30 آبان 1341

30 آبان 1341

سردسته قاتلین مهندس عابدی دستگیر شد/حکومت نظامی لغو نشده است/ اعلامیه شماره 3 فرماندار نظامی شیراز و حومه/سردسته قاتلین دستگیر شد/ جنایت به دستور شخص ناصر قشقایی رخ داده است!/دو گزارش متفاوت درباره اوراق قرضه!/شورای عالی نیروی انسانی زیر نظر نخست وزیر تشکیل می شود/طرح سهیم کردن کارگران در سود کارخانجات تحویل اتاق صنایع و معادن شد/روسای اصلاحات ارضی فارس تعیین شدند/وزیر بازرگانی : از شوروی انتظاراتی داریم!/دیگر دعوت نمی کنیم !

سردسته قاتلین مهندس عابدی دستگیر شد

«روزنامه اطلاعات» امروز نوشت :

در جریان دستگیری قاتلین اصلی مهندس ملک عابدی ابراهیم قهرمانی رئیس طایفه نمدی منشعب از ایل قشقایی که به نام ابراهیم خان نمدی معروف است با عده ای از افراد ایل خود با مامورین ژاندارمری همکاری می کند و مسلحانه در تمام نقاط کوهستانی صعب العبور مامورین ژاندارمری را هدایت می نماید.

برای دستگیری متهمین بازداشت شده مامورین با راهنمایی این افراد که اطلاعات کافی از مناطق کوهستانی دارند رد پای مهاجمین را گرفته و پس از عبور از چند غار آن ها را دستگیر نموده اند.

 

حکومت نظامی لغو نشده است

طبق اظهار تیمسار سپهبد ورهرام استاندار فارس قرار بود عصر دیروز حکومت نظامی در شیراز لغو شود ولی هنوز حکومت نظامی در شیراز و حومه لغو نشده است. استاندار فارس درباره لغو حکومت نظامی از مرکز اجازه خواسته است ضمنا ساعت ۷ بعد از ظهر دیروز اعلامیه زیر از طرف فرماندار نظامی انتشار یافت؛

 

 اعلامیه شماره 3 فرماندار نظامی شیراز و حومه

چون طبق ماده ۱۰ قانون فرمانداری نظامی در مدت فرمانداری نظامی کلیه اجتماعات و انجمن ها بایستی به کلی موقوف و متروک باشد لذا بدین وسیله به اطلاع اهالی محترم شیراز و حومه می رساند که مراتب را دقیقا رعایت نمایند والا طبق قانون فرمانداری نظامی با متخلفین رفتار خواهدشد.

فرمانده لشکر ۱۰ فارس و فرماندار نظامی شیراز سر تیپ عبدالعلی اورمزد

خبر دیگر این که محمد ضرغامی (مالک) که چند روز قبل به علت حمل اسلحه غیر مجاز و عبور در ساعت ممنوعه بازداشت شده بود هنوز در بازداشت گاه به سر می برد.

 

سردسته قاتلین دستگیر شد/ جنایت به دستور شخص ناصر قشقایی رخ داده است!

در آخرین ساعت وقت اداری امروز گزارش رسید دیشب چهار متهم دیگر با اسلحه دستگیر و به فیروز آباد اعزام گردیدند. اسفندیار و سلطانعلی سر دسته های اشرار هم دستگیر شدند و عده ای افسر و ژاندارم برای انتقال آن ها به فیروز آباد رهسپار ارتفاعات اطراف گردیدند.

سرگرد بانکی گفت : قتل مهندس عابدی با توطئه قبلی بوده است زیرا هیچ کدام از تیره های ایل نمدی که از چهل تیره تشکیل یافته است پیش خود نمی توانند اقدام به راهزنی کنند و سال های متوالی است که در جاده فیروز آباد امنیت کامل برقرار بوده است و به این جهت این حادثه به دستور شخص ناصر قشقایی انجام شده است و این که روز نوزدهم آبان ماه ناصر قشقایی طی نامه ای از خود سلب مسئولیت کرده می رساند که سران و کلانتران ایل قشقایی از وی کسب دستور کرده اند.

وی افزود: توطئه مزبور به منظور مخالفت با اجرای قانون اصلاحات ارضی و ایجاد ترس و وحشت در دستگاه های دولتی در منطقه فارس بوده است.

 

دو گزارش متفاوت درباره اوراق قرضه!

«روزنامه اطلاعات» چاپ اوراق سه هزار میلیون ریال اسناد خزانه به زودی آغاز می شود و  وزارت دارایی از مدتی پیش مشغول تهیه مقدمات چاپ آن می باشد.

 طبق تصویب نامه قانونی وزارت دارایی می تواند تا سه هزار میلیون ریال اسناد خزانه انتشار دهد مشروط بر این که معلوم شود به این پول برای چه کاری احتیاج دارد تا با تصویب هیئت وزیران اجازه انتشار و فروش آن داده شود.

با وجودی که اطلاعات نوشته است « چاپ اوراق سه هزار میلیون ریال اسناد خزانه به زودی آغاز می شود» روزنامه کیهان در شماره امروز خود نوشت : اوراق قرضه در فرصت مناسب انتشار می یابد، دولت در این کار عجله ای ندارد و به همین جهت تاکنون هیچ اقدامی در اجرای تصویب نامه اوراق قرضه، صورت نگرفته است.

 

شورای عالی نیروی انسانی زیر نظر نخست وزیر تشکیل می شود 

امروز خسروانی وزیر کار و خدمات اجتماعی پیرامون هدف از تعلیمات حرفه ای نقش آموزش نیروی انسانی در این باره چنین اظهارداشت : هدف این است که تعلیمات مطابق با احتیاجات صنعتی کشور صورت بگیرد و هزینه هایی که صرف تعلیمات حرفه ای می شود به هدر نرود.

بر اساس توافقی که بین وزارت کار و خدمات اجتماعی و وزارت فرهنگ، وزارت صنایع و معادن و سازمان برنامه به عمل آمده آموزش حرفه ای جوانان در هنرستان ها با وزارت فرهنگ، تعلیمات حرفه ای و برنامه های آموزش سرپرستان و توسعه مهارت با وزارت کار، آموزش مدیریت با وزارت صنایع و معادن می باشد به علاوه پیش بینی شده است که به منظور تلفیق و تامین هماهنگی و تنظیم استاندارد های آموزشی شورای عالی نیروی انسانی زیر نظر نخست وزیر و با مشارکت وزرای مسئول و مقامات مربوطه تشکیل گردد.

در تنظیم موافقتنامه که به تاریخ خرداد ماه ۱۳۳۹ به امضا رسیده است کارشناسان و نمایندگان سازمان ملل متحد و دفتر بین المللی کار نیز مشارکت داشته اند.

 

طرح سهیم کردن کارگران در سود کارخانجات تحویل اتاق صنایع و معادن شد

طرح سهیم کردن کارگران در سود کارخانجات برای اظهار نظر به مهندس شریف امامی رئیس اتاق صنایع و معادن تسلیم شده است. طرح مزبور با حضور چند تن از اعضای اتاق در جلسات متعدد دقیقا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

طرح سهیم کردن کارگران در سود کارخانجات براساس همان 20 درصد سود کارخانجات تنظیم گردیده و دارای ۱۸ ماده می باشد.

مطابق این طرح برای نظارت و اجرای طرح سهیم کردن کارگران در کلیه کارخانجات کمیته ای به نام «کمیته سهیم کردن کارگر در سود» تشکیل خواهد شد که در آن نماینده  کارگر، نماینده وزارت کار، نماینده وزارت دارایی و مدیر کارخانه حضور خواهند داشت و ترتیب کار سهیم کردن را عملی خواهند ساخت. کلیه امور مربوطه در کارخانجات باید زیر نظر کمیته مزبور انجام گیرد.

 

روسای اصلاحات ارضی فارس تعیین شدند

امروز سخنگوی وزارت کشاورزی اظهار داشت برای تسریع در اجرای قانون اصلاحات ارضی به دستور دکتر حسن ارسنجانی استان فارس به چهار منطقه تقدیم گردید و روسای آن تعیین شدند.

 

وزیر بازرگانی : از شوروی انتظاراتی داریم!

امروز دکتر جهانشاهی در باره مذاکرات خود با سریکف رئیس اداره بازرگانی شوروی در زمینه موافقت نامه پرداخت دو کشور اظهار داشت: ما در باره حل مشکلات مربوط به این موافقت نامه مذاکره کردیم و قرار شد تماس های ما ادامه پیدا کند.

خبرنگاری از وزیر بازرگانی سوال کرد آیا به نظر شما لازم نیست که هیئتی مجددا برای امضای این موافقت نامه از شوروی به تهران بیاید. وزیر بازرگانی گفت ظاهرا احتیاجی به آمدن چنین هیئتی نیست و هیئتی که قبلا به همین منظور از شوروی آمده بود اطلاعات فنی لازم را در اختیار روسای اداره بازرگانی شوروی گذارده است، ولی اگر لازم شود که باز هم هیئتی بیاید مسلما از طرف دولت شوروی برای این کار اقدام خواهد شد.

وزیر بازرگانی درباره امضای این موافقت نامه اظهار امیدواری کرد و افزود: ما از شوروی ها در مورد این موافقت نامه انتظاراتی داریم که باید تکلیفش معلوم شود و پس از آن موافقت نامه امضا گردد .

 

دیگر دعوت نمی کنیم !

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت:

ما تصور می کردیم مملکت به جوانان تحصیل کرده نیاز دارد و فرزندان و برادران ما، بعد از آن که در خارج از کشور تحصیلات خود به اتمام رساندند و با علوم و فنون جدید آشنا شدند باید به ایران برگردند تا به همت آنان فاصله ای که میان ما و دنیای پیش افتاده هست زودتر طی شود.

ما می گفتیم مخارج تحصیل شما را مردمی فقیر و محروم، مردمی گرفتار بیماری و بی سوادی می پردازند. انصاف نیست شما به پول این ها درس بخوانید و وقف اینها نباشید. شما از بین مردمید و متعلق به این مردم. بیائید در میان این مردم زندگی کنید و به  خاطر این مردم بکوشید، اما هرگز دل ما راضی نمی شود جوانی از زندگی مرفه، از حقوق مناسب، از زرق و برق دنیایی که در آن چند سالی زندگی کرده است چشم بپوشد و به وطن باز گردد و در اینجا عاطل و سرگردان شود.

وقتی جوانانی تحت تاثیر مقالات و منطق ما آمدند و چندی در خیابان ها پرسه زدند، یا به مانند شما از این در به آن در زدند، کار خواستند، وسیله کار خواستند و پیدا نکردند نفرین به ما میکنند و ما مستحق نفرین فرزندان عزیز خود نیستیم، ما هنوز به آن عقیده ایم که مملکتمان از جوانان، از تحصیل کردگان، از متخصص در رشته های مختلف علوم بی نیاز نیست. اگر ما بی نیاز می بودیم برای معالجات ساده بیماران ناچار به مسافرت خارج نمی شدند و در شهر خودشان، در کنار خانواده و کس و کار خود معالجه می کردند، اگر بی نیاز می بودیم دست توسل به سوی مشاوران و کارشناسان خارجی در هر زمینه دراز نمی گردیم، ما نیاز داریم اما در عین حال مسائلی هست که مانع از جلو آمدن و جایگزین شدن جوانان تحصیل کرده در کارهاست. موانعی هست که وقتی پزشک جوانی، با آخرین اطلاعات علمی و با درخشان ترین درجات وارد کشور می شود و به خیال خود می خواهد خدمت بکند به آن موانع برمی خورد و معطل می ماند. تا وقتی چنین مشکلاتی باقی است ما به جوانان ، به تحصیل کرده های ایرانی مقیم خارج اصرار نمی کنیم به وطن باز گردند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.