18 خرداد 1342

18 خرداد 1342

فرمانداری نظامی تهران: عده‌ای توقیف یا تبعید شدند/ محاکمه نظامی پانزده نفر از روحانیون/ «روشنفکران» در بلوای اخیر شرکت نداشتند!/ تغییر سرپرست رادیو/ اعلامیه آیت‌الله مرعشی نجفی درباره دستگیری آیت‌الله خمینی و برگزاری مراسم یادبود شهدای ۱۵ خرداد/ نخست‌وزیر: با شدت برخورد نمی‌کردیم مشخص نبود مملکت امروز دست که بود!/ وزیر اقتصاد: با زور می‌شود مسئله را خاموش کرد، ولی همیشه سرنیزه جواب نمی‌دهد!

 فرمانداری نظامی تهران: عده‌ای توقیف یا تبعید شدند

اولین اعلامیه حکومت نظامی تهران و حومه شب پنجشنبه گذشته انتشار یافته بود. پس از آن تا امروز چهار اعلامیه دیگر منتشر شده است. در بخشی از اعلامیه شماره 4 فرماندار نظامی تهران آمده است: امنیت و آرامش کامل در پایتخت حکم‌فرماست و مأمورین فرمانداری نظامی تا کنون عده‌ای از مسببین و محرکین حادثه اخیر را دستگیر و تحت تعقیب قانونی قرار داده و دستگیری سایر افراد و عناصر مظنون به تحریک و خرابکاری نیز ادامه دارد.

در بخشی از اعلامیه شماره 5 نیز که امروز انتشار یافت آمده است: دیروز یک عده 39 نفری در منزل سید آقا موسوی خلخالی جمع شده بودند که اجتماع آنها مشکوک به نظر می‌رسید و بر خلاف حکومت نظامی بود و از طرف فرماندار نظامی تهران و حومه این عده دستگیر و بازداشت شدند.

موسی خلخالی به جنوب تبعید شد و دو نفر دیگر به نام ضیاء‌الدین استرآبادی و حسین خندق‌آبادی در توقیف باقی ماندند و بقیه دستگیرشدگان پس از رسیدگی کامل آزاد شدند.

 

محاکمه نظامی پانزده نفر از روحانیون

خبرگزاری‌ها و مطبوعات خارجی پیرامون حوادث چند روز اخیر در تهران و شهرستان‌های دیگر ایران به بحث پرداخته و همه آنها متذکر شده‌اند که تظاهراتی که در این چند روز در تهران صورت گرفته است صرفا به خاطر مخالفت با اصلاحات ارضی و آزادی زنان بوده است.

آسوشیدتدپرس در گزارشی از قول نخست‌وزیر ایران اعلام کرد که پانزده رهبر روحانی برجسته در دادگاه نظامی محاکمه خواهند شد و برای اینکه این محاکمه انجام پذیرد، حکومت نظامی تا شش هفته دیگر در پایتخت برقرار خواهد بود.

به گفته وی، نیروهای انتظامی تا یک هفته دیگر نیز به حالت آماده‌باش کنونی خواهند ماند، ولی دولت کاملا بر اوضاع مسلط است و از روی این آشفتگی پرده برخواهد داشت.

 

«روشنفکران» در بلوای اخیر شرکت نداشتند!

«خبرگزاری فرانسه» نیز در گزارشی از اوضاع ایران نوشت: تعصبات مذهبی مردم طعمه خوبی برای گردانندگان هیجانات سیاسی اخیر بوده است. درهرحال دولت کنترل اوضاع را در دست دارد و احتمال اینکه اقدامات تازه‌ای علیه رژیم ایران انجام شود نمی‌رود. باید در نظر داشت که در بلوای اخیر به‌هیچ‌وجه روشنفکران شرکت نداشتند؛ زیرا آنها اصولا با اصلاحات اخیر موافق‌اند.

این خبرگزاری همچنین در گزارشی از قم  و شیراز نوشت: تعداد کشته‌شدگان قم در تظاهرات روز چهارشنبه و  پنجشنبه بر طبق یک آمار نیمه‌رسمی به چهارده تن رسید. در شیراز نیز تظاهرات بسیار سختی شد که طی آن عده‌ای کشته شده‌اند. چهار تن از رهبران مذهبی، که آیت‌الله محلاتی نیز جزء آنهاست، بازداشت و به تهران آورده شده‌‎اند. اکنون آرامش در شهرهای قم و شیراز برقرار است، ولی رفت‌وآمد بین قم و تهران قطع شده است.

 

تغییر سرپرست رادیو

ساعت 11 صبح امروز نصرت‌الله معینیان، وزیر راه که به فرمان شاهنشاه با حفظ سمت به سرپرستی اداره کل انتشارات و رادیو نیز منصوب گردیده است، در اداره کل انتشارات و رادیو حضور یافت.

معینیان پس از بازدید از قسمت‌های مختلف اداره کل انتشارات و رادیو، در اداره «خبرگزاری پارس» حضور یافت.

معینیان در اداره انتشارات و رادیو نیز گفت: چون آقای جهانگیر تفضلی از چندی پیش به علت کسالت تقاضا کرده بودند که برای معالجه به خارج از کشور بروند، بنا به دستور شاهنشاه از امروز اینجانب با حفظ سمت وزارت راه امور انتشارات و رادیو را هم سرپرستی خواهم کرد.1

 

اعلامیه آیت‌الله مرعشی نجفی درباره دستگیری آیت‌الله خمینی و برگزاری مراسم یادبود شهدای ۱۵ خرداد

آیت‌الله مرعشی نجفی در اعلامیه‌ای به مناسبت دستگیری آیت‌الله خمینی و برگزاری مراسم یادبود شهدای 15 خرداد تصریح کردند: در تعقیب اعلامیه مورخه ۱۲ محرم الحرام، یعنی روزی که حضرت آیت‌الله خمینی دامت برکاته غافلگیر و عالم تشیع را غرق در دریای تأثر نمودند، لازم دانستم که مجددا متذکر شوم هدف اصلی روحانیت جز جلوگیری از آن چه را که برخلاف شرع مطهر اسلام است نبوده و در این هدف مقدس تمام آیات عظام قم و نجف اشرف و مشهد مقدس و سایر شهرستان‌ها و عموم حجج اسلام و خطبای عظام دامت تأییداتهم با پشتیبانی قاطبه ملت مسلمان ایران و شیعه جهان سهیم می‌باشند.

این اعلامیه می‌افزاید: از روز اول علمای اعلام و مراجع عالی‌مقام برای روشن ساختن اذهان عموم مردم متدین فتاوای خود را با تحمل مشقات زیاد در دسترس مسلمین قرار داده و در ضمن کرارا دولت را به نصایح خود متوجه و اعلام نمودند که هر چه زودتر با خواسته‌های مشروع عالم روحانیت موافقت نموده و باعث تشنج و برانگیخته شدن احساسات دینی مردم نشوند.

آیت‌الله مرعشی نجفی تصریح کرده است: متأسفانه مصادر امور کوچک‌ترین موافقتی از خود نشان نداده، بلکه در مقام کارشکنی، ملت بی‌گناه و ستمدیده را با شدت عمل به خاک و خون کشیده و عده‌ای را در زندان‌ها تحت شکنجه قرار و روز به روز عواقب امر را وخیم‌تر می‌سازد.

این اعلامیه می‌افزاید: آیا هدف ایشان غیر از هدف سایر آیات عظام بوده؟ یقینا ایشان جز صلاح دین و مملکت منظوری نداشته‌اند. آیا وجدان اجازه می‌دهد مردی را که در تمام مدت عمر به فکر ترویج دین و اصلاح جامعه باشد این نحوه گرفتار شود. آیا رواست که ملت در خواب راحت باشند و آیت‌الله خمینی در تاریکی شب به دست مأمورین مسلم بی‌رحم گرفتار شود. اینها فردا در محکمه عدل الهی چه جوابی خواهند داد؟

در ادامه این اعلامیه آمده است: خوب است اولیای امور به نصایح عالم روحانیت گوش داده دست از این اعمال غیرانسانی بردارند و از قهر و غضب ملت ستم‌دیده و محروم بترسند و از توهین مراجع دینی و علمای اعلام بهراسند و الا روز به روز بر احساسات دینی ملت افزوده خواهد شد. ملت مسلمان از منافع و مادیات خود صرف نظر می‌کند، ولی از دین و پیشوایان مذهبی خود صرف نظر نخواهد کرد. تعطیل چند روزه بازار و دکاکین ایران با این وضع خراب اقتصاد مملکت بهترین شاهد است بر این معنی. با اینکه حقیر و عموم آیات عظام مردم را کرارا به حفظ آرامش توصیه نموده‌ایم.

آیت‌الله مرعشی نجفی افزوده است: دستگاه تبلیغات خیال می‌کند که با توهین و هتک حرمت آیات عظام مردم را از هدف مقدس دینی خود منصرف خواهند نمود حاشا و کلا، بعضی از مسئولین امر که ادعا می‌کند با یکی از روحانیون مورد علاقه خود ملاقات کرده و درباره انتخابات نسوان صحبت نموده و آن فرد روحانی گفته است زن‌های ایرانی مثل زنان دیگر نیستند بهتر آن است که برای اثبات و مدرکیت حرف خود بر فرض صحت، آن روحانی را معرفی نموده، یقینا عالم روحانیت و افکار عمومی ملت مسلمان ایران درباره او قضاوت خواهد نمود. چنان‌چه حقیر در اعلامیه مورخه ۱۵ شوال، عدم جواز و استلزام مفاسد کثیره این امر را صریحا تذکر داده‌ام.2

 

نخست‌وزیر: با شدت برخورد نمی‌کردیم مشخص نبود مملکت امروز دست که بود!

جلسه هیئت دولت 5 بعد از ظهر روز شنبه 18 خرداد به ریاست اسدالله علم، نخست‌وزیر، در کاخ نخست‌وزیری تشکیل شد.

نخست‌وزیر: آقایان لابد تأیید می‌کنند که این شدت لازم بود؛ زیرا اگر به این شدت عمل نمی‌شد، معلوم نبود این مملکت دست کیست، حتی آخوند. به نظر می‌رسد شدت اثر خود را کرده است، ولی ممکن است باز اتفاقاتی بیفتد، البته اگر افتاد، آقایان باید تأیید بفرمایید. به همان شدت بزنیم.

وزیر پست و تلگراف و تلفن: در روز بحران یک بعدازظهر دختران هم با چادر سر کار آمدند.

 

وزیر اقتصاد: با زور می‌شود مسئله را خاموش کرد، ولی همیشه سرنیزه جواب نمی‌دهد!

وزیر اقتصاد توضیح مفصلی درباره حوادث اخیر داد و اینکه به کلی زیربنای اجتماع ایران به هم خورده است و گفت: با زور می‌توان مسئله را خاموش کرد، اما باید جامعه متکی به نیروهایی بشود و الا نمی‌توان همیشه با سرنیزه و زور اداره کرد. بنده استدعایم این است که نباید فکر کرد مسئله تمام شده است. بهتر است دولت سرکمیسیونی تشکیل بدهد و آن طبقه‌ای را که باید جامعه ایرانی روی آن بایستد، آن طبقه را تقویت کنیم و الا اگر این‌طور برویم با خطر واقعی روبه‌رو می‌شویم.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.