26 آبان 1341

26 آبان 1341

«قاتلین مهندس عابدی شناخته شدند»/مثل زارع خود رادیو گوش کنید!/قاتلین شناسایی شدند/فرماندار فیروزآباد از نرخ نان در این شهر اطلاعی نداشت!/ 8 نفر در فارس دستگیر شدند/سفر 4 سناتور آمریکایی به ایران/«برای مشاعره این جا نیامده ام»/مالک عمده زنجان  کلیه املاک خود را واگذار کرد/طرح اصلاحی مالیات پیشه وران

«قاتلین مهندس عابدی شناخته شدند»

روزنامه ها امروز از شناسایی قاتلین مهندس عابدی خبر داده و به نقل از فرزند وی نوشتند : پدر من در راه وطن کشته شد و من انتقام او را از قاتلین می گیرم!

عصر دیروز جلسه ای با حضور دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی در استانداری فارس تشکیل شد در این جلسه عده ای از خرده مالکین حضور داشتند ، یکی از مالکین از طرف سایرین مطالبی را قرائت و به ضرائب تعیین کننده قیمت اعتراض کرد.

سپس دکتر ارسنجانی گفت اگر شما مشمول قانون نیستید به چه مناسبت از این ضرایب ترس دارید. انشایی که شما از روی کاغذ خواندید مانند آن بود که از طرف دولت و ملت ایران و مالکین بزرگ صحبت می کنید. شاید شما هم از همان خرده مالک هایی هستید که دارای دهات خرده خرده متعدد است.

من در میان شما شخصی را سراغ دارم که برای توطئه چینی در خانه خود جلساتی از مالکین داشته و پول جمع کرده است.

 

مثل زارع خود رادیو گوش کنید!

در این موقع سپهبد ورهرام گفت مثل این که بنده آذربایجانی باید به فارسی، فارسی یاد بدهم شما هم مثل زارع خود رادیو گوش کنید. قانون اصلاحات ارضی به خرده مالک که کاری ندارد اگر حرف های دیگری در کار است بنده باید بدانم چیست؟ و الا زمین بروید و آسمان بروید، راحت باشید و یا ناراحت به هر صورت قانون اجرا خواهدشد.

ارسنجانی سپس گفت: آقایانی که تا حالا پول جمع کرده اند و در راه مخالفت اصلاحات ارضی خرج کرده اند خوب است دیگر از این ولخرجی ها نکنند که هم پول می رود و هم گرفتاری بار می آورد و مصالح مردم را هم که نمی شود فدای چند نفر کرد که خود را گل سر سبد خلقت می دانند.

 

قاتلین شناسایی شدند

دیروز تیمسار سپهبد ورهرام طى یک مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت حکومت نظامی از فردا (امروز) در شیراز لغو خواهد شد. من دیگر لزومی به ادامه حکومت نظامی نمی بینم. مامورین براوضاع مسلط هستند. حالا تا 40 پنجاه روز مسئله اصلاحات ارضی در بین است ولی بعدا به مسائل عمر انی توجه خواهم کرد.

استاندار فارس گفت : برای جنوب و بنادر طرح های جالبی از طرف شیر و خورشید تهیه شده که در دست اجرا است. من مامورینی را که نتوانم با آنها کار کنم یا ادامه کار آنها را صلاح ندانم تغییر می دهم حالا در هر پستی که می خواهند باشند ولی کسی بدون علت نباید ناراحت باشد.

استاندار فارس گفت قاتلین مهندس عابدی شناخته شده اند. مامورین قبلی خیلی کوتاهی کرده اند. مدت ها در شیراز جلساتی بوده است کسی هم اقدامی نکرده است. فرماندار فیروز آباد را که خواسته بودم آن قدر از قضیه بی اطلاع بود که حدی نداشت.

 

فرماندار فیروزآباد از نرخ نان در این شهر اطلاعی نداشت!

من از او سوال کردم نرخ نان در فیروز آباد چیست گفت نمی دانم؟ گفتم خوب علت آن معلوم است نان را مفت می آورند و می خوری. به هر صورت من به همه کارها به نوبت خواهم رسید و اصلاحات ارضی باکمال قدرت دنبال خواهد شد.

 

 8 نفر در فارس دستگیر شدند

روزنامه کیهان نیز در شماره امروز خود نوشته است : « به طوری که خبرنگار ما از مقامات صلاحیت دار کسب اطلاع کرده است تا دیروز هشت نفر از کسانی که در امر شهید شدن مرحوم ملک عابدی دخالت داشتند از طرف ستاد ژاندارمری فارس دستگیر شدند و هم اکنون در زندان ژاندارمری فیروزآباد به سر می برند.»

 

سفر 4 سناتور آمریکایی به ایران

چهار تن از سناتورهای آمریکایی به ریاست سناتور مایک فانسفیلد رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا که عصر دیروز وارد ایران شدند، ساعت ۱۱ صبح امروز به حضورشاهنشاه شرفیاب شدند. اعضای این گروه از طرف کندی مامور انجام یک سفر تحقیقاتی در کشور های خارجی شده اند.

 

«برای مشاعره این جا نیامده ام»

پس از پایان ختم مهندس عابدی در مسجد وکیل شیراز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی به تالار دانشکده ادبیات دانشگاه پهلوی شیراز رفت و در جمع دانشجویان و عده ای دیگر از جوانان شیراز نطقی ایراد کرد.

دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی پشت تریبون قرار گرفت و گفت من امروز این جا برای مشاعره نیامده ام و نیامده ایم که ملاحظه کنیم کدام یک بهتر تاریخ وجغرافی می دانیم آمده ام از موضوعی صحبت کنم که لکه ننگی به دامن فارس گذاشته است.

انقلاب در سال ۱۹۰۷ به ایران رسید و مشروطیت در ایران برقرار شد ولی اشراف امتیازات خود را حفظ کردند لذا ملاحظه می کنیم پس از اعطای مشروطیت عین الدوله صدر اعظم می شود ، آن ها صندلی های پارلمان را برای خود حفظ کردند و نوکرهای خودرا به پارلمان می فرستادند.

بعد وقتی محمدعلی میرزا زیر قول خود در مورد مشروطیت که یک مشروطیت اعطایی بود زد از طرف ملت کوششی به عمل آمد و ستارخان و باقر خان و مردم کوچه و خیابان از سایر نقاط ایران وارد معرکه شدند و برای مشروطیت خون ریختند ولی باز هم چون فئودالیسم باقی بود لذا مجلس همان بود که بود. غیر از دوره اول که امثال مشهدی باقر بقال در مجلس بودند و انتخابات صنفی بود، در سایر ادوار مجالس آلت دست فئودال ها بود.

 

مالک عمده زنجان  کلیه املاک خود را واگذار کرد

 محمود ذوالفقاری نماینده سابق مجلس شورای ملی طی تلگرافی که به حضور شاهنشاه مخابره کرد تمام املاک موروثی و ابتیاعی خود را در منطقه زنجان به طور رایگان در اختیار وزارت کشاورزی قرار داد تا رایگان بین کشاورزان تقسیم گردد.

 

طرح اصلاحی مالیات پیشه وران

در هفته آینده وزیر دارایی طرح اصلاحی تصویب نامه مالیات پیشه وران را تقدیم هیئت وزیران خواهد کرد.

در این طرح مهلت پرداخت مالیات اصناف که آخرین روز آن چهارشنبه هفته آینده 30 آبان است تا 15 آذر تمدید می شود.

تقاضای اصناف این است که این مهلت حداقل یک ماه باشد تا همه پیشه وران بتوانند اقدام به پرداخت آن نمایند.

در مورد آخرین روز مهلت که 15 آذر یا آخر آذر باشد وزیر دارایی تصمیم خواهد گرفت، به هر حال طرح، حداقل با 15 روز تمدید تقدیم هیئت دولت خواهد شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.