6 مرداد 1342

6 مرداد 1342

آغاز مذاکرات ایران و عراق/ اسدالله علم: گروهی نق می‌زنند و عده‌ای هم لوس و ننر هستند و توقعات بیجا دارند!/ الحاق ایران به قرارداد مسکو/ رئیس کل بانک مرکزی: قانون مالیاتی ایران صریح نیست

آغاز مذاکرات ایران و عراق

ساعت 8:15 صبح امروز هیئت نفت عراق با هواپیمای این کشور وارد فرودگاه مهرآباد شد.

هیئت بلافاصله به کاخ سلطنتی راهنمائی شدند و دفتر مخصوص شاهنشاهی را امضا کردند.

بهنیا، وزیر دارایی، در فرودگاه گفت: مذاکرات ما و عراق روی دو موضوع اصلی دور می‌زند: یکی استفاده معقول از منابع نفت خانه، که در مرز ایران و عراق قرار دارد، و دیگری حدود فلات قاره، و با سابقه دوستی و همکاری نزدیک نفتی که بین ایران و عراق وجود دارد امید فراوان وجود دارد که مسائل مزبور حل و فصل گردد.

بر اساس این گزارش موضوع سوم که احتمالا مطرح گردد، مربوط به شط و حاکمیت طرفین بر شط و نحوه بهره‌برداری از آن می‌باشد. بحث در این مورد بستگی به مذاکرات جلسات آینده دارد و هنوز به طور کامل روی آن تصمیم گرفته نشده است.

 

اسدالله علم: گروهی نق می‌زنند و عده‌ای هم لوس و ننر هستند و توقعات بیجا دارند!

دومین جلسه شورای عالی بازرسی کل کشور صبح امروز به ریاست اسدالله علم، نخست‌وزیر، در دفتر کار دکتر باهری، وزیر دادگستری، تشکیل شد.

علم در این جلسه گفت: دولت من حیث‌المجموع با کلیه دردهای مردم روبه‌روست. گروهی از افراد طبقه برخوردار دائم نق نق می‌کنند؛ از طرفی با عده‌ای لوس و ننر سروکار داریم که توقعات بیجا دارند. همچنین گروهی سوء استفاده‌جو وجود دارد و دستگاه‌های اداری نیز معایب اساسی دارد و چرخ‌ها آن طور که باید به طور طبیعی نمی‌چرخد، ولی در مقابل گروهی هم هستند که واقعا دردمند هستند و باید به درد آنها رسیدگی کرد و هدف ما از تشکیل این شورا همین است که از نارضایی‌های مردم آگاه شویم.1

 

الحاق ایران به قرارداد مسکو

این اعلامیه دیشب از طرف وزارت امور خارجه صادر شد: قرارداد سه‌جانبه مسکو جهت منع آزمایش‌های اتمی، که دیروز بین کشورهای آمریکا و شوروی و انگلستان به امضا رسید، قدم مهمی در راه تقلیل تشنج بین‌المللی و ایجاد شرایط مناسب‌تری برای تحکیم مبانی صلح جهانی به‌شمار می‌رود.

در ادامه این اعلامیه آمده است: دولت شاهنشاهی که همواره از هیچ گونه کوششی در راه منع آزمایش‌های اتمی فروگزار ننموده است، امیدوار است این توافق راه را برای اقدامات وسیع‌تری جهت استقرار و تحکیم صلح پایدار و خلع سلاح عمومی بر اساس اصول و مقاصد منشور ملل متحد باز کند. دولت شاهنشاهی انعقاد قرارداد منع آزمایش‌های اتمی مسکو را به کلیه ملل صلح‌دوست جهان بالاخص به سه دولت شوروی، آمریکا و انگلستان صمیمانه تبریک می‌گوید و پشتیبانی کامل از مفاد آن و آمادگی خود را برای الحاق به قرارداد و امضای آن اعلام می‌دارد.

 

رئیس کل بانک مرکزی: قانون مالیاتی ایران صریح نیست

مهدی سمیعی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در جلسه ماهانه این بانک گفت: موضوع مالیات بیش از هر چیز مورد توجه و اهمیت است. مردم باید تکلیف خود را بدانند و برای اشخاص نیز باید معلوم باشد که چقدر مالیات بدهند قانون مالیاتی باید صراحت داشته باشد، ولی متأسفانه این صراحت وجود ندارد. تا وقتی که امکانات وصول به درجه عالی نباشد، مالیات خیلی بالا وضع کردن صحیح نیست. مدیر عامل بانک توسعه صنعتی نیز در این جلسه گفت: قوانین مالیاتی باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.