24 خرداد 1342

24 خرداد 1342

48 ساعت وحشت و دلهره؛ طیب حاج رضایی از عوامل اصلی 15 خرداد است/ خرابی آسفالت خیابان‌های تهران ناشی از عبور تانک‌های سنگین بود!

48 ساعت وحشت و دلهره؛ طیب حاج رضایی از عوامل اصلی 15 خرداد است

«تهران‌مصور» نوشت: طوفان تظاهرات، آتش‌سوزی‌ها، کشتارها، خرابی‌ها و شورش‌هایی که 48 ساعت تهران و برخی شهرستان‌ها را درهم پیچیده بود خسارات جانی و مالی زیادی به بار آورد و هر قدر قیافه حقیقی شهر از پس این گردباد هول‌انگیز و سیاه نمایان‌تر می‌شود، اثر وحشتناک و خانمان‌برانداز آن بیشتر خودنمایی می‌کند.

بنا به اظهارات مقامات رسمی نطفه تظاهرات توأم با آشوب و بلوای 15 و 16 خرداد تهران از مدت‌ها پیش بسته شده بود؛ شاید از ماه‌ها پیش از همان وقتی که قانون اصلاحات ارضی منافع گروهی از متنفذین و فئودال‌ها را به خطر افکنده بود.

به طوری که مأمورین تحقیق اظهار می‌دارند یکی از مسببین اصلی حادثه روز 15 خرداد طیب حاج رضایی است. طبق اظهار مقامات دولتی، دو شب قبل از حادثه در میدان خلج، اجتماعی از چند نفر از سردمداران جنوب شهر بوده است. در این اجتماع طیب حاج رضایی و اسماعیل خلج عده‌ای را مسلح کرده و به آنها پول و نقشه حمله به رادیو تهران و سایر مراکز را داده‌اند.

دسته عزاداری طیب، که همه‌ساله شب حرکت می‌کرد، امسال در ظهر روز عاشورا از خیابان‌های مرکزی گذشت و همه آنها عکس‌هایی از آیت‌الله خمینی داشتند.

روز 15 خرداد نیز کارگردانان دسته سینه‌زنی طیب با همان عکس‌ها اداره‌کننده دستجات مهاجم و خرابکار بودند.

بر اساس گزارش‌ها، در این دو روز در تهران و برخی شهرستان‌ها 86 نفر مقتول و 273 نفر مجروح و 418 تن دستگیر شدند.

 

خرابی آسفالت خیابان‌های تهران ناشی از عبور تانک‌های سنگین بود!

«تهران‌مصور» نوشت: شهرداری تهران از هفته آینده تعمیر و ترمیم خرابی‌های وارده به آسفالت خیابان‌های تهران را شروع خواهد نمود.

این خرابی‌ها ناشی از عبور تانک‌های سنگین در خیابان‌ها می‌باشد که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 15 و 16 خرداد به شهر آمدند. بر اساس این گزارش، فرمانداری نظامی از دولت خواهد خواست که اعتباری برای پرداخت خسارت وارده به مغازه‌ها و اماکن عمومی که مورد هجوم قرار گرفت در اختیار فرمانداری نظامی بگذارد.

متأسفانه هیچ کدام از اماکن خصوصی که خسارت دیده‌اند بیمه نبوده تا شرکت بیمه خسارات وارده را پرداخت کند.1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.