3 تیر 1342

3 تیر 1342

«مقررات ممنوعیت عبور و مرور شبانه لغو  شد»/رسیدگی به 290 هزار پرونده مالیاتی/جلوگیری از تجاوز خرده‌مالکان و زارعان به حقوق یکدیگر/وزیر فرهنگ: به دانشجویان آمریکارفته نمی‌توان و نباید کمک کرد

«مقررات ممنوعیت عبور و مرور شبانه لغو  شد»

اعلامیه شماره 11 فرمانداری نظامی تهران و حومه منتشر شد. در این اعلامیه آمده است: نظر به استقرار امنیت کامل در پایتخت و همکاری صمیمانه اهالی محترم تهران با مأمورین فرمانداری نظامی تهران و حومه در حفظ نظم و آرامش، ممنوعیت سه ساعت عبور و مرور شبانه از این تاریخ ملغی و رفت‌وآمد هنگام شب آزاد است.

ضمنا فرمانداری نظامی تهران انتظار دارد که مقررات فرمانداری نظامی را از هر جهت ملحوظ داشته و بخصوص در مورد اجتماعات مراعات نماید تا فرمانداری نظامی مجبور به شدت عمل نشود.

 

رسیدگی به 290 هزار پرونده مالیاتی

در هیجده روز مهلت قانونی برای پذیرش درخواست توافق فقط 5 هزار مودی مالیاتی تهران تقاضای توافق کردند و پیش‌بینی می‌شود ظرف امروز و فردا به طور متوسط 1500 نفر دیگر نیز تقاضای توافق کنند. به این ترتیب برخلاف انتظار وزارت دارایی بیش از 2 درصد از پرونده‌های مالیاتی سنوات گذشته به کمیسیون‌های توافق احاله نخواهد شد.

در نتیجه اداره کل وصول تهران مجبور است که تعداد کمیسیون‌های عالی حل اختلاف را زیاد کند؛ چون در حدود 290 هزار پرونده مالیاتی گذشته به کمیسیون‌های مزبور خواهد رفت.

 

جلوگیری از تجاوز خرده‌مالکان و زارعان به حقوق یکدیگر

روزنامه «اطلاعات» نوشت: برای نظارت دقیق در امر تقسیم عادلانه و قانونی محصول امسال دستورات لازم از طرف دولت صادر خواهد شد که از هر جهت رعایت حقوق افراد بشود و افراد از تجاوز به حقوق یکدیگر خودداری کنند. در املاکی که مشمول قانون اصلاحات ارضی نیست و یا مشمول قانون هست، ولی هنوز به دولت انتقال داده نشده است، باید محصول مطابق اصول گذشته تقسیم شود.

بر اساس این گزارش مأمورین اصلاحات ارضی در اجرای صحیح این امر و رعایت کامل حقوق زارعین و مالکین نظارت خواهند کرد و به مفاد ماده 33 قانون اصلاحات ارضی اقدام خواهند نمود.

ماده 33 قانون اصلاحات ارضی می‌گوید: رفع اختلاف مالکین و زارعین در امور زراعتی به عهده مأموران اصلاحات ارضی خواهد بود و وزارت کشاورزی و وزارت کشور تعلیمات لازم در این مورد به مأمورین خواهند داد و مأمورین ژاندارمری در این مورد دستورات رؤسای اصلاحات ارضی را اجرا خواهند کرد.1

 

وزیر فرهنگ: به دانشجویان آمریکارفته نمی‌توان و نباید کمک کرد

عصر دیروز به دعوت دکتر خانلری، وزیر فرهنگ، جلسه‌ای برای آشنایی با گروهی از دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا که به تازگی برای گذراندن تعطیلات خود به تهران آمده‌اند در باغ وزارت فرهنگ تشکیل شد.

در این جلسه وزیر فرهنگ گفت: واقعه تأسف‌باری که چند روز پیش به‌وجود آمد نشان داد که در کشور ما هنوز طبقاتی وجود دارند که استعداد و قابلیت این کارها را ندارند و در مقابل خوشوقتیم که یک دسته جلو رفته‌ای مثل شما هم داریم؛ مشروط به اینکه این دسته کوشش و فداکاری هم بکند و نگوید که در فلان کشور به او احتیاج دارند و مبلغ گزافی هم به او می‌دهند.

دکتر خانلری اظهار داشت: ما هیچ اصراری نداریم که دانشجویان به مملکت برگردند و من گفتم که حق این است که دانشجویان به شکرانه تحصیلاتی که از دسترنج مملکت کرده‌اند به ایران بازگردند. ما نباید طلبکار باشیم؛ زیرا معلوم نیست که استعدادمان بیشتر از دانشجویان و افراد این مملکت باشد؛ از کجا می‌دانید که فلان بچه دهقان استعدادش کمتر از شما باشد؟

وزیر فرهنگ گفت: صریحا می‌گویم به دانشجویان آمریکارفته نباید و نمی‌توان کمک کرد. مگر بودجه مملکت چقدر است و چه امکاناتی در مملکت وجود دارد؟ شما نباید انتظار داشته باشید که با وجود خارج کردن مقدار زیادی ارز از مملکت از امتیازات بیشتری هم برخوردار باشید.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.