25 تیر 1342

25 تیر 1342

بذل و بخشش‌های عجیب و غریب در بودجه مملکت، رشد اقتصادی کشور را پایین آورد/تعریف عالِم حقیقی توسط شاه!/اجرای مرحله دوم اصلاحات ارضی/وزارت فرهنگ: دختران شوهرکرده نمی‌توانند محصل باشند!/پرستاری خود را آتش زد

بذل و بخشش‌های عجیب و غریب در بودجه مملکت، رشد اقتصادی کشور را پایین آورد

ساعت 10 صبح امروز شاهنشاه با قطع نوار سه‌رنگ راه تازه تهران ـ آمل را در محل پل پلور در 85 کیلومتری تهران گشودند.

در این مراسم اسدالله علم، نخست‌وزیر، چند تن از آقایان وزیران، رؤسای دربار شاهنشاهی، استاندار مازندران، نمایندگان مطبوعات و خبرگزاری‌های خارجی و گروهی از شخصیت‌های مملکتی حضور داشتند.

شاه در این مراسم طی سخنانی گفت: تا دو سه سال پیش آهنگ پیشرفت ما بالنسبه یک آهنگ خیلی قوی بود. این دو سه سال اخیر روی سیاست‌های غلطی که پیش گرفته شد، مخصوصا اعلام ورشکستگی مملکت و در عین حال بذل و بخشش‌های عجیب و غریبی در بودجه مملکت، وحشت مردم، فرار سرمایه، خودداری از سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی ما را به 5/5 درصد یا 5 درصد پایین آورده است و این 5 درصد اگر ازدیاد نفوس مملکت و توقعات مردم را هم به آن اضافه کنیم، یک زنگ و به‌اصطلاح اعلام خطری است که ما در آتیه باید بکوشیم و لااقل رشد اقتصادی و ملی خودمان را به 8 درصد در سال برسانیم.

اگر بیشتر بشود چه بهتر. برای این کار چند چیز لازم است؛ یکی اجرای برنامه‌های هر چه وسیع‌تری توسط دولت و از طریق سازمان برنامه و سایر دستگاه‌های دولتی و یکی شرکت مجدد مردم خودمان در سرمایه‌گذاری در درجه اول و جلب سرمایه‌های خارجی در مرحله دوم.

 

تعریف عالِم حقیقی توسط شاه!

از لحاظ رئیس مملکت، من هیچ چیز را بالاتر از این نمی‌دانم که یک جامعه‌ای بر اساس محکم دینی برقرار باشد. در مملکت ما خوشبختانه ما پیرو دین مقدس اسلام هستیم که عقیده داریم از هر دینی بالاتر و مترقی‌تر است. در سایه این احکام مقدس جامعه ما می‌تواند به اوج تعالی و ترقی برسد. کشور ما تنها مملکت رسمی شیعه دنیاست و ما یک خواص و خصایلی برای خودمان قائل هستیم که امیدوار هستیم آنها را هم حفظ بکنیم. راه درست تبلیغ این دین به مردم به وسیله مبلغین مذهبی و علمای دین ایران است.

علمای اسلامی به‌خصوص علمای شیعه برای ما حقیقتا مورد کمال احترام هستند، ولی عالم حقیقی آن کسی است که فکر و ذکرش غیر از خداوند و دین چیز دیگری نباشد. در هر اجتماعی، در هر لباسی طبیعتا اشخاصی هستند که قدری از حقیقت دور می‌شوند و در هر صنفی کسانی هستند که به اصطلاح دکان باز می‌کنند. این امروزه دیگر مورد قبول جامعه نیست. اینجاست که ایجاد عکس‌العمل می‌شود و یک عده‌ای سؤال می‌کنند که پس حقیقت کجاست، و متأسفانه به این وسیله باعث تشنجاتی می‌شوند.

چیزی که لازم است این است که خود علمای حقیقی دین ما اگر لازم باشد، افراد غیر صالح را از میان خودشان طرد نمایند و فقط حقایق اسلامی را ذکر و تبلیغ بکنند تا نه فقط مورد احترام و محبت قلبی ما و مردم ایران واقع بشوند، بلکه مسلما مورد محبت خداوندی قرار گیرند، برای اینکه راه خدمت حقیقی به دین تنها از این طریق است.1

 

اجرای مرحله دوم اصلاحات ارضی

صبح امروز تیمسار سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، که پریشب از مسافرت به کشورهای هلند و دانمارک و آلمان غربی به تهران بازگشته است در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت کرد.

وی در این مصاحبه مطبوعاتی در مورد فعالیت شرکت‌های تعاونی گفت: از امروز احکام هیئت‌مدیره سازمان مرکزی تعاون روستانی ابلاغ شد و تأکید گردید که هر چه زودتر شرکت‌ها باید طبق قانون تشکیل شود و اتحادیه تعاونی روستایی باید تأسیس گردد و موجودیت حقوقی و اقتصادی پیدا کند تا بتواند دو وظیفه مهم که یکی تأمین احتیاجات کشاورزان و دیگری به بازار رساندن کالای کشاورزان است به خوبی انجام دهد.

وی در مورد پیشرفت کار اصلاحات ارضی نیز گفت: طبق گزراش‌هایی که مطالعه کردم همکاری بیشتری از طرف مردم با مأموران اصلاحات ارضی به عمل می‌آید. این امر برای ما بسیار مهم است؛ زیرا در صورت همکاری، کارها با صحت و سرعت بیشتر جریان می‌یابد. ما با استفاده از همکاری مردم مرحله دوم اصلاحات ارضی را که خیلی حساس است، به آسانی می‌توانیم انجام دهیم و با توافق‌های خود مردم و رعایت قانون و حفظ منافع طبقات ذی‌نفع حل و فصل کنیم.2

 

وزارت فرهنگ: دختران شوهرکرده نمی‌توانند محصل باشند!

سخنگوی وزارت فرهنگ امروز به خبرنگار روزنامه «کیهان» گفت: طبق دستوی که اخیرا در مورد ثبت نام محصلین مدارس به ادارات فرهنگ صادر شده است حداکثر سن دانش‌آموزان کلاس دوم دبیرستان‌ها در سال تحصیلی 42-43 نوزده سال تمام باید باشد و سیاهه اسامی و مشخصات کامل این قبیل دانش‌آموزان باید به حوزه نظام وظیفه گزارش گردد.

همچنین ادامه تحصیل محصلانی که در جریان تحصیل شوهر اختیار می‌نمایند و یا داوطلبان تحصیل که دارای شوهر هستند طبق رأی شورای عالی فرهنگ مجوزی ندارد.

 

پرستاری خود را آتش زد

یکی از پرستاران بیمارستان سازمان برنامه در حیاط بیمارستان خودش را با نفت آتش زد.

جمیله قلی‌پور، پرستار بیمارستان، مقارن ظهر امروز در حیاط بیمارستان به منبع نفت نزدیک شد، مقداری نفت روی خود ریخت و با کبریت خود را آتش زد.

پرستاران بیمارستان با فریادهای او به حیاط دویدند و جمیله را دیدند که دور حیاط می‌دود و شعله‌های آتش از سر و تنش زبانه می‌کشد. پرستاران و کارکنان بیمارستان او را در حوض بیمارستان انداختند و پس از خاموش شدن آتش جمیله را که به سختی مجروح شده بود برای مداوا بردند.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.