17 خرداد 1342

17 خرداد 1342

85 کشته و مجروح در سراسر کشور/ سی دانشمند اتمی در تهران/ اعلامیه آیت‌الله خویی درپی قیام خونین ۱۵ خرداد

85 کشته و مجروح در سراسر کشور

«تهران‌مصور» نوشت: در ظرف سه روز تعطیل در سراسر ایران، جمعا 35 نفر در حوادث مختلف کشته شدند که از آن جمله پنج نفر در حادثه برخورد دو تاکسی در یزد، چهار نفر در حادثه سقوط یک اتوموبیل فولکس واگن به دره در جاده چالوس بوده است.

علاوه بر این تلفات در ایستگاه کویر، مردی به نام میرزا علی در زیر قطار تهران مشهد به دو نیم شد.

در بهشهر طی یک زدوخورد یک نفر کشته شد. در تهران و اطراف نیز بیش از نوزده نفر بر اثر حوادث مختلف به قتل رسیدند و بلاخره در زدوخوردی که بین مأمورین ژاندارمری و قاچاقچیان مسلح در کوه‌های نزدیک طیبات صورت گرفت پنج نفر کشته شدند که از آن جمله یک گروهبان ژاندارمری و یک نفر از قاچاقچیان مهم و سه نفر از افراد طایفه بهلولی بودند.

 

سی دانشمند اتمی در تهران

کنفرانس سه‌روزه دانشمندان اتمی کشورهای عضو سازمان سنتو هفته گذشته در تهران با حضور سی نفر از دانشمندان اتمی کشورهای عضو سنتو تشکیل شد.

در این کنفرانس، شخصیت‌های برجسته اتمی آمریکا و انگلیس شرکت داشتند. از جمله مسائل جالبی که در این کنفرانس سه‌روزه مطرح گردید استفاده از ایزوتوب‌های اتمی برای تعیین آب چاه‌های عمیق و قنات بود و کارشناسان اتمی اعلام کردند که به وسیله استفاده از ایزوتوب‌های اتمی می‌توان تعیین کرد که حفر قنات بیشتر از نظر کشاورزی مقرون به صرفه است تا چاه عمیق.1

 

اعلامیه آیت‌الله خویی درپی قیام خونین ۱۵ خرداد

آیت‌الله خویی از مراجع تقلید مقیم نجف طی اعلامیه‌ای در پی قیام خونین 15 خرداد تأکید کردند: کمک و همراهی با ظالمین و ستمگران در شریعت مقدسه اسلامیه از اعظم محرمات است و در حرمت آن بین علمای اعلام خلافی نیست.

این اعلامیه می‌افزاید: نظر به اینکه دولت فعلی ایران برای پیشرفت مقاصد شوم خود که مخالف مقررات دین اسلام است، از هرگونه تعدی و ظلم، از زدن و کشتن و زندان بردن آقایان علمای اعلام و طلاب علوم دینیه و سایر طبقات مؤمنین مضایقه ندارد، بر هر فردی از افراد مسلمان در هر لباس و هر مقامی که باشند واجب است که از همکاری با این دولت خائن خودداری نمایند.

آیتالله خویی افزوده است: بر تمام مسلمانان لازم است استغاثه حضرت سیدالشهداء حسین بن علی علیه‌السلام را در نظر گرفته و از دین مقدس اسلام دفاع نمایند.2

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.