22 خرداد 1342

22 خرداد 1342

افزایش بهای ارز در بازار آزاد/یک گروهبان کشته شد/بازار تهران به وضع عادی بازگشت/تصادم دو جت در آسمان تهران/«اسرار 15 خرداد فاش می‌شود »/تعطیلی برخی معادن وزارت اقتصاد

افزایش بهای ارز در بازار آزاد

امروز قیمت ارز در بازار آزاد در تهران و شهرستان‌ها ترقی کرد. دلار نقدی (اسکناس) از 82/50 ریال به 84 ریال و پوند اسکناس (لیره استرلینگ) از 234 ریال به 237 ریال ترقی نمود و بهای سایر انواع ارز آزاد نیز به همین ترتیب بالا رفت.

 

یک گروهبان کشته شد

امروز از فرمانداری نظامی تهران کسب اطلاع شد در حدود ساعت 2 بامداد امروز، جیپی که حامل یکی از افسران گشت بوده، چون به دستور ایست مأموران فرمانداری نظامی توجه نکرده بود، به سوی وی تیراندازی شد و متأسفانه راننده، که درجه‌دار ارتش و به نام گروهبان سوم جمال باقی بود، در اثر اصابت به مغز وی کشته شده است.

این واقعه ناگوار نمونه دقت و انجام وظیفه واقعی مأموران فرماندار نظامی است و بار دیگر به عموم مردم تذکر داده می‌شود که باید با اولین اخطار مأموران انتظامی توجه و فورا توقف و کارت عبور خود را ارائه دهند و در غیر این صورت با شدت عمل مواجه خواهند شد.

 

بازار تهران به وضع عادی بازگشت

روزنامه «اطلاعات» نوشت: امروز سراسر بازار تهران و خیابان‌های بوذرجمهری و ناصر خسرو و سیروس تمام باز بود و فعالیت و کسب‌وکار به شکل عادی خود جریان داشت.

در بازار تهران که هفته پیش مورد تهدید تظاهرکنندگان قرار گرفته بود و به‌ناچار وضع مبهم‌تری داشت، امروز وضع عادی همیشگی خود را پیدا کرده بود و سراسر بازار باز بود و کسب‌وکار به شکل عادی جریان داشت.

امروز با وجود گشایش بازار به علت رکود چند روز اخیر، فعالیت تجاری به‌خصوص در قسمت عمده‌فروشی بسیار کم بود. قسمت اعظم فعالیت مغازه‌داران و تجار صرف تنظیم و تصفیه امور مالی، به‌خصوص سفته‌های عقب‌افتاده یا چک‌های بلاوصول، بود.

تعطیلی چند روز گذشته در وضع پولی بازار اختلالاتی به‌وجود آورد که تا چند روز دیگر هم سروسامان نخواهد گرفت.1

 

تصادم دو جت در آسمان تهران

بامداد امروز دو فروند هواپیمای جت متعلق به نیروی هوایی شاهنشاهی هنگام تمرین عملیات هوایی در آسمان مهرآباد با یکدیگر تصادم کردند. شدت تصادم به حدی بود که هر دو هواپیما در آسمان متلاشی شد و خلبانان آن به وضع دلخراشی جان سپردند و قطعات مشتعل هواپیما به صورت آهن‌پاره‌های سوزان در نزدیکی پمپ بنزین جاده کرج به زمین سقوط کرد.

 

«اسرار 15 خرداد فاش می‌شود »

روزنامه «کیهان» نوشت: دولت فردا اسرار «شورش و بلوای روز پانزدهم خرداد» را فاش می‌کند.

به قراری که امروز اطلاع حاصل شد، ظهر فردا اسدالله علم، نخست‌وزیر، در یک کنفرانس مطبوعاتی اسناد مربوط به کشف اسرار جریانات روز 15 خرداد و تظاهرات روزهای بعد را در اختیار مطبوعات قرار می‌دهد.

تا امروز اسناد زیادی درباره حوادث روزهای اخیر جمع‌آوری شده است.

 

تعطیلی برخی معادن وزارت اقتصاد

یک مقام وزارت اقتصاد امروز اظهار داشت: روز گذشته هیئت‌مدیره شرکت سهامی کل معادن و ذوب فلزات ایران تصمیم گرفت طی گزارشی به وزارت اقتصاد پیشنهاد نماید که برای تعطیل بعضی از معادن آن شرکت طرح تصویب‌نامه‌ای تهیه و به هیئت دولت تسلیم نماید.

به موجب طرح تصویب‌نامه مذکور، خدمت کارگران معادن بازخرید خواهد شد و تصویب‌نامه مربوطه اعتبار لازم را جهت بازخرید سابقه خدمت کارگران تعیین خواهد کرد.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.