19 تیر 1342

19 تیر 1342

«ایران باید وام دریافتی از آمریکا را صرف خرید از این کشور کند»!/حسنعلی منصور:  اصلاحات ارضی از مهم‌ترین قوانین انقلابی ایران است!/دادستان تهران: در امور داروخانه‌ها نظارت می‌کنیم/فیلم تبلیغاتی انگلیس برای «انقلابِ شاه»!/قائم‌مقام پالایشگاه آبادان ایرانی خواهد بود

«ایران باید وام دریافتی از آمریکا را صرف خرید از این کشور کند»!

صبح امروز هولمز، سفیر کبیر آمریکا در ایران، و رابرت میسی، رئیس هیئت عملیات اقتصادی آمریکا در تهران، به اتفاق مهندس اصفیا، مدیر عامل سازمان برنامه، در کاخ نخست‌وزیری حضور یافتند و با اسدالله علم، نخست‌وزیر، ملاقات کردند. در این ملاقات پیرامون مسائل مربوط به کمک‌های آمریکا به ایران و پرداخت وام جهت امور عمرانی مذاکراتی صورت گرفت.

باید متذکر شد که هفته گذشته میسی درباره کمک‌های آمریکا به ایران نطقی ایراد کرد و خاطرنشان ساخت که دولت آمریکا به طور کلی کمک‌های بلاعوض خود را قطع کرده است و یادآور شد که در سال 1963 دولت آمریکا معادل 144 میلیون دلار کمک نظامی و مالی و اقتصادی و فنی به ایران می‌دهد که تقریبا نیمی از آن کمک نظامی است.

وی خاطرنشان کرد که قسمت عمده کمک فنی و اقتصادی آمریکا به ایران به صورت وام‌های طولانی خواهد بود و دولت ایران ضمنا باید وام‌ها و کمک‌های دریافتی را از آمریکا صرف تأمین مایحتاج از آن کشور کند.1

 

حسنعلی منصور:  اصلاحات ارضی از مهم‌ترین قوانین انقلابی ایران است!

به مناسبت آغاز سومین سال تأسیس کانون مترقی دیشب از ساعت 8 به دعوت حسنعلی منصور، رئیس کانون، ضیافتی در هتل ونک تشکیل شده بود که علاوه بر اعضای کانون، مدیران جراید و نمایندگان مطبوعات و خبرنگاران در آن شرکت داشتند.

منصور در این مراسم گفت: ما معتقدیم که قانون اصلاحات ارضی از مهم‌ترین قوانین انقلابی ایران است. این قانون اساسی زندگی سیاسی و اجتماعی و اقتصادی ما را در جهت حفظ منافع اکثریت ملت ایران تغییر داد. مطالعه دقیق و بررسی لازم در نحوه اجرا و رفع مشکلات و مسائل مهمی که با آن روبه‌رو هستیم و یا در آینده به‌وجود می‌آید بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: تنها به داشتن قوانین مترقی نباید دلخوش بود، بلکه باید دستگاه مدیره مملکت در تمام شئون جهت اجرای چنین امر بزرگی طبق نقشه و هدف‌های اساسی مجهز و آماده گردد. برنامه‌ها هم هماهنگ شود  و مجریان امر با ایمان و اعتقاد به وظایف خود آشنا شده و تحت کنترل و نظارت دقیق قرار گیرند.

رئیس کانون مترقی گفت: تاکنون مجلس ایران با اعمال نفوذ دولت‌ها و یا اشخاص و طبقات ذی‌نفع تشکیل شد، ولی این بار نمایندگان ملت باید از بین افراد و گروه‌ها برای حفظ و حراست برنامه‌های مترقی در جهت سلامت و سعادت جامعه ایران قدم به مجلسین گذارند. این بار انتخابات باید بر اساس دفاع از اصول و برنامه‌های مشخص صورت گیرد.

وی گفت: ما عقیده داریم که حکومت دموکراسی و پارلمانی بهترین نمونه رشد واقعی ملت کهنسال ایران است. ثبات وضع ایران از لحاظ داشتن رژیم سلطنتی و توجه کامل شاهنشاه به امور مملکتی ما را از هر گونه تشنجاتی که در اغلب کشورهای مشابه به‌وجود آمده است مصون داشته و ملت ایران باید این فرصت را مغتنم شمرده و به خود اجاز دهد که مجلسین ایران را با انتخاب نمایندگان حقیقی که خواهان اجرای برنامه‌های مترقی هستند تشکیل داده و ثبات سیاسی را با دخالت مستقیم در تعیین سرنوشت خویش تقویت نمایند.

وی تأکید کرد: باید هدف‌های انقلاب ششم بهمن و اجرای برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی مبنای انتخابات آینده باشد.2

 

دادستان تهران: در امور داروخانه‌ها نظارت می‌کنیم

دادستان جدید تهران صبح امروز در مورد اعتراض عده‌ای از مدیران داروخانه‌ها اظهار داشت: جمعی از مدیران داروخانه‌های تهران گفته‌اند دخالت در امور فنی داروخانه‌ها از وظایف بهداری است نه دادگستری. بنابراین لازم است به اطلاع برسانم که طبق ماده 4 مقررات پزشکی و دارویی مصوب 1304 هر مؤسسه پزشکی و دارویی که به وسیله اشخاص فاقد صلاحیت اداره شود از طرف وزارت بهداری تعطیل خواهد شد و نماینده دادسرا به تقاضای وزارت بهداری برای مهر و موم مؤسسه مذکور مداخله خواهد کرد.

اینکه آقایان اظهار داشته‌اند که مأموران دادسرا بدون حضور نماینده وزارت بهرداری داروخانه‌ها را تعطیل و مهر و موم کرده‌اند صحیح نیست.

دادستان تهران افزود: چون امر تهیه و فروش دارو مربوط به سلامت و بهداشت مردم است دادسرا موظف است با کمال قدرت در اجرای قانون مزبور نظارت کند.

 

فیلم تبلیغاتی انگلیس برای «انقلابِ شاه»!

«کیهان» نوشت: اخیرا یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های مستقل رادیو تلویزیونی انگلستان به نام «آسوشیتد ردیفوزیون» نمایندگان خود را برای فیلم‌برداری مستند «انقلابِ شاه از تخت سلطنتی» به ایران گسیل داشته است. این فیلم که تحت عنوان «انقلاب پادشاه» است، بعد از تهیه به وسیله تمام تلویزیون‌های کانادا، آمریکا و استرالیا در دنیا پخش خواهد شد.

طی این فیلم شاهنشاه شخصا جزئیات رفورم شش‌ماده‌ای خود را شرح خواهد داد. برای تهیه این فیلم که شاهنشاه برای استفاده از تعطیلات به شمال عزیمت کرده‌اند مدت نیم‌ساعت به طور غیر رسمی در برابر دوربین تلویزیونی مزبور قرار گرفته و از آمال و هدف‌ها و آینده کشور خود سخن رانده‌اند.

 

قائم‌مقام پالایشگاه آبادان ایرانی خواهد بود

روزنامه «کیهان» نوشت: اولین انتصاب مدیر عامل جدید شرکت‌های عامل نفت در ایران، آقای کاپرز قائم‌مقام کل پالایشگاه به جای آقای رایت رئیس کل پالایشگاه بود. ضمنا مدیر عامل به جای استفاد از کارمندان ارشد ایرانی برای احراز پست قائم‌مقام پالایشگاه، از وجود یکی از کارشناسان خارجی به نام پارتریج استفاده کرده است.

در اثر این انتصاب یک نوع ناراحتی بین ایرانیان ارشد عضو پالایشگاه به‌وجود آمد و در نتیجه مذاکرات بعدی قرار شد این پست در آینده برای ایرانیان در نظر گرفته شود. گفته می‌شود که این امر تا اندازه‌ای از اختلاف‌های مزبور کاسته است. ضمنا پست معاونت پالایشگاه را یکی از کارمندان ارشد ایرانی تصدی می‌نماید.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.