31 تیر 1342

31 تیر 1342

شهردار تهران: بیشتر فساد در کشور حاصل رفتار خانم‌هاست!/«ناصر طاهری» تسلیم شد/انحلال نیروی جنوب/ایجاد تلویزیون دولتی در تهران/سپهبد ریاحی: آینده امیدبخشی برای کشاورزی ایران پیش‌بینی می‌کنم!

شهردار تهران: بیشتر فساد در کشور حاصل رفتار خانم‌هاست!

نفیسی، شهردار تهران، صبح امروز از اداره فنی شهرداری دیدن کرد و در اجتماع مهندسین و کارمندان فنی شهرداری سخنرانی کرد.

شهردار تهران گفت: امروز اداره فنی را به عنوان بدترین اداره انتخاب کرده‌ام. اگر اشتباه کرده‌ام من را از اشتباه بیرون بیاورید تا عذرخواهی کنم. اگر شهر شما بی‌ریخت است، اگر آسفالت آن درست نیست و اگر ساختمان‌ها با اصول فنی درست نشده، مقصر شما هستید؛ چون برای دادن جواز یک ساختمان کوچک مدت‌ها مردم را سرگردان می‌کنید، اما در مورد ساختمان‌های بزرگ هر چه مهندس ناظر پیمانکار بگوید قبول می‌کنید.

شهردار تهران گفت: متأسفانه بیشتر فساد در جامعه ما معلول رفتار خانم‌هاست؛ زیرا تا موقعی که زنان اجتماع ما به پول عنوان و شوکت مرد نگاه می‌کنند، آنهایی که ارث پدر ندارند، اتومبیل ندارند، عنوان و شهرت ندارند ناظرند که فلان دختر خانم تقاضای ازدواج مردی را می‌پذیرد که با اتومبیل آخرین سیستم به خواستگاری‌اش بیاید، درحالی‌که شخصیت این خواستگار کاذب است و زن به عنوان مادر، به عنوان همسر و به عنوان خواهر باید بتواند در سرنوشت اجتماع مؤثر باشد.

وی افزود: چهل سال است که زنان ما رهایی یافته‌اند، ولی تا امروز که با اراده شاهنشاه امکان دخالت در سرنوشت خود را یافتند چه حرکتی کردند؟ سوای اینکه هنرپیشه‌ای را با سروصدا به مملکت آوردند و مقداری گرفتاری درست کردند.

 

«ناصر طاهری» تسلیم شد

روزنامه‌ها امروز نوشتند: دیروز ناصر طاهری، که یکی از همدستان موثر عبدالله ضرغام‌پور و حبیب شهبازی می‌باشد و پس از کشته شدن عبدالله ضرغام‌پور، دسته‌های پراکنده اشرار فارس را در ارتفاعات کهکیلویه رهبری می‌کرد، در نتیجه فشار شدید ستون‌های اعزامی بدون قید و شرط تسلیم گردید.

ناصر طاهری ظهر امروز به وسیله سرهنگ ناظم، فرمانده ستون یاسوج، با هواپیما به شیراز منتقل شد و در حضور تیمسار سپهبد بهرام آریانا، فرمانده نیروهای جنوب، تسلیم قوای انتظامی گردید.

از ایذه نیز گزارش می‌رسد که تا کنون اکیپ‌های خلع سلاح در شهرستان ایذه و جانکی در بختیاری تعداد 1100 قبضه اسلحه‌های مختلف از افراد محلی جمع‌آوری کرده و به مقامات مربوطه تحویل داده‌اند.

خلع سلاح افراد عشایر محلی ایذه و جانکی، که از چندی پیش شروع گردیده است، با نظم و آرامش کامل ادامه دارد.1 [برای اطلاعات بیشتر رک: روزشمار 10 اردیبهشت 1342، روزشمار 30 اردیبهشت 1342، روزشمار 20 خرداد 1342، روزشمار 23 خرداد 1342، روزشمار 31 خرداد 1342، روزشمار 1 تیر 1342]

 

انحلال نیروی جنوب

سخنگوی ستاد بزرگ ارتشتاران امروز اعلام کرد به فرمان اعلیحضرت همایون شاهنشاه بزرگ ارتشتاران به مناسبت پایان عملیات نیروهای جنوب و برقراری امنیت کامل در منطقه فارس از تاریخ 30 تیر 1342 نیروهای جنوب منحل و تیسمار سپهبد آریانا به تهران احضار گردیدند.  

 

ایجاد تلویزیون دولتی در تهران

روزنامه «کیهان» نوشت: چون دولت مصمم به ایجاد تلویزیون دولتی در تهران و توسعه رادیویی در سراسر کشور است، مهندس سمیعی، وزیر پست و تلگراف، مأموریت یافت تا به اروپا سفر کند و در آنجا با کمپانی‌های مختلف مذاکراتی به عمل آورد.

ایجاد تلویزیون دولتی در برنامه پنج‌ساله سوم پیش‌بینی شده و آگهی مناقصه آن در پاییز منتشر می‌شود.

تاکنون از طرف یک کمپانی فرانسوی پیشنهادی برای ایجاد تلویزیون دولتی در ایران و توسعه شبکه رادیویی در سراسر کشور داده شده است که ممکن است مورد قبول دولت ایران قرار بگیرد.

 

سپهبد ریاحی: آینده امیدبخشی برای کشاورزی ایران پیش‌بینی می‌کنم!

ساعت 6 بعد از ظهر دیروز ششمین جلسه کنفرانس هماهنگی امور بهداشتی با حضور آقایان وزیران بهداری و کشاورزی در محل کتابخانه انستیتو پاستور تشکیل گردید.

در این جلسه سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، گفت: من آینده امیدبخشی برای کشاورزی مملکت پیش‌بینی می‌کنم و اطمینان دارم که روزی خواهد رسید که صحاری لم‌یزرع به مزارع سرسبز و باغ‌های میوه مبدل خواهد شد.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.