19 خرداد 1342

19 خرداد 1342

شاه: ارتجاع سیاه ماهیت خود را نشان داد/به تظاهرکنندگان 25 ریال داده بودند تا به نفع فلانی شعار دهند!/محاکمه شش تن از امرای ارتش/نخست‌وزیر: نقشه‌های توطئه اخیر فاش شده است/عبدالله ضرغام‌پور کشته شد/رادیو مسکو: ایران از بسیاری کشورها عقب افتاده است و نیاز به این اصلاحات دارد!/«غرب مخالف اصلاحات ارضی در ایران است»!

شاه: ارتجاع سیاه ماهیت خود را نشان داد

ساعت 4 بعدازظهر دیروز مراسم تقسیم اسناد قریب چهارده‌هزار نفر از زارعین همدان، تویسرکان، ملایر و  نهاوند در میدان بوعلی همدان انجام شد.

شاه بعد از توزیع اسناد در جایگاه مخصوص قرار گرفت و طی بیاناتی گفت: تجلی روح مرتجعین سیاه را ما در روز چهارشنبه 15 خرداد در شهر تهران مشاهده کردیم. مرتجع سیاه از چندی پیش این اقدامات را شروع کرد. در چهارشنبه 15 خرداد ارتجاع سیاه چه کرد؟

 

به تظاهرکنندگان 25 ریال داده بودند تا به نفع فلانی شعار دهند!

شاه افزود: اسناد و مدارکی که به دست ما افتاده است و دال بر این است که وجوه هنگفتی از خارج به این مملکت برای ایجاد این قبیل بلواها رسیده است و به زودی منتشر خواهد شد. متأسفانه کسانی که بساط 15 خرداد را به راه انداختند خیلی از آنها که دستگیر شدند می‌گفتند به ما 25 ریال پول داده بودند و می‌گفتند: در کوچه‌ها بدوید و بگویید زنده‌باد فلانی. می‌دانیم این وجوه از کجا رسیده است و به شما ملت ایران به‌زودی جزئیات گفته خواهد شد.1

وی گفت: این موضوع اولا از لحاظ ایرانیت یک ایرانی که پول خارجی را بگیرد و بر ضد جامعه خودش اقدام بکند این را چه می‌شود گفت و دوم یک نفر شیعه پول بگیرد از یک نفر مسلمان غیر شیعه این چیست؟

 

محاکمه شش تن از امرای ارتش

امروز مقامات دادرسی ارتش اعلام کردند که محاکمه متهمین سوء استفاده در پرونده خرید کارخانه‌های باطری‌سازی از بامداد روز سه‌شنبه 21 خرداد (پس‌فردا) شروع خواهد شد. ریاست این دادگاه نظامی را تیسمار سرلشکر پیروزان به عهده دارد. این پرونده چهارده متهم دارد که یکی از آنها (تیمسار سپهبد وثوق) مشمول قانون محاکمه وزرا می‌شود و پرونده جهت وی کماکان مفتوح خواهد بود.2

متهمین دیگر پرونده مزبور عبارت‌اند از: سپهبد افخمی، سرلشکر دفتری، سرلشکر قریب، سرتیپ نوکیانی، سرتیپ سیاهپوش، سرتیپ پرویز، سرتیپ نقیب‌السادات، سرهنگ توکلی، سرهنگ ذوالفقاری، دکتر حبیب‌الله معظمی، سیاوش وزیری، حسین حقگو، مهدی قهرمانی.

 

نخست‌وزیر: نقشه‌های توطئه اخیر فاش شده است

اسدالله علم، نخست‌وزیر، بعدازظهر امروز درباره حوادث اخیر از رادیو ایران گفت: نقشه از این قرار بود که در ایام عزاداری محرم برخی وعاظ افکار و احساسات مردم را با پول‌هایی که از خارج و داخل به آنها می‌رسد با حرف و صرف پول بر ضد دولت بشورانند و مقارن با اربعین حسینی با یک حرکت از احساسات برانگیخته مردم استفاده کنند و دست به حرکات وحشیانه برای رسیدن به همین مقاصد پلید خود، که متوقف ساختن اصلاحات اساسی ایران و وحشی نشان دادن ملت ایران به جهانیان باشد، برسند، ولی آنها احساس کردند که دستشان برملا می‌شود و نقشه را که کاملا خام بود روز دوازدهم محرم به اجرا گذاشتند.

نخست‌وزیر افزود: در این موقع بود که همه قضایا برای ما روشن شد و جاسوس‌ها را با پول دستگیر کرده بودیم. بنابراین جای درنگ نبود؛ لازم بود محرکین توقیف و با اخلالگران با نهایت شدت رفتار شود.

اسدالله علم گفت: در روزهای آینده جاسوس‌ها و پول‌های به‌دست‌آمده با اسم و رسم و منبع کسب پول و اینکه پول از کجا به‌دست آمده و به دست چه کسانی رسیده است به وسیله سازمان اطلاعات و امنیت کشور در اختیار همه مردم قرار خواهد گرفت.3

 

عبدالله ضرغام‌پور کشته شد

روزنامه «کیهان» نوشت: عبدالله ضرغام‌پور، رئیس ایل بویراحمدی، در کوه‌های اطراف کهکیلویه کشته شد.

نیمه‌شب پریشب، عبدالله ضرغام‌پور، سردسته «اشرار» بویراحمد کهکیلویه، در کوه «سیاه» واقع در بین «تنگ لپو» و «تنگ هیگون» بیست کیلومتری دهدشت، مرکز کهکیلویه، کشته شد. وی مدتی در محاصره افراد نظامی بود و با شلیک یکی از مأمورین ویژه به نام علی قاید گیوی به قتل رسید.

جنازه عبدالله ضرغام‌پور در ساعت 4:30 بعدازظهر دیروز به وسیله تیمسار سرتیپ نادور، معاون لشکر خوزستان و فرمانده واحدهای عملیاتی بهبهان و کهکیلویه، با هواپیما به فرودگاه بهبهان وارد شد و از فرودگاه با آمبولانس به فلکه بزرگ شهر منتقل گردید.

جسد عبدالله ضرغام‌پور برای تماشای مردم در فلکه به دار آویخته شد.

 

رادیو مسکو: ایران از بسیاری کشورها عقب افتاده است و نیاز به این اصلاحات دارد!

دیشب رادیو مسکو گفتاری درباره حوادث اخیر ایران پخش کرد و گفت: ایران از لحاظ رشد اقتصادی از بسیاری کشورها بسی عقب افتاده و در حال حاضر بیش از بسیاری از کشورهای دیگر به تجدید اقتصادی و اجتماعی اساسی نیازمند است و بدین جهت تمایل به تأمین موجبات رستاخیز ملی در ایران بسیار شدید است.

هر فرد ایرانی به تاریخ پرافتخار میهن خود، که مهد تمدن جهان است، مباهات می‌کند و آرزو دارد که ایران در اسرع وقت دوباره در ردیف کشورهای مترقی قرار گیرد.4

 

«غرب مخالف اصلاحات ارضی در ایران است»!

رادیو مسکو سپس به انحصارات نفتی و دول غرب حمله کرد و گفت: آنها خواستار حفظ این وضع می‌باشند و می‌خواهند که ایران همچنان کشور عقب‌مانده باشد و رژیم ارباب و رعیتی حفظ شود. دول غرب در امور داخلی ایران آشکارا مداخله می‌کنند و با انجام اصلاحات ارضی مخالفت می‌ورزند.5

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.