13 تیر 1342

13 تیر 1342

اصلاح در حد نصاب مالکیت/ فرافکنی روزنامه حکومتی در تحلیل چرایی افزایش جرم و جنایت!/ تعیین حوزه‌های انتخابات برای رأی/ اگر آش همان باشد و کاسه همان، بهتر است مجلس نداشته باشیم!

 اصلاح در حد نصاب مالکیت

روزنامه «اطلاعات» نوشت: طرحی تهیه شده است که به موجب آن در حد نصاب مالکیت در مرحله اول قانون اصلاحات ارضی اصلاحاتی به عمل خواهد آمد.

در مرحله اول قانون اصلاحات ارضی مالکیت یک دِه شش‌دانگی است اعم از اینکه این ده 5 هکتار و یا 500 هکتار باشد. این قاعده در عمل مشکلاتی به‌وجود می‌آورد به این معنی که کسانی هستند که پنج قریه دارند که حداکثر سطح آن از دهات از یک‌پنجم بسیاری از قراء، که از طرف بعضی مالکین به عنوان حد نصاب مرحله اول به خودشان تخصیص یافته است، کمتر می‌باشد.

روی این اصل در طرحی که تهیه شده است پیش‌بینی گردیده که حداکثر مالکیت مرحله اول قانون، در بیش از یک دِه شامل 60 هکتار باشد؛ یعنی یک مالک بتواند یا یک دِه به هر اندازه داشته باشد و یا اگر املاک کوچک‌تر پراکنده دارد حداکثر بتواند تا 60 هکتار آن را در مالکیت داشته باشد و لو اینکه این 60 هکتار شامل چند دِه یا مزرعه باشد.

باید دانست که حداکثر مالکیت در شالیزارهای شمال 30 هکتار است و در مرحله دوم قانون نیز حداکثر حد نصاب مالکیت در خوزستان و کرمان 200 هکتار و حداقل در اصفهان و حومه 50 هکتار معین شده است.1

 

فرافکنی روزنامه حکومتی در تحلیل چرایی افزایش جرم و جنایت!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز خود  نوشت: اگر کلاه عدالت انسانی در جامعه ما پشمش ریخته است از صلابت و مهابت عدالت الهی چیزی کم نشده و جنایتکاران با همه بی‌اعتنایی به مجازات‌های دنیوی از عقوبت اخروی بیمناک‌اند و اینجاست که نقش عظیم مربیان اخلاقی و روحانی جامعه در تأمین امنیت و نجات جامعه از چنگ جنایات تجلی می‌کند.

اگر به جای مسئله‌گوی بی‌سوادی که برای پیدا کردن یک لقمه نان بدون هیچ گونه صلاحیت علمی و عقلی از پله‌های منبر بالا می‌رود و می‌گوید خداوند هر گناهی را با یک غسل و یک نماز و یک توبه می‌بخشد و از سر تقصیر مجرم می‌گذرد، روحانیون ذی صلاحیت منبر را قبضه کنند و این افکار پوچ را از مغز مردم بی‌سواد عامی بیرون بکشند، هرگز مرد گردن کلفت به خیال اینکه بعد از نماز گزاردن و توبه کردن گناهش بخشیده خواهد شد آن جنایت فجیع را مرتکب نخواهد شد.

سازمان رهبری روحانیت باید با تجدید نظر قاطع صف روحانیون حقیقی را از روحانی‌نمایان و کلاش‌هایی که  لباس مقدس روحانیت را در بر می‌کنند منزه سازد و مسئله وعظ و ارشاد را تحت برنامه مشخصی زیر نظر بگیرد؛ زیرا وقتی به نام تفسیر اصول شرع از زبان مسئله‌گوی عامی مهمل‌گویی به گوش فلان دهاتی بی‌سواد ساده‌لوح فرو برود که خداوند بزرگ هر گناهی را با دو رکعت نماز توبه و چند دینار تصدق می‌بخشاید و از آن می‌گذرد کالنقش فی الحجر برای ابد در مغز کوچک آن مستمع بدبخت نقش می‌بندند و بهانه این قبیل جنایات می‌شود.2

 

تعیین حوزه‌های انتخابات برای رأی

بنا به اظهار سخنگوی وزارت کشور به منظور تهیه سازمان دفاتر ثبت نام رأی‌دهندگان و صدور کارت‌های انتخاباتی بر طبق آیین‌نامه جدید انتخابات مجلسین در تهران و شهرستان‌ها بامداد امروز کمیسیونی در دفتر فرهودی، معاون پارلمانی وزارت کشور، با حضور خواجه نصیری، معاون اداری و مدیر کل ثبت احوال و فرماندار تهران و نمایندگان وزارتخانه‌های دادگستری فرهنگ و شهرداری تهران، تشکیل گردید.

سخنگوی وزارت کشور اضافه کرد: در این کمیسیون برای تکمیل مأموران ثبت احوال به منظور تشکیل دادن دفاتر ثبت نام عده‌ای را که از کارکنان وزارتخانه‌های دیگر لازم بود تعیین گردید و قرار شد هر وزارتخانه صورت اسامی کارکنانی را که برای این مقصود تعیین خواهند کرد تا روز هیجدهم تیرماه به اداره کل ثبت احوال معرفی نمایند.

چون طی کمیسیون‌های متعددی که به این منظور تا به حال تشکیل گردیده حوزه‌های مخصوص رأی‌دهندگان تعیین گردیده و از طرفی مواجه با کمبود کارمند برای اداره حوزه‌های مربوطه شده‌اند و کارمندان وزارت کشور و ثبت احوال کافی نیست؛ به این منظور از دادگستری و دارایی و فرهنگ و شهرداری دعوت شده است که نمایندگانشان را به فرهودی، معاون پارلمانی وزارت کشور، معرفی نمایند تا معلوم شود چند نفر کارمند برای این منظور می‌توانند در اختیار فرمانداری بگذارند.

 

اگر آش همان باشد و کاسه همان، بهتر است مجلس نداشته باشیم!

جلسه بحث و انتقاد ناحیه 5 شهرداری تهران از ساعت 5 بعدازظهر دیروز در محل اداره کل بهداری شهرداری با حضور شهردار تهران، عده کثیری از اهالی محل، شهردار ناحیه و اعضای شورای عالی شهر تشکیل شد.

شهردار تهران در این جلسه با اشاره به نزدیکی انتخابات گفت: تمام اوقات بیست دوره مجالس گذشته ایران جز انجام اغراض خصوصی و نوشتن قوانین تکراری صرف مسئله دیگری نشده است. من امیدوارم که ثابت کنیم لیاقت داشتن یک مجلس خوب را داریم. اگر در گذشته مجلس خوب داشتیم، وضعمان غیر از این بود که اکنون هست. اکنون در آستانه انتخابات هستیم، ولی اگر قرار است که همان آش باشد و همان کاسه، بهتر است اصولا مجلسی به‌وجود نیاید.

شهردار تهران افزود: برای داشتن یک مجلس خوب باید دارای هدفی روشن و مشخص باشیم. تشکیل همین جلسات یک ورزش فکری است که باید برای آینده مورد استفاده قرار بگیرد. اگر این شایستگی در ما پیدا نشود، تمام تلاش‌های ما بیهوده است.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.