22 تیر 1342

22 تیر 1342

اعلامیه نظامی تهران در مورد اربعین/نخست‌وزیر: دنیا با چشم بهتری به ما نگاه می‌کند!/رسیدگی به پرونده‌های معوقه‌های مالیاتی/تحصیل اجباری خدمت‌گزاران دولت/واردات زیپ باید ممنوع شود!/کمیسیون انتخابات تشکیل شد/افزایش توزیع قند و شکر در تهران

اعلامیه نظامی تهران در مورد اربعین

این اعلامیه عصر روز پنجشنبه از طرف فرمانداری نظامی تهران منتشر شد. فرمانداری نظامی تهران و حومه به اطلاع عموم می‌رساند که  هر گونه اجتماع و اعمالی که مخالف مقررات فرمانداری نظامی در روزهای 21 و 23 تیرماه باشد شدیدا مورد تعقیب و مواخذه قرار خواهد گرفت.

 

نخست‌وزیر: دنیا با چشم بهتری به ما نگاه می‌کند!

نخست‌وزیر در سازمان رهبری جوانان حضور یافت و در مجلسی که به مناسبت عزیمت دومین دسته از دانشجویان ایرانی که از بورس‌های خارجی استفاده می‌کنند تشکیل یافته بود شرکت کرد.

اسدالله علم در این مراسم طی بیاناتی گفت: از اینکه سی نفر دیگر از دانشجویان وطن ما برای دیدن مظاهر تمدن غرب به آمریکا می‌روند بسیار خوشحالم. امید من این است که بهترین ارمغان شما هم در بازگشت به وطن عشق و علاقه بیشتری به میهنتان باشد.

نخست‌وزیر افزود: شما در این سفر خواهید دید که دنیا با چشم بهتری به ما نگاه می‌کند؛ این فقط و فقط به خاطر دوراندیشی خاص شاهنشاه شما نسبت به اوضاع دنیاست.

 

رسیدگی به پرونده‌های معوقه‌های مالیاتی

برای تشکیل کمیسیون‌های توافق و تصفیه بقایای مالیاتی محمدحسین احمدی، مدیرکل درآمدهای وزارت دارایی، طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه از قزوین و زنجان و همدان بازدید به عمل آورد و جلسه‌ای با حضور رؤسای دارایی‌های شهرستان‌های مزبور و شهرستان‌های گلپایگان و تویسرکان و ملایر و نهاوند و پیشکار دارایی کردستان تشکیل شد.

در این جلسه تعلیمات لازم به رؤسای دارایی برای تشکیل کمیسیون‌های توافق داده شد. به این ترتیب حداکثر از اول مرداد کمیسیون‌های توافق برای تصفیه بقایای مالیاتی در سراسر کشور مشغول به‌کار خواهند بود. هیئت‌هایی که برای پنج استان مهم اعزام شده بودند تاکنون قسمتی از کار خود را تمام کرده‌اند و بقیه کار خود را هم تا پایان تیرماه خاتمه خواهند داد؛ به این ترتیب تمام پرونده‌های مالیاتی مربوط به سنوات گذشته در سراسر کشور از اول مرداد آماده برای رسیدگی نهایی و قطعی خواهد بود و رسیدگی آنها آغاز خواهد گردید.1

 

تحصیل اجباری خدمت‌گزاران دولت

سخنگوی وزارت فرهنگ امروز اعلام کرد که از این پس کلیه خدمت‌گزاران بی‌سواد وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی که سن آنها کمتر از 45 سال است موظف هستند در کلاس‌های اکابر مشغول تحصیل شده و تحصیل خود را تا اخذ گواهینامه اکابر ادامه دهند.

وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی به موجب دستور نخست‌وزیری مکلف‌اند با در نظر گرفتن وضع عمومی و مسئولیت‌های خانوادگی افراد و محل سکونت آنان به‌تدریج خدمت‌گزاران جزء خود را جهت شرکت در دوره‌های دوساله کلاس‌های آموزش بزرگسالان به ادارات فرهنگ معرفی نمایند.

 

واردات زیپ باید ممنوع شود!

روزنامه «کیهان» نوشت: متأسفانه کارخانه تهرانشهر که به راحتی می‌تواند مصرف داخلی زیپ مملکت را تأمین کند و حتی سالیانه مقدار زیادی زیپ به کشورهای خاورمیانه صادر نماید با محدودیت‌هایی که از طرف وزارت اقتصاد ایجاد شده و ورود زیپ خارجی را به این مملکت آزاد کرده است این کارخانه نمی‌تواند آن چنان که باید و شاید از کار و سرمایه خود استفاده کند و کارخانه‌ای که می‌تواند در 24 ساعت سه شیفت کار کند، روزانه فقط 6 ساعت مشغول کار است و در هر کوی و برزن زیپ خارجی به مردم عرضه می‌شود. حتی سالیانه مقدار زیادی زیپ پلاستیکی به نام صنایع سلولوزی وارد می‌شود و می‌توان گفت که موجودیت یک کارخانه را که با سرمایه چهل‌میلیون ریال به همت چند مرد وطن‌پرست در ایران تأسیس شده است به خطر می‌اندازد و اصولا حیف است که بازار ایران از محصول مرغوب زیپ کارخانه تهرانشهر محروم بماند.

 

کمیسیون انتخابات تشکیل شد

روزنامه «کیهان» نوشت: به گفته سخنگوی وزارت کشور صبح امروز کمیسیون انتخابات در وزارت کشور تشکیل شد.

در این کمیسیون ابتدا صدور دستور بخشنامه‌ای که از طرف اداره ثبت کل احوال برای تشکیل حوزه‌های ثبت نام رأی‌دهندگان و صدور کارت انتخاباتی که قرار بود صادر شود مورد بررسی قرار گرفت و با صدور آن موافقت شد.

در این دستور جزئیات وظایف مأمورین ثبت احوال برای اجرای آیین‌نامه جدید انتخابات روشن گردیده است.2

 

افزایش توزیع قند و شکر در تهران

پس از چند روز مذاکره  که بین نمایندگان صنف قندریز و مدیر کل قند و شکر جریان داشت امروز موافقت‌نامه‌ای به امضا رسید که به موجب آن صنف مزبور از این پس در مقابل تحویل گرفتن شکر از اداره کل قند و شکر روزانه صد تن قند به انبار قند و شکر تحویل خواهند داد و اداره کل قند و شکر هم قندهای شهری مزبور را به کسبه و خوار بار فروشی‌های غیر عامل به طور آزاد تحویل خواهد داد تا آنها با نرخ معین آن را به مردم محل خود بفروشند.

به این ترتیب دولت خود رأسا در ماه شش‌هزار تن قند و شکر سهمیه مردم و سه‌هزار تن قند آزاد برای مصرف مردم در تهران توزیع خواهد کرد و به این ترتیب امیدوار است که بازار سیاه قند و شکر در مدت کوتاهی از بین برود و از این پس در مغازه‌ها قند آزاد به هر مقدار که لازم باشد برای فروش موجود باشد.3 [برای اطلاع بیشتر درباره گرانی قندوشکر در این سال رک: روزشمار 24 فروردین 1342، روزشمار 27 فروردین 1342، روزشمار 28 فروردین 1342،  روزشمار 2 اردیبهشت 1342، روزشمار 6 خرداد 1342، روزشمار 10 تیر 1342، روزشمار 12 تیر 1342]

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.