحلی و فلات قاره این تفاهم اصولی به عمل آمد که بهترین وسیله تأمین حداکثر منافع طرفین بهره‌برداری مشترک از این مناطق خواهد بود؛ چون اتخاذ تصمیم نسبت به چگونگی اجرای روش نامبرده محتاج بررسی و مطالعه بیشتری بود طرفین موافقت کردند جلسه دیگری برای انجام این منظور هر چه زودتر تشکیل گردد.

بر اساس این گزارش هیئت عراقی، که روز 6 مردادماه به ریاست عبدالعزیز وتاری، وزیر نفت آن کشور، برای انجام مذاکرات پیرامون مسائل نفتی به تهران آمده بود، بامداد امروز تهران را ترک گفت.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.