15 تیر 1342

15 تیر 1342

اتخاذ تصمیمات مهم در نشست اوپک/دادستان فرمانداری نظامی اسامی عاملان 15 خرداد را فاش کرد!/«دستگاه‌های اداری باید با انقلاب اصلاحی هماهنگ شوند»/کشف هزار تن قند و شکر احتکارشده/مذاکره نخست‌وزیر با سفیر فرانسه

اتخاذ تصمیمات مهم در نشست اوپک

جلسات فوق‌العاده اوپک، که هفته گذشته با شرکت نمایندگان کشورهای عضو تشکیل شده بود، پایان یافت و نمایندگان کشورهای مزبور به‌تدریج به کشورهای خود مراجعت خواهند کرد. بر اساس این گزارش، از تصمیماتی که در جلسات سری اوپک گرفته شده کمترین اطلاعی در دست نیست و آنچه تاکنون پیرامون این تصمیمات انتشار یافته فقط این مطلب را می‌رساند که تصمیمات بسیار مهم و شایان توجه بوده است.

به عقیده محافل نفتی چنانچه ظرف مدت سه ماه آینده که به تاریخ تشکیل کنفرانس اوپک باقی است کمپانی‌های نفتی حاضر به دادن امتیازاتی در زمینه قطعنامه‌های اوپک نشوند، سازمان اوپک در اجلاس آینده خود تصمیمات مزبور را به موقع اجرا خواهند گذاشت.

گزارش دیگری که دیروز به وسیله خبرگزاری‌ها از ژنو مخابره شد حاکی است پس از آنکه نمایندگان کشورهای عضو اوپک در کنفرانس اخیر در مورد اتخاذ طرقی جهت وصول درآمد بیشتر از کمپانی‌های نفتی توافق کرده و تصمیم گرفتند، ژنو را به سوی کشورهای خویش ترک کردند.1

 

دادستان فرمانداری نظامی اسامی عاملان 15 خرداد را فاش کرد!

پانزده دقیقه بعد از ظهر امروز، سرهنگ جهانگیر قانع، دادستان فرمانداری نظامی تهران و حومه، در یک مصاحبه مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران جراید در محل دادسرای فرمانداری نظامی تشکیل شد، اطلاعاتی پیرامون وقایع روز 15 خرداد در اختیار آنان گذاشت.

سرهنگ قانع گفت: پس از بلوای 15 خرداد بلافاصله به دستگیری مسببین اقدام گردید و عده‌ای در حدود چهارصد نفر دستگیر و ضمن بازجویی‌ها و بازپرسی‌های مقدماتی سعی شد که محرکین و مسببین اصلی شناخته شوند و برای اینکه هیچ مجرمی نتواند از مجازات فرار کند، ما تحقیقات را از رده پایین، یعنی افرادی که عملا در بلوای روزهای 15 و16 خرداد شرکت داشتند، شروع کرده‌ایم و معلوم شد این افراد که دسته‌های آشوبگر را تشکیل داده بودند هر کدام مبلغ مختصری که از 100 ریال تجاوز نکرده است، از اشخاصی که بعدا اسم می‌برم دریافت داشته و بعد راه افتاده‌اند.

وی افزود: تحقیقات برای کشف سردسته این افراد ادامه پیدا کرد؛ در نتیجه معلوم شد طیب حاج رضایی، که یکی از کارگردانان این بلوا بوده و از سوابق او همه اطلاع دارید، محرک قسمتی از این دستجات بوده است.2

 

«دستگاه‌های اداری باید با انقلاب اصلاحی هماهنگ شوند»

بامداد امروز معینیان، وزیر راه و سرپرست اداره کل انتشارات و رادیو، در سالن ایستگاه تهران حضور یافت و کنگره رؤسای ادارات و نواحی راه آهن را افتتاح کرد.

معینیان بعد از افتتاح این کنگره در یک جلسه مطبوعاتی نیز گفت: بعد از انقلاب آرام 6 بهمن سال 1341، این نکته هر روز که می‌گذرد بهتر آشکار می‌شود که با کمال تأسف اغلب دستگاه‌های اداری ما در مقام قیاس با عظمت و عمق و تأثیر این انقلاب در سرنوشت آینده مملکت از نظر سازمان، طرز کار، دیسیپلین اداری و طرز رفتار با ملت ایران که صاحب و مالک این دستگاه‌هاست چندان نامناسب و دچار چنان رکود و خمودی و حرکت لاک‌پشتی است که ضرورت زمان ایجاب می‌کند با یک رفورم عمیق و در صورت لزوم با یک مبارزه سنگین و شدید این دستگاه‌ها و اصول پوسیده و مندرس آن تغییر شکل دهد و با انقلابی که از روستاها و کارگاه‌ها آغاز شده و در حال پیشرفت است هماهنگ شود.

وزیر راه تأکید کرد: پارلمان آینده حکومت‌ها را مجبور خواهد کرد که رفورم عمیقی در دستگاه‌های اداری بدهند.3

 

کشف هزار تن قند و شکر احتکارشده

روزنامه «کیهان» نوشت: سه نفر از مأمورین مبارزه با قاچاق اداره دخانیات ساعت 11 صبح امروز به فرمانداری نظامی شهر ری اطلاع دادند که در دو بنگاه واقع در میدان شوش شهر ری مقداری قند و شکر انبار شده است.

از طرف فرمانداری نظامی چند نفر همراه مأموران مبارزه با قاچاق به محل مزبور رفتند. در تحقیقات معلوم شد که این قند و شکر متعلق به فردی به نام حاج مشایخی دلال است. در این دو بنگاه هزار تن قند و شکر احتکار شده بود.

 

مذاکره نخست‌وزیر با سفیر فرانسه

ساعت 11 صبح امروز رنو سیوان، سفیر کبیر فرانسه در تهران، در کاخ نخست‌وزیری حضور یافت و با اسدالله علم، نخست‌وزیر، ملاقات کرد.

در این ملاقات موضوع کمک‌های اقتصادی فرانسه به ایران، که هنگام سفر ژنرال دوگل، رئیس‌جمهوری فرانسه، به تهران مطرح خواهد شد، مورد بررسی قرار گرفت.4

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.