20 خرداد 1342

20 خرداد 1342

شاه: ارتجاع سیاه نقشه‌های شومی داشت!/نیویورک‌تایمز: مردم از مساعی شاهنشاه حمایت می‌کنند!

شاه: ارتجاع سیاه نقشه‌های شومی داشت!

ساعت 5:30 بعدازظهر دیروز نوزده تن از دانشجویان دانشکده‌های مختلف تهران که قرار است با استفاده از بورس مؤسسه آموزش بین‌المللی، امروز تهران را به سوی آمریکا ترک کنند به اتفاق خدایار، سرپرست سازمان رهبری جوانان، و دو تن از بانوان که سرپرستی این عده را برعهده خواهند داشت، در کاخ سعدآباد به حضور شاه رسیدند.

شاه در این مراسم ضمن اشاره به وقایعی که از شهریور 1320 تاکنون در ایران روی داده است گفت: از 6 بهمن روز تصویب ملی، که میلیون‌ها نفر مردم ایران به اصلاحات اساسی رأی دادند، مملکت ما وارد مرحله تازه‌ای شد. جای تأسف است که عده‌ای آلت دست خارجی شده و به ایجاد بلوا دست زدند؛ آشوب و بلوایی که اگر جلوی آن گرفته نمی‌شد، معلوم نبود که وضع شما هم‌اکنون چگونه می‌بود.

وی افزود: اسناد و مدارکی در دست است که نشان می‌دهد آشوبگران و ارتجاع سیاه چه نقشه‌های شومی ترتیب داده بودند.

 

نیویورک‌تایمز: مردم از مساعی شاهنشاه حمایت می‌کنند!

امروز رادیو لندن از قول فرماندار نظامی تهران گفت: تا به حال 417 نفر دستگیر شده‌اند و بسیاری نیز درخواست اجازه تشکیل اجتماعات را نموده‌اند تا حمایت خود را از اصلاحات شاهنشاه ایران بنمایند، اما به واسطه حکومت نظامی صدور چنین اجازه‌هایی مقدور نمی‌باشد.

«خبرگزاری فرانسه» نیز نوشت: آمار رسمی دستگیرشدگان حوادث اخیر تهران 380 نفر گزارش داده شده است، ولی اوضاع در تهران و سراسر کشور عادی است و در همه جا آرامش برقرار است.

نیروهای زره‌پوش خیابان‌های تهران را ترک کرده‌اند و فقط چند تانک هنوز در اطراف اداره پلیس مستقر هستند و بازار نیز به‌تدریج فعالیت خود را از سر می‌گیرد. از طرف دیگر گزارش می‌رسد که عبدالله ضرغام‌پور، یکی از رهبران مهم قبایل که از چند ماه پیش بر ضد دولت قیام کرده بود، به وسیله یکی از محافظینش کشته شده است و جسد وی در شهر کوچک بهبهان به دار آویخته شده است.

آسوشیتدپرس نیز نوشت: اسدالله علم، نخست‌وزیر ایران، دیروز یک دولت خارجی را متهم کرد که مسبب شورش اخیر ایران بوده و پول‌های آن آتش اغتشاش علیه دولت او را دامن زده است.

«نیویورک‌تایمز» نیز ضمن تفسیر سرکوب شورش اخیر ایران نوشت: توده وسیعی از ایرانیان از مساعی شجاعانه شاه برای اصلاحات حمایت می‌کنند. موفقیت شاه علیه آخرین اقدام مخالفین ممکن است منجر به تجمع تمام طرفداران اصلاحات در انتخابات آینده برای بازگرداندن حکومت پارلمانی گرد.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.