21 خرداد 1342

21 خرداد 1342

فرمانداری نظامی: ناشر شایعات بازداشت شد/آغاز محاکمه سیزده تن از امرای ارتش/کنترل شدید خیابان‌های تهران/چاپ ده میلیون کارت الکترال برای انتخابات

فرمانداری نظامی: ناشر شایعات بازداشت شد

عصر دیروز اعلامیه شماره 7 فرمانداری نظامی تهران و حومه انتشار یافت. در بخشی از این اعلامیه آمده است: چون در دوازده ساعت اخیر مشتی از اخلالگران و عناصر مفسده‌جو پس از مأیوس شدن از اجرای نقشه شوم و کثیف خود، به منظور برهم زدن آرامش و امنیت مردم شایعات دروغی در شهر انتشار و با ایجاد تشویش در افکار عمومی تصمیم دارند مزاحمت و ناراحتی اهالی را فراهم سازند، فرمانداری نظامی تهران موکدا اعلام می‌دارد که امنیت پایتخت و درنتیجه آسایش و رفاه مردم از هر جهت تأمین است و شخصی که در دوازده ساعت اخیر موجب اشاعه اکاذیب شده بود بازداشت گردیده و اگر افراد و دستجاتی بر خلاف مقررات فرمانداری نظامی رفتار و نظم و آسایش عمومی را مختل سازند، دستگیر و تسلیم دادگاه‌های نظامی خواهند شد.

در بخشی از اعلامیه شماره 8 فرمانداری نظامی تهران، که دیشب منتشر شد، نیز آمده است: فرمانداری نظامی تهران و حومه در 24 ساعت اخیر موفق شده که از شبکه‌های جاسوسی و کانون توطئه و خیانت اسناد و مدارک مهمی به‌دست آورد که ظرف سه روز آینده با ذکر جزئیات در معرض افکار عمومی قرار خواهد داد. ضمنا چند تن از کسانی که در دوازده ساعت اخیر شایعه‌پراکنی کرده بودند دستگیر و تسلیم دادگاه نظامی گردیدند.1

 

آغاز محاکمه سیزده تن از امرای ارتش

صبح امروز اولین جلسه محاکمه سیزده تن از امیران و افسران تسلیحات ارتش به ریاست تیمسار سرلشکر پیروزان و  به دادستانی سرهنگ پرندیان تشکیل شد.

اسامی برخی از متهمین و نوع اتهام آنها بدین شرح است؛ تیسمار سرلشکر بازنشسته محمد دفتری به اتهام شرکت در تقلب و تدلیس در خرید و تأسیس کارخانه باطری‌سازی، تیمسار سرتیپ بازنشسته علی نوکیانی به اتهام معاونت در جرم سرلشکر دفتری، سرهنگ بازنشسته علی توکلی واحد به اتهام معاونت در جرم، تیمسار سپهبد بازنشسته علی قریب به اتهام معاونت در جرم، تیمسار سرتیپ بازنشسته سیاوش سیاه‌پوش به اتهام معاونت در جرم، تیمسار سرتیپ علی پرویز به اتهام معاونت در جرم، تیمسار سرتیپ ابوالقاسم نقیب سادات به اتهام معاونت در جرم، سرهنگ بازنشسته علی‌اکبر ذوالفقاری به اتهام گزارش خلاف حقیقت. دکتر حبیب‌الله معظمی به اتهام معاونت در جرم تیمسار دفتری، سیاوش وزیر به اتهام معاونت در جرم، حسین حقگو به اتهام معاونت در جرم و دکتر محمدمهدی قهرمانی به اتهام معاونت در جرم. [روزشمار 19 خرداد 1342]

 

کنترل شدید خیابان‌های تهران

دیشب کنترل مأموران فرمانداری نظامی در خیابان‌های تهران به‌شدت افزایش یافته بود و هر گونه عبور و مروری به دقت از طرف ماموران بررسی می‌شد. از ساعت 11 به بعد این کنترل باز هم شدیدتر شد.

دیشب عده زیادی از کسانی که در ساعات ممنوعه در کوچه‌ها و خیابان‌ها مشاهده شده بودند از طرف مأموران بازداشت شدند، ولی صبح امروز عموما آزاد گردیدند.

 

چاپ ده میلیون کارت الکترال برای انتخابات

امروز اعلام شد که از طرف وزیر کشور دستور داده شد تا با سرعت هر چه بیشتر کارت‌های الکترال برای انتخابات چاپ شود.

وزیر کشور در دستور خود تأکید کرده است که حداقل باید ده‌میلیون کارت الکترال چاپ شود.

سخنگوی وزارت کشور نیز امروز گفت: نمونه کارت الکترال ضمیمه آیین‌نامه انتخابات بود و در جلسه دیشب هیئت دولت مطرح و تصویب شد و به همین جهت امروز دکتر پیراسته، وزیر کشور، دستور چاپ آن را صادر کرد.

به قراری که امروز گفته شد آیین‌نامه انتخابات حداکثر تا اوایل هفته آینده به تصویب هیئت دولت می‌رسد. قسمت اعظم آیین‌نامه مزبور در دو جلسه اخیر هیئت دولت به تصویب رسیده است.

آنچه که قطعی است پس از تصویب آیین‌نامه انتخابات از طرف وزیر کشور تاریخ قطعی شروع انتخابات اعلام خواهد شد.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.