30 تیر 1342

30 تیر 1342

رئیس دیوان عالی آمریکا: شکل حکومت مهم نیست، کاری که می‌شود اهمیت دارد!/فروش 110 تُن قند بدون کارت سهمیه/امضای موافقت‌نامه با بازار مشترک/تقلیل نرخ بهره/دیدار مشاور صندوق اعتبارات سازمان ملل با نخست‌وزیر/بررسی قانون جدید دریایی در هیئت دولت/وزیر اسبق اقتصاد درگذشت

رئیس دیوان عالی آمریکا: شکل حکومت مهم نیست، کاری که می‌شود اهمیت دارد!

وارن، رئیس دیوان عالی آمریکا در انجمن ایران و آمریکا تحت عنوان «حکومت قانون» سخنرانی کرد.

وارن در این جلسه، که عده‌ای از رجال و شخصیت‌های داخلی و آمریکاییان مقیم تهران حضور داشتند، گفت: بازدید من از ایران به‌خصوص از آن نظر جالب و هیجان‌انگیز است که این بازدید هم‌زمان با آغاز جشنی عظیم در تهران صورت می‌گیرد؛ زمانی که لیبرالیسم و اصلاحات و ترقیاتی که تحت رهبری اعلیحضرت همایون شاهنشاه آغاز شده است به خوبی در کشور شما به چشم می‌خورد.

وی افزود: امروز در مذاکراتی که با شاهنشاه و اعضای دولت ایران به عمل آوردم بسیار تحت تأثیر این حقیقت قرار گرفتم که شما دست به تلاش و کوشش عظیمی زده‌اید تا کشور خود را ترقی و اعتلا دهید و امکانات و منابع آن را در اختیار همه مردم بگذارید.

رئیس دیوان عالی آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: من فکر می‌کنم که گاهی در این جهان که به سرعت تغییر و تحول می‌یابد ما می‌خواهیم که کشورهایی که تازه آزاد شده‌اند سیستم‌هایی نظیر سیستم‌هایی که ما داریم داشته باشند. طی پانزده سال گذشته که تعداد کشورهای مستقل جدید بیش از دو برابر شده است، من اغلب به الکساندر پوپ، شاعر انگلیسی، می‌اندیشم که بیش از دو قرن پیش گفت: بگذار ابلهان برای شکل حکومت‌ها با هم درافتند. آن حکومتی که بهتر کار کند بهترین حکومت‌هاست.1

 

فروش 110 تُن قند بدون کارت سهمیه

امروز اداره قند و شکر اطلاع داد در روز 27 تیرماه و امروز یکشنبه 30 تیرماه در حدود 110 تُن قند کلوخه شهری به نرخ کیلویی 27/75 ریال بین کسبه تهران که عامل فروش قند و شکر نیستند، توزیع شد تا در دسترس مصرف‌کنندگان قرار دهند و بدین ترتیب قند شهری با احتساب سود مختصر برای فروشنده از قرار کیلویی 28/50 ریال و بدون درخواست کارت سهمیه در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفته است.

 

امضای موافقت‌نامه با بازار مشترک

روزنامه «اطلاعات» نوشت: امروز از وزارت اقتصاد کسب اطلاع شد که مقدمات امضای موافقت‌نامه‌ای بین ایران و بازار مشترک بر اساس مذاکراتی که چندی قبل وزیر اقتصاد با مقامات بازار به عمل آورد به‌زودی فراهم می‌شود و سپس موافقت‌نامه به امضا خواهد رسید تا صادرات ایران به بازار مشترک از تسهیلات بیشتری برخوردار شود.

ضمنا وزارت اقتصاد به منظور حمایت از صادرات خشکبار و آشنا ساختن بیشتر صادرکنندگان کنفرانسی ترتیب خواهد داد و صادرکنندگان خشکبار با مقامات مسئول و مطلع در این امر به مذاکره و تبادل نظر خواهند پرداخت.

این کنفرانس در تهران تشکیل خواهد شد و مسائل لازم در مورد صادرات خشکبار به اطلاع عموم خواهد رسید.

 

تقلیل نرخ بهره

اعضای اتاق بازرگانی تهران در جلسه اخیری که برای ملاقات با مهندس سمیعی، رئیس بانک مرکزی، تشکیل دادند موضوع تقلیل نرخ بهره بانک مرکزی را مطرح ساختند؛ زیرا این موضوع مدت‌هاست که مورد علاقه بازرگانان می‌باشد.

بازرگانان معتقدند که تا وقتی نرخ بهره بانک مرکزی برای بانک‌های خصوصی روی 6 درصد است و پول گران به دست تجار و صاحبان صنایع می‌رسد نمی‌تواند کمک مؤثری در کار صنایع باشد و قیمت فراورده‌های صنعتی را تقلیل دهد.

بر اساس این گزارش نرخ بهره بانک مرکزی ایران یکی از نرخ‌های سنگین بانک‌های مرکزی دنیاست. در کشوری که صنایع در رشد و ترقی اولیه خود می‌باشد نرخ بهره سنگین یکی از عوامل نامساعد این رشد تلقی می‌گردد. از بانک‌های خصوصی نمی‌توان انتظار داشت تا وقتی که نرخ بهره اعتبارات بانک مرکزی 6 درصد است آنها نرخ 8 تا 12 درصد نداشته باشند و طبیعی است که در چنین شرایطی نرخ بازار آزاد هم باید 18 تا 24 درصد باشد.2

 

دیدار مشاور صندوق اعتبارات سازمان ملل با نخست‌وزیر

سر رابرت جکسون، مشاور قسمت اعتبارات مخصوص سازمان ملل متحد، در کاخ نخست‌وزیری حضور یافت و با اسدالله علم، نخست‌وزیر، ملاقات کرد.

سر رابرت جکسون، که از شخصیت‌های اقتصادی کشور انگلستان است، به عنوان مشاور و نماینده مخصوص پل هافمان، رئیس صندوق اعتبارات مخصوص سازمان ملل متحد، دیروز برای مدت کوتاهی به تهران آمد و امروز در سازمان برنامه با مهندس اصفیا، مدیر عامل سازمان برنامه، نیز ملاقات کرد.

در این ملاقات نیز پیرامون برنامه پنج‌ساله سوم و توسعه کمک‌های صندوق مخصوص سازمان ملل متحد به دولت ایران مذاکره و تبادل نظر به عمل آمد. سر رابرت جکسون پس از این ملاقات با آقایان مدیران و مسئولان قسمت‌های مختلف سازمان برنامه ملاقات کرد.3

 

بررسی قانون جدید دریایی در هیئت دولت

روزنامه «اطلاعات» نوشت: بررسی قانون جدید دریایی و کشتیرانی کشور از این هفته در جلسه هیئت وزیران آغاز شده است.

این قانون در سازمان بنادر و کشتیرانی توسط متخصصین بندری و کشتیرانی کشور و با حضور نمایندگان سازمان‌های مسئول دولتی تنظیم شده است و اصلاحات لازم نیز از نظر حقوقی در وزارت دادگستری در آن داده شده و وزارت اقتصاد نیز از نقطه نظر مناسبات اقتصادی کشور با خارج و سیاست کلی کشور آن را بررسی نموده و طرح تنظیمی برای تصویب نهایی به هیئت دولت تسلیم شده است.

پیش‌بینی می‌شود به‌زودی این قانون در هیئت وزیران به تصویب برسد و اجرای آن در بنادر ایران آغاز گردد.

با اجرای مواد طرح جدید ایران می‌تواند از تسهیلات دریایی و کشتیرانی جهانی بیش از سابق استفاده کند.

 

وزیر اسبق اقتصاد درگذشت

صبح دیروز دکتر مرتضی آزموده، وزیر اسبق اقتصاد ملی، به علت سکته قلبی درگذشت.

مرتضی آزموده مدت‌ها سمت معاونت وزارت کشاورزی و وزارت بازرگانی و پیشه و هنر را داشت و در کابینه رزم‌آرا به سمت وزیر اقتصاد ملی تعیین شد.

آخرین سمت آزموده عضویت هیئت نظار بانک ملی ایران بود.4

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.