2 تیر 1342

2 تیر 1342

کاهش وحشتناک سرمایه‌گذاری در ایران/انحلال اداره شهرداری‌ها/هماهنگی ایران و کشورهای نفتی خاورمیانه/تصویب کلیات آیین‌نامه انتخابات مجلس/تکذیب تغییر در منافع نفتی به نفع ایران!

کاهش وحشتناک سرمایه‌گذاری در ایران

بعدازظهر دیروز مهدی سمیعی، رئیس بانک مرکزی ایران، و مهندس ابراهیم همایون‌فر، سرپرست مرکز جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی بانک مرکزی ایران، در هشتمین جلسه سخنرانی ماهانه، که در تالار بانک مرکزی برگزار شده بود، درباره سرمایه‌گذاری خارجی در ایران سخنرانی کردند.

مهدی سمیعی، رئیس بانک مرکزی ایران، در این جلسه گفت: از سال 1339 به بعد سرمایه‌گذاری در کشور حقیقتا به وضع وحشتناکی تنزل کرده است. در بخش خصوصی، میزان سرمایه‌گذاری به ثلث تنزل کرده و در بخش دولتی نیز این تنزل به خوبی محسوس است.

وی افزود: موقعیت و وضع کشور ایجاب می‌کند که پنج تا شش ماه دیگر دولت حتما در بخش خودش به سرمایه‌گذاری مهمی مبادرت کند. اگرچه سخنرانی امروز درباره جلب سرمایه‌گذاری خارجی می‌باشد، اما وقتی سرمایه‌گذاری داخلی با وضع رقت‌باری روبه‌روست راجع به سرمایه‌گذاری خارجی صحبت کردن مثل خارج خواندن آهنگ از دستگاه است.

وی افزود: ما وقتی می‌گوییم از سرمایه‌گذاری خارجی استقبال می‌کنیم این استقبال بدون قید و شرط نیست. هر سرمایه‌ای نمی‌تواند برای هر کار و با هر شرایطی مشغول کار شود. منظور از سرمایه‌گذاری خارجی فقط این نیست که سطح تولید بالا رود، بلکه باید سطح مدیریت و فن نیز بالا رود؛ یعنی دیگر احتیاج نباشد که برویم و از خارج آدم بیاوریم.1

 

انحلال اداره شهرداری‌ها

روزنامه «اطلاعات» نوشته است: طبق تصمیمی که در شورای عالی اداری وزارت کشور گرفته شده است اداره امور شهرداری‌ها در آینده نزدیک منحل خواهد شد. این تصمیم به دنبال تغییرات سازمان و تشکیلات وزارت کشور صورت خواهد گرفت.

 

هماهنگی ایران و کشورهای نفتی خاورمیانه

امروز در تهران اعلام شد که مذاکرات مقدماتی ایران با عراق و عربستان در مورد ادعای کشورهای مزبور نسبت به قسمتی از منطقه یک نفتی ایران واقع در خلیج فارس که برای سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری آزاد اعلام شده در فواصل جلسات مشورتی اوپک در ژنو به طور غیر رسمی بین وزرای دارایی و نفت سه کشور بررسی خواهد گردید و زمینه مذاکرات رسمی بعدی، که در تهران خواهد بود، فراهم خواهد گردید.

منطقه یک نفتی شامل قسمت عمده آب‌های ساحلی ایران در قسمت غرب خلیج فارس است که ظاهرا یک قسمت کوچک آن بنا به ادعای عراق و عربستان در آب‌های آن کشور قرار گرفته است. مذاکرات تهران که در آن کارشناسان فنی شرکت خواهند داشت با توجه به مقررات بین‌المللی مربوط به آب‌های ساحلی کشورها و اندازه‌گیری دقیق منطقه یک نفتی ایران انجام خواهد شد.2

 

تصویب کلیات آیین‌نامه انتخابات مجلس

روزنامه «کیهان» نوشت: از ساعت 5 بعدازظهر دیروز جلسه هیئت دولت در منزل اسدالله علم، نخست‌وزیر، واقع در دروس تشکیل شد.

در این جلسه که مدت چهار ساعت به طول انجامید، آیین‌نامه انتخابات مورد بررسی قرار گرفت و بحث در کلیات آن به پایان رسید.

مقامات مطلع دولت امروز اظهار داشتند: آیین‌نامه انتخابات در جلسه آینده هیئت وزیران از تصویب نهایی خواهد گذشت.

با تصویت آیین‌نامه انتخابات از طرف وزارت کشور، دستور گذاشتن دفاتر ثبت نام در حوزه‌های آمار تهران و شهرستان‌ها صادر خواهد شد و کارت‌های الکترال بین مردم توزیع می‌گردد.

 

تکذیب تغییر در منافع نفتی به نفع ایران!

هفته آینده عبدالحسین بهنیا، وزیر دارایی، برای شرکت در جلسه اوپک، که در روز 29 ژوئن (8 تیر) تشکیل می‌شود، تهران را ترک خواهد کرد.

در این جلسه مهم وزرای دارایی و وزیران مسئول امور نفت کلیه کشورهای اوپک شرکت خواهند داشت.

بهنیا در گفت‌وگو با روزنامه «کیهان» این شایعه را که ایران در جلسه اوپک پیشنهاد خواهد کرد که اصل منافع 50-50 فعلی به 40-60 به نفع ایران تغییر کند تکذیب کرد.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.