22 آبان 1341

22 آبان 1341

رئیس اصلاحات ارضی فیروزآباد کشته شد/پیام خروشچف تقدیم شاه شد/« ما خواستار انجام انتخابات هستیم»/افتتاح مجلسین به صلاح مملکت ما است/مشروطیت تعطیل بردار نیست!/خاموشی برق در اصفهان وارد هشتمین شب خود شد!/سومین اعلامیه شهرداری/«با نهایت تاسف بنادر آباد دوره صفویه امروز ویرانه هستند!»/مامورین دولتی این بنادر را ویران کرده اند!/جزئیاتی از دومین لوله نفت زیر دریایی ایران

رئیس اصلاحات ارضی فیروزآباد کشته شد

«روزنامه اطلاعات» نوشت : امروز خبرنگار اطلاعات در شیراز اطلاع داد که یک مهندس کشاورزی که رئیس اصلاحات ارضی منطقه فیروز آباد فارس بوده به قتل رسیده است.

«روزنامه کیهان» نوشت : آخر وقت امروز دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی به خبرنگار ما اظهار داشت امروز دستور داده شد که اجرای قانون اصلاحات ارضی در تمام استان فارس به مرحله اجرا گذاشته شود.

 

پیام خروشچف تقدیم شاه شد

بعد از ظهر دیروز محمود فروغی معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه به حضور شاه رسید و پیام خروشچف را تقدیم کرد.

درباره شرفیابی فروغی امروز اطلاعیه ای از سوی وزارت خارجه منتشر و در آن تاکید شد : جناب آقای فروغی معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه دیروز به حضور اعلیحضرت همایون شاهنشاه شرفیاب شدند و گزارش ماموریت خود را در مسکو پیشگاه مبارک ملوکانه معروض داشتند.

آقای فروغی در پاسخ به خبرنگاران جراید اظهار داشتند که در این شرفیابی تبریکات خروشچف نخست وزیر اتحاد جماهیر شوروی را به مناسبت جشن میلاد شاهنشاه و اظهار خوشوقتی که از بهبود روابط دو کشور نموده بودند به شرف عرض ملوکانه رسانده اند.

 

« ما خواستار انجام انتخابات هستیم»

به دنبال اظهارات اسدالله علم نخست وزیر درباره برگزاری انتخابات مجلسین در خرداد ماه سال آینده عده دیگری از اشخاص مطلع و سران احزاب درباره مسئله انتخابات اظهار نظر کردند.

«مهندس هدایت» قائم مقام حزب مردم در این باره گفت : ما در قطعنامه خود در زمان حکومت دکتر امینی از دولت خواستار شدیم که انتخابات را هر چه زودتر شروع کند اما در دولت قبلی این درخواست ما عملی نشد و این اقدام دولت درباره انتخابات مورد استقبال حزب مردم قرار گرفت.

همان طور که پروفسور عدل در جلسه شورای مرکزی گفت و مورد قبول کلیه اعضای حزب می باشد ملت ایران اکنون به آن مرحله از رشد اجتماعی رسیده اند که اگر در انتخابات مجلسین به آنان آزادی داده شود، نمایندگان واقعی و خدمت گزار انتخاب خواهند کرد، این مردم در صورت عدم مداخله دولت در انتخابات، مناسب ترین و شایسته ترین افراد را به نمایندگی خود انتخاب می کنند. باید به مردم آزادی داد تا آنان در سرنوشت خود مداخله کنند.

 

افتتاح مجلسین به صلاح مملکت ما است

دکتر احمد متین دفتری نخست وزیر و سناتور سابق و استاد دانشگاه نیز گفت برای تکمیل اساس مملکت و تشکیلات مملکتی باید انتخابات شروع شود. من از این که دولت تصمیم به انجام انتخابات گرفته است خوشوقتم ، افتتاح مجلسین به صلاح مملکت ما است.

 

مشروطیت تعطیل بردار نیست!

از سوی دیگر دکتر جهانشاه صالح موسس جمعیت اتفاق ملی اظهار داشت : جمعیت اتفاق ملی از گروهی استادان و روشنفکران تشکیل شده است. به عقیده من باید جمعیت ها و گروه های دیگری بر پایه صحیح و اعتقادات ملی در مملکت تشکیل گردد و جمعا حزبی پایدار و قوی به وجود آورند.من امیدوارم در آینده جمعیت اتفاق ملی به صورت یک حزب واقعی در آید.

دکتر جهانشاه صالح در باره انتخابات گفت: مشروطیت تعطیل بردار نیست و ما این نکته را در یک مصاحبه مطبوعاتی شب 13 مرداد که مصادف با شب جشن مشروطیت بود یادآور شدیم و گفتیم باید انتخابات شروع شود. در هر حال ما هم خواستار انجام انتخابات هستیم و در انتخابات آینده نیز از نقاط مختلف کاندیدهایی معرفی و در مبارزات انتخاباتی شرکت خواهیم کرد.

 

خاموشی برق در اصفهان وارد هشتمین شب خود شد!

هنوز خاموشی برق در اصفهان ادامه دارد و دیشب هشتمین شبی بود که اهالی اصفهان در خاموشی به سر بردند و از مصرف برق خودداری کردند.

«روزنامه اطلاعات» از اصفهان گزارش داد : دیشب باز هم کسبه بازار و مغازه داران خیابان ها و موسسات مالی به جای روشنایی برق از شمع و پیه سوز و چراغ های نفتی و زنبوری استفاده کرده و در شعاع شمع و پرتو چراغ های نفتی و زنبوری به سر بردند، یکی از اهالی در این باره می گفت، ما مردم اصفهان با استفاده از چراغ نفتی و شمع نه تنها هیچ گونه ناراحتی حس نمی کنیم بلکه خوشحالیم که برای گرفتن حق مشروع خود در این شرایط مشکل به کار خود ادامه می دهیم.

 

سومین اعلامیه شهرداری

دیروز سومین اعلامیه شهرداری اصفهان راجع به برق انتشار یافت در این اعلامیه خاطرنشان شده است که چون شرکت برق تعهد نموده است از دریافت حق اشتراک جدید خود داری کند چنان چه مامورین شرکت در این مورد به کسی تعهد ی نموده و یا از نرخ سابق مبلغی به عنوان حق اشتراک و غیره بیشتر مطالبه کردند جریان را به شهرداری گزارش دهند.

آخرین گزارش ها حاکیست از امروز کارخانه برق اصفهان دریافت احق اشتراک را از مشترکین به طور کلی لغو کرد ولی هنوز هم مردم در حال اعتصاب هستند و می گویند تا مواد شش گانه پیشنهادی نمایندگان ما تصویب نشود و بهای برق کاهش نیابد و از دریافت حق اتصال مجدد خودداری نگردد ما هم از مصرف برق خودداری می کنیم.

امروز صبح استعفای مدیرعامل شرکت سهامی کارخانجات برق اصفهان مورد موافقت اعضای هیئت مدیره قرار گرفت و انصاری به عنوان مدیر داخلی شرکت به جای مدیر عامل سابق مشغول کار شد.

 

«با نهایت تاسف بنادر آباد دوره صفویه امروز ویرانه هستند!»

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : دیشب در خبرهای شهرستان ها بود که ظرف یکی دو هفته آینده نخست وزیر با هیئتی به جنوب می روند و ضمن بازدید عملیات سازمان اجرای عمران و امداد لوله کشی آب بنادر دیر و کنگان را افتتاح می کنند.

برای آن که انسان بنادر را خوب بشناسد لازم است نگاهی به تاریخ ایران در دوره صفویه کند. دوره ای که کشور های مقتدر اروپایی مثل اسپانیا و پرتقال و انگلستان چشم از خلیج فارس بر نمی گرفتند و با تمام قوا برای دست انداختن بر سواحل آباد و پر نعمت خلیج می کوشیدند، به نحوی که خلیج سالیان دراز عرصه زور آزمایی این کشور ها بود و خوشبختانه سلاطین وطن دوست صفوی برای حراست خاک خود از این کشمکش ها بهره برداری می کردند.

وقتی آدم نگاهی به گزارشات مورخین آن عصر و یادداشت های سفرا و سیاحان و دریانوردان معروف اروپایی میکند و از آن بنادر که پایگاه تجارت عصر و مرکز ثروت و نعمت بود خاطرات افسانه ای می خواند هرگز باورش نمی شود آن بنادر همین صحراهای بی آب و علف و ویرانه های متروک امروزی است اما این حقیقتی است که بامنتهای تاسف می باید پذیرفت.

 

مامورین دولتی این بنادر را ویران کرده اند!

شما وقتی در احوال بنادر دقت کنید می بینید دلیل عقب ماندن و ویران شدن این بنادر در تنها عوامل طبیعی نیست، بلکه این بنادر آباد را عموما دست بشر ویران ساخته است. این بنادر را مامورینی که بر آن گمارده و قوانینی که بر آن حاکم ساخته اند به ویرانه های خالی از سکنه تبدیل کرده اند، این ماموران به موجب آن قوانین جیب خالی مردم را هرچه بیشتر جستجو کرده اند تا چیزی بیابند و به جیب خود یا کیسه مرکز بریزند، از قوت لایموت مردم باج گرفته اند، به نفس کشیدن مردم مالیات وعوارض بسته اند.

آخر کدام مصلحتی اقتضا دارد و کجا عدالت و انصاف ایجاب می کند که از جیب مرد یکتا پیراهن بندر جاسک در آید و به جیب تهران برود؟ مامور وصول آن جا نشسته که از چی مالیات بگیرد؟ از کدام تجارت، از کدام فلاحت و ژاندارم نشسته که چه چیز را حراست کند و خانه ای را که نیست و مالی را که وجود ندارد؟

 

جزئیاتی از دومین لوله نفت زیر دریایی ایران

امروز اطلاع حاصل شد که قرار است از بندر گناوه دومین لوله نفت از زیر دریا به جزیره خارک کشیده شود.

این لوله نفت نیز مانند لوله اول برای حمل نفت خام به بندرگاه خارک خواهد بود که اکنون بزرگترین بندر نفتی ایران است و بزرگترین نفت کش های جهان می توانند از آنجا نفت حمل کنند.

بهره برداری از اولین لوله نفت که به خارک کشیده شده بود در سال ۱۳۳۹ آغاز شد واکنون دو سال است که از این لوله بهره برداری می شود.

تولید نفت خام در منطقه گچساران که از زمان فعالیت کنسرسیوم بهره برداری از منابع آن آغاز شده در ابتدای کار روزانه بالغ بر ۲۹۰ هزار بشکه بوده و وضع تولید و منابع عظیم و غنی گچساران ایجاب می کرد که یک بندرگاه بزرگ ایجاد گردد تا نفت گچساران که از لحاظ مرغوبیت نیز در ردیف بهترین انواع نفت جهان است به بازارهای جهانی عرضه گردد.

بالاخره جزیره خارک که دارای سواحل عمیقی است و تا بندر گناوه 36 کیلومتر فاصله دارد برای این امر در نظر گرفته شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.