11 مرداد 1342

11 مرداد 1342

نامه آیت‌الله خمینی به آیت‌الله سیدمحمد صادق روحانی/ آیت‌الله خمینی: استقامت می‌کنم/ باید جلوی انتخابات مفتضح را گرفت/ رقابت 28 کمپانی اغلب آمریکایی برای سیطره بر نفت ایران!/ رفت‌وآمد مردم با شتر در زنجان در عصر موشک و سفینه‌های فضایی!/

نامه آیت‌الله خمینی به آیت‌الله سیدمحمد صادق روحانی

‏‏آیت‌الله خمینی از منزلی در محله قیطریه تهران به آیت‌الله سیدمحمدصادق روحانی در مورد محدودیت‌های ایجادشده توسط دولت برای ایشان نامه نوشتند.

در بخشی از این نامه آمده است: به عرض عالی می‌رساند مرقوم محترم که حاکی از سلامت مزاج محترم و تفقد از‏ ‏حقیر بود موجب تشکر گردید. گرچه ما آزاد نیستیم و دولت به مناسباتی که خودشان‏ ‏می‌دانند این صحنه را ساخت که ما را آزاد قلمداد کند و سروصدا راه بیندازد، و الآن ما‏ ‏در اختیار آنها هستیم و ابدا از خود اختیاری نداریم و حق ملاقات با کسی نداریم و کسی‏ ‏نمی‌تواند بی‌اجازه، ما را ملاقات کند، و امروز منتقل می‌شویم به خارج شهر1،‏‏ و این‏ ‏تبعید است تا اَمَد غیر معلوم.

در ادامه این نامه آمده است: از این جهت ما از همه تکالیف خارج هستیم، لکن مع‌ذلک‏ ‏از اظهار لطف جنابعالی و سایر آقایان محترم و علمای اعلام و جمیع مسلمین متشکریم.‏ ‏تلگرافات آقایان نرسید. فقط چهار تلگراف ‏‏[‏‏به‏‏]‏‏ زندان رسید که جواب دادم. از سرکار‏ ‏نرسید. در هر صورت اگر صلاح می‌دانید به نحوی این محدودیت را به مسلمین برسانید.‏2

 

آیت‌الله خمینی: استقامت می‌کنم/ باید جلوی انتخابات مفتضح را گرفت

‏‏آیت‌الله خمینی در دیداری که با آیت‌الله سیدمحمد بهبهانی به مناسبت انتقال ایشان از زندان به منزلی تحت محاصره انجام شد تصریح کردند: ‏‏خیلی خوب و موفق هستم... تا فردا غروب اینجا هستم و بعد منزلی در شمیران‏ ‏تهیه کرده‌اند که چند روز آنجا خواهم رفت و سپس به قم می‌روم، ولی کارهایی هست‏ ‏که باید انجام شود و من ایستادگی می‌کنم که تمام محبوسین آزاد شوند؛ همچنین باید‏ ‏جلوی انتخابات مفتضح را گرفت.‏3

 

رقابت 28 کمپانی اغلب آمریکایی برای سیطره بر نفت ایران!

«تهران‌مصور» نوشت: از چندی پیش یک مبارزه شدید پنهانی بین 28 کمپانی بزرگ نفتی برای تحصیل اجازه بهره‌برداری از منابع نفت آب‌های ساحلی ایران درگرفته است. این 28 کمپانی که بیشتر آمریکایی هستند، با تمام قدرت خود سعی دارند حریفان را کنار بزنند و خود دست بر روی منابع عظیم نفتی زیر آب‌های ساحلی خلیج فارس بگذارند. این شرکت‌ها عبارت‌اند از: 23 شرکت عمده نفتی آمریکایی، یک شرکت هلندی، یک گروه از شرکت‌های نفتی آلمان غربی، دو گروه شرکت‌های نفتی فرانسوی و یک شرکت ایتالیایی.

شرکت این همه کمپانی‌های بزرگ در یک مزایده بین‌المللی نشان می‌دهد که منابع نفتی زیر دریای خلیج فارس تا چه حد غنی می‌باشد. جالب‌تر اینکه کمپانی پان‌امریکن، که خود اکنون با مشارکت شرکت ملی نفت در سواحل خلیج فارس سرگرم بهره‌برداری از قسمتی از منطقه یک نفتی می‌باشد، مجددا در مزایده بین‌المللی شرکت نموده است.

شرکت ملی نفت ایران تا این تاریخ به کلیه پرسش‌نامه‌های واصله از کمپانی‌های مذکور رسیدگی و نسبت به صلاحیت فنی و مالی آنان برای شرکت در مزایده عملیات نفتی اظهار نظر لازم به عمل آورده است و این کمپانی‌ها آمادگی خود را جهت پرداخت سهمیه هزینه عملیات ژئوفیزیکی که با نظارت شرکت ملی نفت ایران از اول ماه سپتامبر در آب‌های خلیج فارس انجام خواهد گرفت، اعلام داشته‌اند.

 

رفت‌وآمد مردم با شتر در زنجان در عصر موشک و سفینه‌های فضایی!

«تهران‌مصور» نوشت: در عصر موشک و سفینه‌های شگفت‌انگیز فضایی مردم زنجان مجبورند با شتر و کجاوه به اطراف مسافرت کنند. آن قدر راه‌های اطراف این شهر خراب و غیر قابل استفاده است که کسی جرئت نمی‌کند با اتومبیل در جاده‌ها عبور کند و اگر راننده‌ای دل به دریا بزند یقینا به مقصد نخواهد رسید.

در داخل شهر هم گورستان خراب و متعفن، خیابان‌های کثیف و ناراحت‌کننده، مردم از لحاظ بهداشت در نگرانی و زحمت؛ خلاصه اوضاع و احوال رقت‌انگیزی سراسر این شهر را در خود گرفته است؛ البته گاهی هم مردم نفس راحتی می‌کشند و موقتا برای مدت کوتاهی روی آسایش را می‌بینند و آن وقتی است که یکی از زعمای قوم گذرش به این شهر بیفتد.4

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.