23 تیر 1342

23 تیر 1342

رئیس بانک مرکزی: در مورد مصرف ارز باید احتیاط کرد/«تقصیر بیکاری هزاران جوان تحصیل‌کرده به عهده کیست؟!»/مردم فکر دیگری دارند، ولی دولت به دنبال حفظ مبانی اسلام است!/آمریکا یک تانکر آب به ارتش ایران داد!/مقدمات انتخابات تهران فراهم شد

رئیس بانک مرکزی: در مورد مصرف ارز باید احتیاط کرد

روزنامه «اطلاعات» نوشت: امروز آقای سمیعی، مدیر کل بانک مرکزی ایران، پیرامون وضع ارزی و سیاست کلی پولی کشور مطالبی را در اختیار خبرنگار ما گذارد.

وی گفت: در مورد وضع ارزی نگرانی‌های گذشته مرتفع شده، ولی برای پیشگیری از مضیقه‌های احتمالی ناشی از نوسان دریافت و پرداخت‌های ارزی برای تأمین حوائج ارزی برنامه‌های عمرانی و سایر نیازهای اقتصادی در حال توسعه همواره باید ارز کافی موجود باشد؛ روی همین اصل بایستی در مصارف عادی ارزی کماکان احتیاط لازم کرد و وضع ارزی کشوری را بیش از پیش تقویت نمود.

سمیعی در مورد ادامه اجرای برنامه تثبیت اقتصادی گفت: برنامه تثبیت اقتصادی در گذشته دو جنبه داشت: یکی اینکه به منظور رفع بحران پولی و ارزی سال‌های 38 و 39 بود که در این برنامه تدابیری پیش‌بینی شده و حدودی نسبت به حجم اعتبارات و غیره تعیین گردیده بود که این برنامه با رفع بحران مزبور منتفی شد؛ دیگر اینکه با این برنامه برای اولین بار سیاست اعتباری و پولی با رقم و عدد مرتبط به وضع اقتصادی مملکت گردید. هدف این سیاست در مواردی مانند سه سال گذشته باید محدودیت و جلوگیری از تورم باشد؛ در مواردی هم مانند وضع موجود باید ایجاد رونق و تسهیل گسترش اقتصادی باشد.

 

«تقصیر بیکاری هزاران جوان تحصیل‌کرده به عهده کیست؟!»

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: حیف نیست مملکت ما دارای همه گونه منابع زرخیز باشد اراضی وسیع دشت‌ها، جنگل‌ها، معدن بی‌شمار داشته باشیم، ولی حال و روزگار ما مردم چنین باشد که هست؛ یعنی هزارها بیکار در هر شهری ول بچرخند و حیران و سرگردان باشند، هزاران جوان تحصیل‌کرده بی‌تکلیف به سر برند، هزارها قدرت فعاله همین طبقه روشنفکر به هدر برود؟

اینها ثمره عدم رعایت اصول و مبانی دیانتی است که هرکس دنبال منفعت شخصی و به‌دست آوردن جاه و جلال و مقام خود رفته و اصل احترام به مقررات مذهبی و اخلاقی رعایت نشده و مردم به سوی خدا و دین و آیین مقدس اسلام راهنمایی نشده‌اند؛ درنتیجه سستی و ضعف اخلاقی امروزی در مردم به‌وجود آمده که با کمال تأسف می‌بینیم خودپرستی روزبه‌روز بیشتر رواج پیدا می‌کند و بر اثر ترویج این اخلاق ناپسند تقلب و تزویر و کلاه‌برداری و دروغ میان مردم امری عادی می‌گردد.

 

مردم فکر دیگری دارند، ولی دولت به دنبال حفظ مبانی اسلام است!

با این صفات رذیله باید مبارزه کرد و این در شأن مقامات مذهبی، خطبا و پیشوایان روحانی است. در افواه مردم ساده معصوم شایع ساخته‌اند که در دستگاه دولت کسانی هستند که هدف و نظر دیگری جز این دارند. با اطمینان کامل باید این نکته را یادآور شد که حفظ مبانی و اصول مذهب مقدس اسلام برنامه قطعی این دولت و هر دولتی که روی کار می‌آید می‌باشد؛ چون صرف نظر از اینکه پیروی از مذهب شیعه اثنی‌عشری اساس و شالوده کار سازمان‌های مملکتی است، اولین نتیجه‌ای هم که از تحکیم مبانی دیانت و به‌خصوص احترام به مقام روحانیت، البته روحانیتی که بخواهد فقط در راه ترویج اسلام، استحکام اخلاق و کسب صفات پسندیده مردم از راه دیانت قدم بردارد و وظایف واقعی خود را در برابر قرآن مجید انجام دهد عاید خود دولت می‌شود.

 

آمریکا یک تانکر آب به ارتش ایران داد!

جولیوس هولمز، سفیر کبیر ایالات متحده آمریکا در دربار شاهنشاهی، امروز طی نامه‌ای به اسدالله علم، نخست‌وزیر، اطلاع داد که بنا به درخواست نیروی دریایی شاهنشاهی، دولت آمریکا موافقت کرده است که یک تانکر بزرگ مخصوص حمل آب آشامیدنی از طرف آن دولت در اختیار نیروی دریایی شاهنشاهی در خلیج فارس گذارده شود.

اسدالله علم، نخست‌وزیر، طی نامه‌ای به وسیله سفیر کبیر آمریکا در ایران، از این اقدام دولت آمریکا تشکر کرد.1

 

مقدمات انتخابات تهران فراهم شد

صدری، فرماندار تهران، امروز در مورد انتخابات تهران و استان مرکزی اظهار داشت: سفارش چاپ کلیه اوراق انتخاباتی داده شده و به‌تدریج که این اوراق آماده می‌شود برای فرمانداری‌های سراسر کشور فرستاده می‌شود.

فرماندار تهران گفت: نخست‌وزیر برای انتخابات تأکید کرده‌اند که هر روز در وزارت کشور جلساتی تشکیل شود تا کار انتخابات با سرعت ادامه یابد. باید متذکر شد که تهیه کارت‌های الکترال سه، چهار هفته طول می‌کشد.

صدری در مورد انتخابات حوزه مرکز اظهار داشت: استان مرکز چهارده فرمانداری دارد که فعلا همه‌روزه با استانداری مرکزی در تماس هستند و مقدمات کار این فرمانداری‌ها فراهم شده و به مجرد اینکه دستور توزیع کارت‌های الکترال داده شود، شروع به کار خواهند کرد.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.