26 تیر 1342

26 تیر 1342

وزیر فرهنگ: محصلین باید شهریه بپردازند/درخواست 28 کمپانی نفتی برای حضور در منطقه یک نفتی ایران/شاه تاج و تخت خود را مدیون «معجزه 28 مرداد» می‌داند!/تأیید قرار بازداشت طیب/وزیر کشور: انتخابات این دوره متفاوت است

وزیر فرهنگ: محصلین باید شهریه بپردازند

امروز از طرف دکتر خانلری، وزیر فرهنگ، دستور جدیدی برای دریافت شهریه از دانش‌آموزان دبیرستان‌ها در سال تحصیلی آینده به کلیه مدارس سراسر کشور صادر گردید.

در این دستور آمده است: در اجرای ماده 2 قانون تأسیس دبستان‌های چهارکلاسه ملی و دبیرستان‌های غیردولتی لازم است در این موقع که ثبت نام دانش‌آموزان جریان دارد نکات زیر را مورد توجه قرار داده و به دبیرستان‌های تابعه ابلاغ نماید: در سال تحصیلی آینده، کلیه دانش‌آموزان دبیرستان‌ها مکلف به پرداخت شهریه هستند و میزان شهریه که به وسیله شورای فرهنگی شهرستان تعیین می‌شود با توجه دقیق به بنیه مالی اهالی محل خواهد بود. 

نحوه پرداخت شهریه و تقسیط آن حداکثر به سه قسط منوط به تشخیص رئیس دبیرستان است.

 

درخواست 28 کمپانی نفتی برای حضور در منطقه یک نفتی ایران

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت ملی نفت ایران به گروهی از آلمانی‌ها اجازه داده است که در عملیات اکتشاف نفت در سواحل ایران در خلیج فارس شرکت کنند. به دنبال خبر مزبور امروز در شرکت ملی نفت نیز گفته شد: پس از انتشار پیش‌آگهی شرکت ملی نفت ایران در مورد آزاد شدن قسمتی از بخش یک تقسیمات نفتی کشور که در تاریخ 12 فروردین 1342 (1 آوریل 1963) به عمل آمد، تا کنون تعداد 28 متقاضی از شرکت‌های نفتی کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا پرسش‌نامه شرکت ملی نفت را دریافت کردند و پس از تکمیل برای اثبات صلاحیت خود تسلیم نموده‌اند.

شرکت ملی نفت به کلیه پرسش‌نامه‌ها رسیدگی نموده و از میان متقاضیان فوق‌الذکر، شانزده متقاضی را که سه تای آنها به صورت گروه و بقیه به صورت شرکت‌های واحد نفتی هستند، برای شرکت در مزایده بخش یک نفتی ایران واجد صلاحیت شناخته است و تقاضای دوازده شرکت دیگر مشروط به تأمین نمودن نظر شرکت ملی نفت از لحاظ قدرت مالی و فنی مورد تأیید قرار خواهد گرفت.

 

شاه تاج و تخت خود را مدیون «معجزه 28 مرداد» می‌داند!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود با اشاره به اظهارات دیروز شاه نوشت: شاه میل دارد ملتش بداند که او چگونه فکر می‌کند؛ مبنای اعتقاداتش چیست. می‌خواهد ملت او را چنان‌که هست بشناسد. شاه در مورد مذهب چنان اعتقادی دارد که حتی عده‌ای آن را اعتقاد افراطی و فناتیک تلقی می‌کنند. این اعتقاد بر مبنای تجربیات شخصی و حوادثی است که در زندگی خصوصی شاه رخ داده و مربوط به خود شاه است؛ شاهی که جان خود را مدیون معجزه پانزدهم و تاج و تخت خود را مدیون معجزه بیست‌وهشتم مرداد می‌داند و مصرا معتقد است این حوادث از حدود تصادف یا ابتکار و اراده بشری خارج است؛ البته حق دارد در عقیده به مبدأ و معاد و اصول مذهب تا درجه افراط پیش برود.1

 

تأیید قرار بازداشت طیب

قرار بازداشت طیب حاج‌رضایی، که از طرف بازپرس فرمانداری تهران صادر گردیده بود، مورد تأیید دادگستری قرار گرفت و پرونده مربوطه پس از تأیید قرار بازداشت به فرمانداری نظامی تهران ارجاع گردید تا علیه متهم کیفرخواست صادر شود.

طیب حاج‌رضایی پس از واقعه پانزدهم خرداد به اتهام تحریک و آشوب از طرف فرمانداری نظامی تهران دستگیر شد و پس از دستگیری بازپرس فرمانداری نظامی قرار بازداشت او را صادر کرد، ولی متهم به قرار مزبور اعتراض کرد و بازپرس طبق قانون برای رسیدگی به اعتراض متهم، پرونده را به وزارت دادگستری ارجاع داد.

پس از تأیید قرار بازداشت، پرونده مجددا به فرمانداری نظامی تهران ارجاع گردید تا کار تحقیق تکمیل شده و پرونده برای محاکمه به دادگاه ارجاع شود.

 

وزیر کشور: انتخابات این دوره متفاوت است

صبح امروز بیست نفر از مأموران عالی‌رتبه وزارت کشور که برای نظارت و مراقبت در تشکیل حوزه‌های ثبت نام رأی‌دهندگان انتخاب شده‌اند، در دفتر کار سیدمهدی پیراسته، وزیر کشور، حاضر شدند.

پیراسته در این مراسم خطاب به مأموران مزبور گفت: آقایان باید توجه داشته باشند که این نخستین باری است که کارت انتخاباتی در ایران منتشر می‌شود. انتخابات این دوره از هیچ نقطه نظر با انتخابات دوره‌های گذشته قابل قیاس نیست. سروکار شما با 22 میلیون نفر جمعیت ایران است و 44 میلیون حلقه چشم، شما و اعمال شما را می‌بینند.

وی افزود: تمام دنیا متوجه انتخابات ایران است و تمام مردم منتظرند ببینند این انتخابات که با این وضع و برای اولین‌بار انجام می‌شود به چه صورت خواهد بود. من همان‌طور که اگر شما وظیفه خود را خوب و بی‌طرفانه و بی‌غرضانه انجام دهید، خود را موظف می‌دانم که موجبات تقدیر و تشویق شما را فراهم سازم. اگر تقصیری کردید، بی‌شک بدانید که شدیدترین مجازات‌ها در انتظارتان است.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.