23 خرداد 1342

23 خرداد 1342

نخست‌وزیر: دستگیرشدگان در دادگاه نظامی محاکمه می‌شوند/ در بلوای اخیر تهران محرکین بین‌المللی دست داشتند!/ اگر ما سرکوب نمی‌کردیم، مردم بلوا را می‌کوبیدند!/ در اینکه انگشت خارجی دست داشته تردید نفرمایید!/ وزیر کشاورزی: دهقان‌ها از قانون جلو نزنند!/ منظور از اصلاحات ارضی تقسیم زمین بین کشاورزان و عقب‌نشینی دولت نیست!/ ایران از آمریکا وام می‌گیرد/ زد و خورد واحدهای جنوب با «اشرار»/

نخست‌وزیر: دستگیرشدگان در دادگاه نظامی محاکمه می‌شوند

ساعت 11 صبح امروز، اسدالله علم، نخست‌وزیر، طی مصاحبه‌ای با خبرنگاران داخلی و خارجی در کاخ نخست‌وزیری درباره حوادث اخیر و ریشه‌های آن اطلاعاتی در اختیار آنان گذاشت و گفت: تا 48 ساعت دیگر تیمسار سرلشکر پاکروان، معاون نخست‌وزیر و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور، اسناد و مدارک مهمی در این زمینه در اختیار مطبوعات و خبرگزاری‌ها قرار خواهد داد.

 

در بلوای اخیر تهران محرکین بین‌المللی دست داشتند!

تمام طبقاتی که از لحاظ کم بودن حس پیش‌بینی با این نقشه‌ها مخالفت می‌کنند ما به آنها مرتجع می‌گوییم.

در این جریانات اخیر تهران و بلوایی که در اینجا شد می‌توانم بگویم که علاوه بر این مخالفت‌ها، محرکین بین‌المللی نیز دست داشتند که جریان مشروح آن را از زبان رئیس سازمان امنیت کشور خواهید شنید.

 

اگر ما سرکوب نمی‌کردیم، مردم بلوا را می‌کوبیدند!

من یقین دارم اگر به‌هرحال دولت هم با این شدت بلوا را خاموش نمی‌کرد، به طور قطع خود مردم، طبقه زارع، کارگر، مردمان روشنفکر، اصناف روشنفکر به این بلوا خاتمه می‌دانند؛ منتهی البته تلفات بیشتری وارد می‌شد. به‌هرحال وظیفه دولت بود که منتظر عکس‌العمل مردم نشود و نظم را برقرار سازد.

نخست‌وزیر در پایان گفت: من میل دارم برای تفریح آقایان بگویم هیچ وقت شنیده نشده است که برخلاف رفورم، انقلابی بشود و بنابراین آنچه که اتفاق افتاد، اگر اسمش را انقلاب بگذاریم، خیلی خنده‌دار است و یک بلوای خنده‌آوری برخلاف اصلاحات بود که به‌هرحال محکوم به شکست بود.

 

در اینکه انگشت خارجی دست داشته تردید نفرمایید!

در مورد تاریخ محاکمه بازداشت‌شدگان، نخست‌وزیر اظهار داشت: بازپرسان نظامی مشغول تهیه مقدمات قانونی محاکمه متهمین هستند و حداکثر تا یک هفته دیگر بازداشت‌شدگان در دادگاه‌های نظامی محاکمه خواهند شد.1

 

وزیر کشاورزی: دهقان‌ها از قانون جلو نزنند!

ساعت ۹ صبح امروز به مناسبت عزیمت مأموران اصلاحات ارضی، که برای تفهیم قانون اصلاحات ارضی و ارشاد کشاورزان و چگونگی بهره‌برداری از اراضی واگذار شاه به دهات می‌روند، مراسمی با حضور نخست‌وزیر و وزیر کشاورزی و معاونان و کارکنان وزارت کشاورزی در سالن ترویج برگزار گردید.

ابتدا وزیر کشاورزی ضمن بیان خوشامد گفت: ما تا آخر تابستان سازمان‌های جدید را در استان‌ها و شهرستان‌ها و بخش‌ها به‌وجود می‌آوریم تا این سازمان‌ها بتوانند کشاورزان را در امر کشاورزی، رهبری و حمایت کنند.

 

منظور از اصلاحات ارضی تقسیم زمین بین کشاورزان و عقب‌نشینی دولت نیست!

وزیر کشاورزی اضافه کرد: منظور از قانون اصلاحات ارضی این نبود که ما زمین را بین کشاورزان تقسیم کنیم و دولت خودش را عقب بکشد و بگوید من مسئولیتی ندارم. اگر قرار این بود، برنامه ما با شکست مواجه می‌شد. دهقانان به کمک احتیاج دارند و موضوع تأسیس شرکت‌های تعاونی به موازات اصلاحات ارضی نیز عملی خواهد شد.

در اثر تحولی که به‌وجود آمد، مالکیت از یکی ساقط شد و در اختیار دیگری قرار گرفت، ولی باید اضافه کنم که مالکیت مالک جدید، یعنی کشاورزان، معتبر است و دهقانان نباید فکر کنند که از قانون جلوتر بروند؛ یعنی هنوز ملکی را تقسیم نکرده‌ایم آنها آن ملک را بین خود تقسیم کنند و یا اینکه هنوز مرحله دوم قانون اعلام نشده آنها خود اقدام کنند.

مذهب ما و قانون ما و انسانیت حکم می‌کند که هر که هر کس به حدود و حقوق خود آشنا باشد. با توجه به دلسوزی که شاهنشاه نسبت به دهقانان دارند نباید کشاورزان خودسرانه عمل کنند. شاهنشاه بیش از هر کسی از کشاورزان حمایت می‌کنند. اگر امروز مالک نشدید، فردا مالک می‌شوید. خرده‌مالکی که از بهره زمین امرار معاش می‌کند حقش باید محفوظ بماند.

 

ایران از آمریکا وام می‌گیرد

دیروز دکتر جهانگیر آموزگار، رئیس دفتر فنی و اقتصادی ایران در آمریکا که اخیرا برای مذاکره با مقامات دولت به تهران آمده است، در جلسه شورای عالی سازمان برنامه شرکت کرد.

در این جلسه، پروژه‌های عمرانی پنج‌ساله سوم آبادانی کشور مورد بحث قرار گرفت و پیرامون ده فقره وام مورد نیاز از مؤسسات اعتباری و بانکی آمریکا برای اجرای این پروژه‌ها مذاکراتی به عمل آمد و قرار شد دکتر آموزگار پس از عزیمت به آمریکا پیرامون ده پیشنهاد اخذ وام با مقامات مؤسسات اعتباری آمریکا وارد مذاکره گردد.

آموزگار پس از ملاقات و مذاکره با وزرای دارایی و اقتصاد، هفته آینده به آمریکا خواهد رفت.

 

زد و خورد واحدهای جنوب با «اشرار»

مطبوعات امروز نوشتند: از 24 ساعت قبل واحدهای زبده نیروی جنوب با تفنگچیان ناصر طاهری در تماس هستند. در این مدت زدوخوردهای بسیار شدیدی در ارتفاعات شمال غربی اردکان فارس با نامبردگان رخ داده و در نتیجه میر سیدمحمد صالح، که از طرفداران ناصر طاهری می‌باشد و مدت دوازده سال شرارت و جنایات زیادی کرده بود، و شش نفر دیگر مقتول شدند و عده دیگری نیز دستگیر شدند.

تعقیب بقیه اشرار ادامه دارد.

امروز ستاد نیروهای جنوب در اعلامیه‌ای متذکر شد که سرنوشت ضرغام‌پور در انتظار کسانی است که اسلحه خود را تحویل ندهند. در این اعلامیه به کلیه عشایر جنوب هشدار داده شد که سلاح‌های خود را به مأموران خلع سلاح تحویل دهند.2

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.