30 خرداد 1342

30 خرداد 1342

اسدالله علم: حوادث اخیر کارها را دچار وقفه کرد/فرماندار تهران: 262 نفر ادعای خسارت کردند/وزیر امور خارجه: عمال ناصر تعقیب می‌شوند/ملاقات نخست وزیر با یک مقام آمریکایی

اسدالله علم: حوادث اخیر کارها را دچار وقفه کرد

بامداد امروز اسدالله علم، نخست‌وزیر، در مراسم زدن کلنگ بنای یک دبستان واقع در منتهی علیه غرب تهران در جاده ساوه شرکت جست.

علم در مراسم کلنگ‌زنی این دبستان گفت: این وقفه‌ای که متأسفانه در کار شروع ساختمان دبستان‌ها و در تمام شئون مملکت پیدا شد بیشتر مایه تأسف من گردید. اما بیشتر از این جهت متأسف هستم که اصولا چرا باید چنین پیشامدهایی بشود.

ما در مملکت خود مفتخر هستیم که در بین ممالک این قسمت از جهان تحت هدایت شاهنشاه با نهایت روشن‌بینی به سوی ترقی می‌رویم و من احساس می‌کنم که شما چقدر به این پیشرفت خودتان و این انقلاب بزرگی که با دست توانای شما پی‌ریزی شده است علاقه‌مند هستید.

نخست‌وزیر افزود: با توجه به اوضاع امروز دنیا ما نمی‌توانیم از قافله تمدن عقب بمانیم. لابد در اخبار روزنامه‌ها خوانده‌اید تا عصر دیروز بر بالای سرمان زنی در سفینه‌های فضایی در گردش بود؛ در چنین شرایطی چطور ممکن است ما قبول کنیم در مملکت ما زن‌ها از تحصیل هم محروم بمانند؟ چطور ممکن است عده‌ای پیدا شوند و جلوی اتوبوس دختران ما را که به مدرسه می‌روند بگیرند؟ این خلاف آیین است.1

 

فرماندار تهران: 262 نفر ادعای خسارت کردند

امروز صدری، فرماندار تهران، اعلام کرد که در مدت یک هفته مهلتی که از طرف دولت برای تسلیم اظهارنامه خسارت داده شده بود، جمعا 262 نفر به فرمانداری تهران مراجعه کردند و اظهارنامه خسارت تسلیم داشتند.

به گفته وی، 26 نفر از کسانی که در حادثه 15 خرداد کسان خود را از دست داده‌اند یا مجروح شده‌اند به فرمانداری تهران مراجعه و تقاضای جبران خسارت کرده‌اند.

فرماندار تهران گفت: این رقم با افزایش تعداد شکایاتی که به فرمانداری نظامی، نخست‌وزیری و وزارت کشور شده تغییر خواهد کرد و از 262 فقره نیز اضافه‌تر خواهد شد.2

 

وزیر امور خارجه: عمال ناصر تعقیب می‌شوند

ظهر امروز عباس آرام، وزیر امور خارجه، در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: چون در این دو روزه راجع به عمال ناصر که در مطبوعات مورد بحث قرار گرفته بودند از اینجانب سؤالاتی شده است لازم دانستم امروز توضیحاتی به آقایان بدهم.

وزیر خارجه گفت: اولا تا جایی که مربوط به تعقیب عمال مزبور می‌شود بدیهی است دستگاه انتظامی به این امر رسیدگی خواهد کرد؛ ثانیا در باب اشاراتی که در اظهارات مقامات رسمی به این موضوع شده باید تصریح کنم که این اشارات به هیچ وجه من الوجوه متوجه برادران مسلمان عرب و کشورهای عرب که حتی در بعضی از آنها اخبار این جریانات نامطلوب با اظهار همدردی با ایران منتشر شده است نبوده و فقط متوجه همان عناصر و عمالی است که به آنها اشاره گردید.

آرام افزود: دولت و ملت مسلمان ایران نسبت به عموم اعراب و کلیه ممالک عرب احساسات برادرانه و علایق معنوی خاصی دارد و مسلما تحریکات و اخلالگری‌های عناصر معین شناخته‌شده در محبت و علایق معنوی و همیشگی ملت مسلمان ایران و عرب خللی وارد نخواهد آورد.

 

ملاقات نخست وزیر با یک مقام آمریکایی

صبح امروز رابرت میسی، رئیس سازمان عمران بین‌المللی آمریکا در ایران، در کاخ نخست‌وزیری حضور یافت و با اسدالله علم، نخست‌وزیر، ملاقات کرد.

در این ملاقات موضوع کمک‌های اقتصادی آمریکا به ایران مورد بررسی قرار گرفت.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.