20 تیر 1342

20 تیر 1342

اسدالله علم: انقلاب سفید کارها را متوقف نکرده است/دیدار نمایندگان شوروی با نخست‌وزیر/استاندار فارس استعفا کرد/«ایران بدون بازرگانی خارجی نمی‌تواند زندگی کند»/شهردار هامبورگ: ایران مهم‌ترین دوست تجاری آلمان غربی است

اسدالله علم: انقلاب سفید کارها را متوقف نکرده است

نخست‌وزیر [: اسدالله علم] ساعت 7 صبح امروز در میدان خیابان نواب حضور یافت و در حضور صدها نفر از مردم و کارگران و معتمدین محل اجازه ساختمان امتداد نواب چهل متری را به طرف فرح‌زاد صادر کرد.

نخست‌وزیر در این مراسم گفت: این حرف‌ها که می‌شنوید و یا ممکن است گفته شود که انقلاب ممکن است کارها را متوقف سازد صحیح نیست؛ زیرا عملا می‌بینید که توقف نکرده بر فرض هم بشود موقتی است. حرف‌هایی که می‌شنوید من با کمال صراحت و قدرت می‌گویم که از روی غرض است. مردم ایران باید بدانند که این حرف‌ها از روی غرض و مرض است و از حلقوم افرادی درمی‌آید که متعلق‌اند به همان هزار خانواده‌ای که درآمد مردم به جیب آنها می‌رفت.

 

دیدار نمایندگان شوروی با نخست‌وزیر

صبح امروز سریکف، رئیس اداره بازرگانی شوروی در ایران، به اتفاق اعضای هیئت نمایندگی شوروی که برای گفت‌وگو درباره ساختمان سد ارس، ساختمان سیلو در نقاط مختلف کشور و همچنین توسعه شیلات به تهران آمده‌اند با اسدالله علم، نخست‌وزیر، ملاقات کردند.

در این دیدار پیرامون اجرای برنامه‌های مشترک آبادانی به وسیله دولتین اتحاد جماهیر شوروی و ایران مذاکراتی به عمل آمد.

 

استاندار فارس استعفا کرد

تیمسار سپهبد ورهرام، استاندار فارس، به منظور شرکت در فعالیت‌های انتخاباتی استعفا کرد و این استعفا مورد موافقت وزارت کشور قرار گرفته است.

تیمسار ورهرام امروز گفت: من در اجرای منویات شاهنشاه آنچه می‌توانستم در فارس خدمت کرده و فعلا محیط کاملا عادی است؛ چون می‌خواهم فعالیت انتخاباتی کنم در چند روز قبل استعفای خود را تسلیم داشتم؛ امروز هم به وزارت کشور رفتم؛ خوشبختانه استعفای من قبول شده است.

بر اساس این گزارش، امروز اعلام شد که به فرمان شاه و تصویب هیئت دولت باقر پیرنیا به سمت استاندار فارس انتخاب شد. پیرنیا هفت سال خزانه‌دار کل بوده و دو سال نیز معاونت وزارت دارایی را بر عهده داشته است.1

 

«ایران بدون بازرگانی خارجی نمی‌تواند زندگی کند»

ساعت ده صبح امروز، دکتر عالیخانی، وزیر اقتصاد، طی یک مصاحبه مطبوعاتی اطلاعاتی راجع به امضای قراردادهای جدید بازرگانی ایران با کشورهای چکسلواکی، مجارستان و لهستان در اختیار خبرنگاران قرار داد.

وزیر اقتصاد در این مصاحبه گفت: مسئله‌ای که من از روز قبل مسئولیت پست وزارت اقتصاد مطرح کردم این بود که کشور ما بدون بازرگانی خارجی نمی‌تواند زندگی کند. در این شرایط باید صادرات ما توسعه یابد و این افزایش نباید روی چند قلم کالای معین و محدود باشد که اگر از لحاظ بازار دچار مشکل شدیم صادرات ما بلافاصله با بحران روبه‌رو شود.

وی افزود: من بارها تأکید کرده‌ام که در صادرات ایران باید تنوع به‌وجود آید. در تعقیب این هدف ما برای اولین‌بار در تاریخ کشور به کشورهای چکسلواکی، مجارستان و لهستان کالاهای صنعتی صادر می‌کنیم.

 

شهردار هامبورگ: ایران مهم‌ترین دوست تجاری آلمان غربی است

علیقلی اردلان، سفیر کبیر ایران در آلمان غربی، روز گذشته به اتفاق همسرش از بندر هامبورگ دیدن کرد. شهردار هامبورگ در تالار شهرداری هامبورگ از سفیر کبیر ایران استقبال کرد و طی نطقی تأکید کرد که ایران مهم‌ترین دوست تجاری آلمان غربی است.  

وی افزود: 71/5 درصد کالاهای صادراتی ایران به آلمان از بندرگاه هامبورگ وارد می‌شود. به گفته وی، قیمت کل واردات مزبور در سال 1962 به بیش از 730 میلیون مارک بالغ شد. در حال حاضر سه‌هزار ایرانی در هامبورگ به سر می‌برند و عده بسیاری از دانشجویان ایرانی نیز در این شهر هستند.

دکتر اردلان نیز طی نطقی گفت: ایران در زمینه‌های بسیاری دست به رفورم زده است و اکنون محتاج کمک کارشناسان، دانشمندان و متخصصین آلمان غربی است.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.