23 آبان 1341

23 آبان 1341

آخرین خبرها و جزئیات از کشته شدن رئیس اصلاحات ارضی فیروز آباد/«جنایت به تحریک ملاکین بزرگ فارس بوده است»/«اولین شهید راه اصلاحات ارضی»/استاندار فارس برکنار شد/نخست وزیر عزای ملی اعلام کرد/شاه : خون بهای مهندس عابدی را می گیریم!/نیروی من به عنوان پادشاه قابل توجه است/ سلطنت بر یک عده افراد غیر آزاد و غیر مترقی ارزش ندارد!/وزیر اقتصاد دلیل انتشار اسناد خزانه را توضیح داد/دلیل انتشار اوراق قرضه رفع مضیقه بودجه نیست!/هدف اصلی دولت ایجاد بازار پول و متمرکز کردن و به کار انداختن موجودی های کوچک است

آخرین خبرها و جزئیات از کشته شدن رئیس اصلاحات ارضی فیروز آباد

روزنامه های کثیرالانتشار کشور امروز با انتشار خبر کشته شدن رئیس اصلاحات ارضی منطقه فیروزآباد جزئیات بیشتری از این رویداد را منتشر کردند.

بر اساس این گزارش ها به دنبال قتل ملک عابدی رئیس اداره اصلاحات ارضی فیروز آباد اسدالله علم نخست وزیر عصر دیروز اعلام کرد که تصمیم استوار دولت برای ادامه اصلاحات ارضی با این قبیل مقاومت ها و تحریکات دچار تزلزل نخواهد گردید.

نخست وزیر اظهار داشت که به زودی محرکین و مسببین این جنایت دستگیر و مجازات خواهند شد، تا کیفر آن ها درس عبرتی برای مخالفان اصلاحات ارضی باشد.

 

«جنایت به تحریک ملاکین بزرگ فارس بوده است»

وزیر کشاورزی اظهار داشت که این جنایت به تحریک ملاکین بزرگ فارس بوده و آنها جلسات سری تشکیل می دهند و حتی پول هایی نیز تاکنون برای تحریکات خود بر ضد اصلاحات ارضی در منطقه فارس خرج کرده اند.

 

دکتر ارسنجانی در آخر وقت دیروز به وسیله تلفن به رئیس سازمان اصلاحات ارضی فارس گفت از قول من بگوئید که علیرغم این تحریکات کار اصلاحات ارضی در ناحیه فارس تا یک ماه دیگر به پایان می رسد.

 

«اولین شهید راه اصلاحات ارضی»

بر اساس گزارش جراید ارسنجانی وزیر کشاورزی که از خبر قتل مرحوم عابدی فوق العاده متاثر شده بود اظهار داشت که مهندس عابدی اولین شهید راه اصلاحات ارضی در ایران بوده است.

دولت ایران قبلا اعلام کرده است که در برابر این قبیل تحریکات شدیدا عمل خواهد کرد ، علاوه بر این دولت تصمیم گرفته است بدون فوت وقت اصلاحات ارضی را در سرتاسر منطقه فارس با سرعت بیشتر و همزمان با یک دیگر انجام دهد و دیگر این کار در مراحل مختلف و به طور تدریجی در نقاط معین صورت نخواهد گرفت.

 

استاندار فارس برکنار شد

به دنبال قتل مهندس عابدی در جلسه فوق العاده دیشب دولت تصمیم به تعویض استاندار فارس گرفته شد و بلافاصله سپهبد ورهرام به این سمت انتخاب گردید، استاندار جدید فارس صبح امروز به وسیله وزیر کشور به حضور شاهنشاه معرفی شد و به اتفاق فرمانده لشکر فارس با هواپیما به سوی شیراز عزیمت کرد.

 

نخست وزیر عزای ملی اعلام کرد

صبح امروز اسدالله علم نخست وزیر اطلاعیه ای منتشر و تاکید کرد :  هم وطنان عزیز!  چنان که اطلاع یافتید مهندس ملک عابدی رئیس حوزه اصلاحات ارضی منطقه فیروزآباد فارس بر اثر یک توطئه ناجوانمردانه شهید شد. آن چه تا امروز روشن شده این است که توطئه به دست کسانی انجام گرفته که تاکنون چه مستقیم و چه غیر مستقیم از دست رنج رعیت سابق استفاده کرده اند. منافع این اشخاص در جهت عکس منافع ملی ماست و برای بنده و برده نگهداشتن فرزندان ایران است. البته برای خواهران و برادران عزیز تردیدی نیست که معنی اجرای لایحه اصلاحات ارضی یعنی آزادی قاطبه ملت ایران و بنابراین جوان ناکام مهندس ملک عا بدی شهید راه آزادی و سرافرازی ملت ایران است.

 من امروز را حسب الامر شاهانه روز عزای ملی اعلام می دارم و فردا هم به همین مناسبت تعطیل عمومی است. باز هم به کسانی که در راه استقلال ما آزادی ما و سربلندی ما در دنیای امروز اخلال می کنند چنان که هفته پیش اعلام کردم می گویم که چرخ زمانه به عقب برنمی گردد.

اصلاحات باید به سرعت پیش برود و دولت با نهایت قدرت هر گونه توطئه را در هر کجا پیش بیاید در هم خواهد کوبید و توطئه کنندگان را به ملت ایران معرفی خواهد کرد و به همین منظور؛

1-در شیراز که مرکز توطئه این عمل ناجوانمردانه شده بود حکومت نظامی اعلان شد تا مرکز هر فسادی را ریشه کن نماید.

٢- سپهبد ورهرام به استانداری فارس منصوب گردید .

3- برای دستگیری قاتلین اقدامات سریع در جریان است.

4-دستور داده شد در هر نقطه سوء ظنی در تهیه چنین توطئه برود به شدت سرکوب شود.

5- از امروز در سراسر فارس انجام اصلاحات ارضی اعلام گردید.

 

شاه : خون بهای مهندس عابدی را می گیریم!

پیش از ظهر امروز شاهنشاه اسناد مالکیت 26 ده از قراء منطقه ( هلیلان) واقع در ۱۳۰ کیلومتری کرمانشاه را به ۲۹ نفر از نمایندگان آنها اعطاء کرد.

ساعت 9 و 45 دقیقه صبح امروز هواپیمای حامل شاهنشاه در فرودگاه کرمانشاه به زمین نشست. پس از انجام مراسم احترامات نظامی و عرض خیر مقدم و گزارش نظا می به وسیله استاندار و فرمانده ارتش یکم و شهردار کرمانشاه شاهنشاه از مقابل صف مستقبلین عبور فرمودند و در مقابل صف اعضای انجمن شهر از وضع شهرو آب آشامیدنی مردم سوالاتی کردند و در این مورد دستورات موکدی صادر نمودند.

 

نیروی من به عنوان پادشاه قابل توجه است/ سلطنت بر یک عده افراد غیر آزاد و غیر مترقی ارزش ندارد!

من در گذشته گفتم که قدرت من مربوط به قدرت ایران است من به عنوان یک فرد قدرت محدودی دارم ولی نیروی من به عنوان پادشاه قابل توجه است. با این نسبت است که ما می توانیم هر کاری بکنیم و جای خود را در بین ممالک مترقی باز کنیم و آینده ایران را روشن و درخشان سازیم.

 امروز می خواهم مطلب دیگری را که در سال 1326 هنگام مراجعت از آذربایجان گفته بودم تکرار کنم. من گفته بودم که سلطنت من بر یک مشت مردم فقیر افتخاری ندارد از آن روز تا به حال می بینید که چه کرده ایم و امروز به شما می گویم که سلطنت بر یک مردم غیر آزاد و غیر مترقی برای من ارزش ندارد. اگر من بر این تخت نشسته ام برای این است که بتوانم به این ملت و به این مردم خدمت بکنم .

کارهایی که من انجام می دهم برای حفظ تاج و تخت سلطنت نیست کار های من برای اعتلای ایران است من مثل یک ایرانی فکر می کنم و این زندگی من بوده و تا به آخر خواهد بود خداوند همیشه پشت و پناه من و ملت ایران بوده است و تا موقعی که در این راه قدم برداریم از عنایات پروردگار برخوردار خواهیم بود و موفق خواهم شد.

 

وزیر اقتصاد دلیل انتشار اسناد خزانه را توضیح داد

بهنیا وزیر دارایی در یک جلسه مصاحبه مطبوعاتی شرکت کرد و پیرامون تصویب نامه قانونی انتشار اوراق خزانه توضیحاتی در اختیار خبرنگاران گذاشت و به سوالات آنان پاسخ گفت.

فلسفه انتشار اسناد خزانه این است که این نوع وجوه که در مدت کوتاهی در اختیار صاحبان آن ها است و باید به مصرف معینی برسد حتی در مدت کوتاه بلااستفاده نمانده صاحب وجه از موجودی خود با دریافت بهره استفاده نماید و تمرکز این وجوه در سیستم اعتباری کشور موثر واقع گردد.

 

دلیل انتشار اوراق قرضه رفع مضیقه بودجه نیست!

در ممالک بزرک دنیا انتشار اوراق قرضه وسیله عادی تحصیل سرمایه چه برای موسسات دولتی و چه برای موسسات خصوصی و حتی برای خزانه دولت در مواقع انجام طرح ها و یا حتی برای رفع مضیقه است و این طرز عمل دیر یا زود برای سرمایه گذاری در ایران عملی خواهد شد.

اما در ممالکی که رشد اقتصادی به درجه بالا نرسیده و مردم عادت به داد وستد این اوراق ندارند و سرمایه گذاری با مدت طولانی برای خود افراد منافع بیشتری از تحصیل اوراق قرضه های عمومی دارد انتشار استاد خزانه راه معمولی جمع آوری موجودی های پراکنده و مخصوصا کوچک شده و دولت ها همیشه برای اینکه این نوع داد و ستد ها معمول گردد با انتشار اسناد خزانه شروع به ایجاد بازار پول و تبدیل موجودی های نقدی به اوراق بهادار کوتاه مدت نموده اند و به همین جهت هم در ایران فعلا صحبت انتشار قرضه عمومی در بین نیست و دولت با جاه طلبی کمی که حاکی از واقع بینی است و شرایطی سنجیده و مطالعه شده مبادرت به انتشار اسناد خزانه می نماید و به طوری که مفصلا توضیح داده شد این اقدام دولت به هیچ وجه برای رفع مضیقه بودجه و یا منظور اتفاقی دیگری نیست و قابل استرداد بودن اوراق در سررسید می رساند که دولت در نظر دارد که حاصل فروش این اسناد را به مصرفی که برگشت آن مقدور باشد برساند.

 

هدف اصلی دولت ایجاد بازار پول و متمرکز کردن و به کار انداختن موجودی های کوچک است

از توضیحاتی که داده شد به خوبی معلوم است که هدف اصلی دولت ایجاد بازار پول و متمرکز کردن و به کار انداختن موجودی های کوچک و منتفع کردن صاحبان این موجودی هاست و انتظار دولت هم از صاحبان این قبیل وجوه آن است که با رغبت واشتیاق به تهیه اسناد خزانه متمایل شوند و پیشرفت این فکر مربوط به آنها است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.