28 خرداد 1342

28 خرداد 1342

شاه: دفاع از اصول جدید اجتماعی وظیفه همه مردم است/مذاکرات ایران و کنسرسیوم به زودی شروع می‌شود/گزارش بانک مرکزی از وضعیت رکود و  بحران اقتصادی کشور/بانک ملی: رفع اثرات بحران اقتصادی زمان زیادی لازم دارد

شاه: دفاع از اصول جدید اجتماعی وظیفه همه مردم است

ظهر دیروز مدیران و سازمان‌های ورزشی تاج کشور و شورای ورزشی بانوان تاج به معیت تیمسار سرلشکر ایزدپناه، رئیس سازمان تربیت بدنی، و سرتیپ خسروانی، رئیس سازمان‌های ورزشی تاج کشور، در کاخ سعدآباد به حضور شاه رسیدند.

شاه در این دیدار خطاب به حضار گفت: وظیفه شما افراد فهمیده مملکت امروز علاوه بر حفظ میهنتان، وظایف اجتماعی دیگری نیز هست. دفاع از میهن فقط دارای جنبه حراست از مرزهای کشور نیست، بلکه دفاع از اصول اجتماعی جدید ایران را نیز بر عهده دارد. من این آمادگی را در شما احساس می‌کنم؛ همان طور که در تمام افراد ملت ایران می‌بینم، ولی شما چون متشکل هستید تشکیلات وسیع دارید و بیش از چهل‌هزار عضو باشگاه هستید عهده‌دار وظیفه دائمی ارشاد افکار جوانان هستید.

 

مذاکرات ایران و کنسرسیوم به زودی شروع می‌شود

اوپک در جلسه مشورتی 10 تیر، که در ژنو تشکیل می‌شود، تحول بزرگ جدیدی را که در مناسبات و قراردادهای کشورهای تولیدکننده نفت و کمپانی‌های نفتی توسط اندونزی به‌وجود آمده به طور اساسی مورد بررسی قرار خواهد داد.

اندونزی در قراردادی که اخیرا با کمپانی‌های نفتی منعقد کرد اصل 50-50 را برای تقسیم منافع مردود ساخت و به جای آن اصل 40-60 را جایگزین نمود.

به همین جهت پیش‌بینی می‌شود در مذاکرات بعدی ایران و کنسرسیوم نفت، که احتمالا بعد از جلسه مشورتی اوپک در ژنو خواهد بود، ایران نیز به طور رسمی خواهان تغییر اصل50-50 بشود؛ زیرا کمپانی‌های مزبور که در کنسرسیوم شرکت دارند در پایان مذاکرات خود با اندونزی تأیید کرده‌اند که این توافق بر مبنای انصاف انجام گرفته است.

 

گزارش بانک مرکزی از وضعیت رکود و  بحران اقتصادی کشور

در گزارش تسلیمی به مجمع عمومی بانک مرکزی ایران که اخیرا تشکیل گردید وضع اقتصادی کشور تشریح شده است.

در این گزارش نوشته شده که با ادامه یافتن رکود و نتیجتا کاهش اطمینان به معاملات، نرخ بهره برای وام‌گیرندگان معتبر کاهش یافت.

در مورد قیمت‌ها شاخص هزینه زندگی در پایان سال، 0/4 درصد از اسفند سال 1340 پایین‌تر بود و شاخص هزینه زندگی فقط 0/3 درصد افزایش یافت. این گزارش می‌افزاید به طور کلی رکود معاملات و کاهش سرعت گردش پول باعث ثبوت سطح قیمت‌ها بود و ادامه یافتن رکود فعالیت‌های ساختمانی باعث تزلزل بهای مسکن و مصالح ساختمانی بود.

بر اساس این گزارش علل اقتصادی بحران سه‌ساله اخیر تا حدود زیادی منتفی گردیده است و محققا رشد اقتصادی کشور به نحو رضایت‌بخشی از سرگرفته خواهد شد.1

 

بانک ملی: رفع اثرات بحران اقتصادی زمان زیادی لازم دارد

گزارش هیئت عامل بانک ملی ایران به سی‌وچهارمین مجمع عمومی سالیانه دارندگان سهام این بانک منتشر گردید.

در بخشی از این گزارش تحت عنوان (بحران اقتصادی) آمده است: بحران اقتصادی و رکود معاملات که منشأ آن از سال‌های قبل و در سال‌های 1339 و 1340 آثار آن با شدت نمایان گشته بود و قسمت اعظم آن نتیجه افراط در اعطای اعتبارات و سیاست دروازه باز واردات بدون توجه به موقعیت خاص و میزان ظرفیت اقتصاد کشور بود، از اوایل سال 1341 به بعد تا اندازه‌ای رو به تخفیف گرایید و بالاخره روزنه امیدی پدیدار گشت.

این گزارش می‌افزاید: رفع اثرات بحران مدت زیادی وقت لازم دارد و برای اعاده اعتماد کامل و ایجاد حس تفاهم ما بین بازرگانان و پیشه‌وران توجه بیشتر و صبر طولانی‌تری لازم است.

بر اساس این گزارش به واسطه عدم اعتماد عمومی، که زاییده اثرات بحران می‌باشد، سرمایه‌گذاری خصوصی هماهنگ با افزایش پس‌انداز بالا نرفته و در نتیجه بیکاری و رکود تا حدی ادامه داشت.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.