28 تیر 1342

28 تیر 1342

راکتور اتمی در ایران/کانون مترقی و انتخابات مجلس/مشکلات مهم کشور در عصر تسخیر فضا!

راکتور اتمی در ایران

«تهران‌مصور» نوشت: ساختمان راکتور اتمی ایران تا یک سال دیگر به پایان می‌رسد. راکتور اتمی ایران در کوی امیرآباد ساخته می‌شود و در اطراف آن بیش از هشت آزمایشگاه مختلف پزشکی، فیزیک، شیمی، کشاورزی و صنعتی بنا شده است.

ساختمان این راکتور که به وسیله دویست مهندس و کارگر شب و روز ادامه دارد، طبق قرارداد دوجانبه‌ای که در سال 1958 میان دو دولت ایران و آمریکا به امضا رسیده در اواخر سال 1340 آغاز شد و به طور دقیق تا پایان سال 1343 بهره‌برداری از آن آغاز می‌گردد. نیروی حاصله از این راکتور معادل 5 هزار کیلووات است که در رشته‌های علمی و صنعتی و کشاورزی به مصرف خواهد رسید.

 

کانون مترقی و انتخابات مجلس

«تهران‌مصور» نوشت: کانون مترقی در انتخابات آینده شصت کاندیدا از تهران و شهرهای مختلف معرفی خواهد کرد.

تعداد اعضای کانون به سیصد نفر می‌رسد و ریاست آن با حسنعلی منصور، رئیس هیئت‌مدیره شرکت بیمه ایران، است و اغلب مصدر مشاغل حساس در سازمان‌های دولتی و ملی هستند.

 

مشکلات مهم کشور در عصر تسخیر فضا!

«تهران‌مصور» نوشت: آب و برق و تلفن سه مسئله مهم و لاینحل مردم ایران در عصر تسخیر فضاست. درحالی‌که آغاز اجرای برنامه سوم عمرانی اعلام شده، در بسیاری از شهرهای ایران مردم حتی نمی‌توانند بفهمند که غیر از آب جوی و یا چاه و قنات آب دیگری هم هست.

مسئله برق هم گرچه در سال‌های گذشته تعداد زیادی کارخانه برق کوچک در شهرهای ایران نصب شده، ولی ایجاد شبکه برق کشور جزء برنامه سوم است که ان‌شاء‌الله تا چند سال دیگر عملی می‌شود، اما مسئله تلفن که برای مردم در بعضی موارد از آب و برق هم ضروری‌تر است، هنوز در مرحله مقدماتی است و فقط در 13 شهر ایران 113 هزار و 257 تلفن خودکار و در 10 شهر 8071 تلفن مغناطیسی وجود دارد.

بر اساس این گزارش شرکت تلفن هم‌اکنون به صورت یک مؤسسه نیمه‌تعطیل درآمده است. شرکت تلفن پنج سال است که 25 میلیون تومان مردم پایتخت را نزد خود نگه داشته است و به متقاضیان جواب می‌دهد که تا هیجده ماه دیگر نمی‌تواند تلفن آنها را نصب کند.1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.